Soedanees leger verovert belangrijke stad op paramilitairen
WAD MADANI (ANP/AFP) - Het Soedanese leger heeft een grote doorbraak geboekt in de burgeroorlog tegen de paramilitaire Rapid Support Forces (RSF). De legerleiding zegt dat militairen de belangrijke stad Wad Madani hebben veroverd en de RSF-leider heeft het verlies toegegeven.
Wad Madani, de hoofdstad van de staat Al-Jazira, was ruim een jaar lang in handen van de RSF. Het ligt op een strategisch knooppunt en is de dichtstbijzijnde grote stad bij Khartoem. Het ligt op zo'n 150 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad.
De verovering is het grootste succes voor het leger in meer dan een jaar. De Soedanese regering spreekt van "een geweldige overwinning" na de "bevrijding" van de stad. In Khartoem gingen mensen de straat op om de triomf te vieren.
Het leger en de RSF zijn sinds april 2023 verwikkeld in een burgeroorlog. Dat heeft volgens hulp- en mensenrechtenorganisaties geleid tot een enorme humanitaire crisis. Meer dan 12 miljoen mensen zijn op de vlucht geslagen, waaronder zeker 300.000 mensen in Al-Jazira. De RSF heeft nog steeds het grootste deel van die staat in handen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft Europese ambassadeurs ontboden, omdat landen van de Europese Unie vorige week besloten de Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) op de terreurlijst te zetten. Eerder werd bekend dat Teheran als vergeldingsmaatregel militairen uit die landen als terroristen gaat bestempelen.
11 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woedend gereageerd op de uitreiking van de Grammy Awards. Hij noemde de ceremonie bijna onkijkbaar en dreigde met een rechtszaak tegen komiek en presentator Trevor Noah, die grappen maakte over Trump en zedendelinquent Jeffrey Epstein. "Maak je klaar, Noah, ik ga wat lol met je hebben", schreef hij online.
27 minuten geledenRAFAH (ANP/AFP/RTR) - De grensovergang Rafah tussen de Gazastrook en Egypte is heropend, meldt een Israëlische veiligheidsfunctionaris. Palestijnen kunnen via de grensovergang Gaza weer in- en uitgaan.
28 minuten geledenLOS ANGELES (ANP/AFP) - Kendrick Lamar is sinds zondag de rapper die de meeste Grammy's ooit heeft gewonnen. Hij heeft er nu 26, een meer dan de vorige recordhouder Jay-Z.
3 uur geledenMAR-A-LAGO (ANP/AFP/DPA) - De Verenigde Staten en Cuba onderhandelen "op het hoogste niveau" over een akkoord. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump zondag, nadat hij Cuba met een olieblokkade had gedreigd.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De hoogste generaals van de Verenigde Staten en Israël hebben vrijdag overleg gevoerd in het Pentagon te midden van de oplopende spanningen met Iran. Dat zeiden twee Amerikaanse functionarissen tegen persbureau Reuters.
14 uur geledenDNIPRO (ANP/RTR) - Oekraïense regionale autoriteiten hebben gemeld dat een bedrijfsbus ten oosten van de stad Dnipro is getroffen door een Russische drone die vlak bij het voertuig insloeg. Daardoor zouden vijftien doden en meerdere gewonden zijn gevallen.
16 uur geleden