Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Soedanese oud-dictator al-Bashir van gevangenis naar ziekenhuis

Soedanese oud-dictator al-Bashir van gevangenis naar ziekenhuis

KHARTOEM (ANP/RTR) - De Soedanese oud-dictator Omar Hassan al-Bashir zit niet meer in de cel waar hij sinds 2019 zat opgesloten. Het leger zegt dat hij verplaatst is naar een militair ziekenhuis. De Rapid Support Forces (RSF) zouden later vijf gevangenissen hebben aangevallen en alle gevangenen hebben vrijgelaten.

Al-Bashir zou al voor de gevechten uitbraken naar dat ziekenhuis zijn gegaan. De afgelopen dagen gingen al geruchten dat al-Bashir zou zijn ontsnapt uit de gevangenis en ook een van zijn oud-ministers zei dinsdag dat hij de cel had verlaten. Het is onduidelijk waarom hij in het ziekenhuis zou zijn. Het kan zijn dat hij zorg nodig heeft, maar ook dat het militaire ziekenhuis een relatief veilige plek is tijdens al het geweld in Soedan.

Al-Bashir greep in 1989 met een staatsgreep de macht en was dertig jaar lang de alleenheerser van Soedan. In die jaren voerde hij vooral veel bloedige etnische oorlogen, eerst in het zuiden, dat tegenwoordig afgescheiden is, en later in Darfur. Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag beschuldigde hem in 2008 van volkerenmoord, oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid. Al-Bashir is de eerste zittende president die werd vervolgd door het hof, dat hem nog altijd zoekt.

Volksopstanden

Het leger zegt dat ook tientallen andere figuren uit het regime van al-Bashir uit de gevangenis zijn bevrijd door de RSF, onder wie een aantal kopstukken die door het ICC worden gezocht voor oorlogsmisdaden. Bij de aanval op de gevangenissen zijn volgens het leger meerdere bewakers omgekomen.

Eind 2018 brak een volksopstand uit toen al-Bashir de prijs van brood wilde verhogen. Hij werd afgezet door hoge officieren en ging de cel in voor corruptie.

Het is sindsdien niet rustig geworden in Soedan en in 2021 volgde weer een staatsgreep. Het huidige conflict tussen het leger en de RSF heeft alles te maken met al-Bashirs gewelddadige heerschappij. De RSF is toen gevormd uit beruchte milities in de regio Darfur. De generaals van het leger en de paramilitaire groep werkten bij de vorige staatsgreep nog samen, maar de RSF-leider Mohamed Hamdan Dagalo ziet die samenwerking nu als een fout, omdat het de overblijfselen van het regime van al-Bashir nieuw leven zou hebben ingeblazen.

Meer uit Buitenland

Merz: Duitsland wil Patriots aanschaffen voor Oekraïne

ROME (ANP/DPA) - Duitsland is bereid om Patriot-systemen voor Oekraïne te kopen, als de Verenigde Staten daarvoor toestemming geven. Bondskanselier Friedrich Merz zei dat hij daar vorige week nog over heeft gesproken met de Amerikaanse president Donald Trump. Een besluit over de geavanceerde luchtverdedigingssystemen is nog niet genomen.

25 minuten geleden
Mensenrechtenchef tegen VS: draai sancties tegen rapporteur terug

GENÈVE (ANP) - De mensenrechtenchef van de Verenigde Naties wil dat Amerikaanse sancties tegen speciaal rapporteur Francesca Albanese meteen worden teruggedraaid. "Zelfs bij grote meningsverschillen zouden VN-lidstaten inhoudelijk en constructief met elkaar in gesprek moeten gaan, in plaats van hun toevlucht te nemen tot strafmaatregelen", zegt Hoge Commissaris voor de Mensenrechten Volker Türk in een verklaring.

1 uur geleden
Rubio vertelt Lavrov dat VS gefrustreerd zijn over vredesproces

KUALA LUMPUR (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marco Rubio, heeft zijn Russische ambtgenoot Sergej Lavrov verteld dat president Donald Trump "teleurgesteld en gefrustreerd" is over het gebrek aan voortgang in het vredesproces tussen Rusland en Oekraïne. "Hopelijk krijgen we de komende dagen meer duidelijkheid over wat het Russische standpunt is en wat hun prioriteiten zijn", zei Rubio na afloop van het gesprek. "Maar het gaat duidelijk moeizaam, zoals jullie allemaal hebben kunnen zien."

1 uur geleden
Restauratie Lam Gods in Gent loopt vertraging op

GENT (ANP/BELGA) - De restauratie van het vijftiende-eeuwse kunstwerk Lam Gods duurt langer. Het altaarstuk van de gebroeders Van Eyck kan naar verwachting pas in de lente van 2027 weer worden bekeken in de Sint-Baafskathedraal in Gent, bleek tijdens een persmoment.

1 uur geleden
Dodental aanvallen Gazastrook stijgt: tientallen mensen gedood

GAZA (ANP/AFP) - In de Gazastrook zijn opnieuw tientallen mensen om het leven gekomen door Israëlische aanvallen, meldt de burgerbescherming in het gebied. Die stelde een eerder dodental bij naar 52.

2 uur geleden
EU maakt afspraak met Israël over toelaten humanitaire hulp Gaza

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft afspraken gemaakt met Israël over het toelaten van meer humanitaire hulp aan Gaza, meldt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. "Deze deal betekent dat er meer grensovergangen worden geopend, dat er vrachtwagens met hulpgoederen en voedsel Gaza binnenkomen, dat de vitale infrastructuur wordt hersteld en dat hulpverleners worden beschermd", schrijft Kallas op X.

3 uur geleden
Motie van wantrouwen tegen Von der Leyen weggestemd

STRAATSBURG (ANP) - De motie van wantrouwen tegen voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen is met een ruime meerderheid van het Europees Parlement verworpen. In de stemming van donderdag stemden 360 Europarlementariërs tegen en 175 voor de motie.

3 uur geleden