
Soedanees leger verovert belangrijke stad op paramilitairen
WAD MADANI (ANP/AFP) - Het Soedanese leger heeft een grote doorbraak geboekt in de burgeroorlog tegen de paramilitaire Rapid Support Forces (RSF). De legerleiding zegt dat militairen de belangrijke stad Wad Madani hebben veroverd en de RSF-leider heeft het verlies toegegeven.
Wad Madani, de hoofdstad van de staat Al-Jazira, was ruim een jaar lang in handen van de RSF. Het ligt op een strategisch knooppunt en is de dichtstbijzijnde grote stad bij Khartoem. Het ligt op zo'n 150 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad.
De verovering is het grootste succes voor het leger in meer dan een jaar. De Soedanese regering spreekt van "een geweldige overwinning" na de "bevrijding" van de stad. In Khartoem gingen mensen de straat op om de triomf te vieren.
Het leger en de RSF zijn sinds april 2023 verwikkeld in een burgeroorlog. Dat heeft volgens hulp- en mensenrechtenorganisaties geleid tot een enorme humanitaire crisis. Meer dan 12 miljoen mensen zijn op de vlucht geslagen, waaronder zeker 300.000 mensen in Al-Jazira. De RSF heeft nog steeds het grootste deel van die staat in handen.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP) - De mensenrechtenchef van de Verenigde Naties wil dat Amerikaanse sancties tegen speciaal rapporteur Francesca Albanese meteen worden teruggedraaid. "Zelfs bij grote meningsverschillen zouden VN-lidstaten inhoudelijk en constructief met elkaar in gesprek moeten gaan, in plaats van hun toevlucht te nemen tot strafmaatregelen", zegt Hoge Commissaris voor de Mensenrechten Volker Türk in een verklaring.
13 minuten geledenKUALA LUMPUR (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marco Rubio, heeft zijn Russische ambtgenoot Sergej Lavrov verteld dat president Donald Trump "teleurgesteld en gefrustreerd" is over het gebrek aan voortgang in het vredesproces tussen Rusland en Oekraïne. "Hopelijk krijgen we de komende dagen meer duidelijkheid over wat het Russische standpunt is en wat hun prioriteiten zijn", zei Rubio na afloop van het gesprek. "Maar het gaat duidelijk moeizaam, zoals jullie allemaal hebben kunnen zien."
42 minuten geledenGENT (ANP/BELGA) - De restauratie van het vijftiende-eeuwse kunstwerk Lam Gods duurt langer. Het altaarstuk van de gebroeders Van Eyck kan naar verwachting pas in de lente van 2027 weer worden bekeken in de Sint-Baafskathedraal in Gent, bleek tijdens een persmoment.
44 minuten geledenGAZA (ANP/AFP) - In de Gazastrook zijn opnieuw tientallen mensen om het leven gekomen door Israëlische aanvallen, meldt de burgerbescherming in het gebied. Die stelde een eerder dodental bij naar 52.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft afspraken gemaakt met Israël over het toelaten van meer humanitaire hulp aan Gaza, meldt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. "Deze deal betekent dat er meer grensovergangen worden geopend, dat er vrachtwagens met hulpgoederen en voedsel Gaza binnenkomen, dat de vitale infrastructuur wordt hersteld en dat hulpverleners worden beschermd", schrijft Kallas op X.
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De motie van wantrouwen tegen voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen is met een ruime meerderheid van het Europees Parlement verworpen. In de stemming van donderdag stemden 360 Europarlementariërs tegen en 175 voor de motie.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk hebben afgesproken dat ze nauwer gaan samenwerken om vijanden met hun kernwapens af te schrikken. De twee naties blijven onafhankelijk opereren, maar zullen gezamenlijk reageren op "extreme dreiging" voor Europa. Ze willen overbrengen dat Europese bondgenoten op steun kunnen rekenen van de enige twee Europese kernmachten.
3 uur geleden