Soedanees leger verovert belangrijke stad op paramilitairen
WAD MADANI (ANP/AFP) - Het Soedanese leger heeft een grote doorbraak geboekt in de burgeroorlog tegen de paramilitaire Rapid Support Forces (RSF). De legerleiding zegt dat militairen de belangrijke stad Wad Madani hebben veroverd en de RSF-leider heeft het verlies toegegeven.
Wad Madani, de hoofdstad van de staat Al-Jazira, was ruim een jaar lang in handen van de RSF. Het ligt op een strategisch knooppunt en is de dichtstbijzijnde grote stad bij Khartoem. Het ligt op zo'n 150 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad.
De verovering is het grootste succes voor het leger in meer dan een jaar. De Soedanese regering spreekt van "een geweldige overwinning" na de "bevrijding" van de stad. In Khartoem gingen mensen de straat op om de triomf te vieren.
Het leger en de RSF zijn sinds april 2023 verwikkeld in een burgeroorlog. Dat heeft volgens hulp- en mensenrechtenorganisaties geleid tot een enorme humanitaire crisis. Meer dan 12 miljoen mensen zijn op de vlucht geslagen, waaronder zeker 300.000 mensen in Al-Jazira. De RSF heeft nog steeds het grootste deel van die staat in handen.
Meer uit Buitenland
BERN (ANP/AFP/DPA) - De Zwitserse autoriteiten hebben het onderzoek uitgebreid naar de dodelijke cafébrand in Crans-Montana rond de jaarwisseling. Omroep RTS bericht dat wordt gekeken naar de rol van een voormalige veiligheidsfunctionaris in het skiresort. Die zou verantwoordelijk zijn geweest voor brandveiligheidscontroles.
58 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De relatie tussen de VS en de EU wordt beter als de handelsovereenkomst tussen beide blokken eindelijk door de EU wordt bekrachtigd, zei de Amerikaanse ambassadeur bij de EU, Andrew Puzder. Ook een overeenkomst over zeldzame aardmetalen "zal aantonen dat er echte eenheid bestaat tussen de VS en de EU", zei hij woensdag in het Europees Parlement.
3 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR) - De Amerikaanse federale agenten die zaterdag betrokken waren bij de schietpartij in Minneapolis, zijn op verlof gestuurd, melden Amerikaanse media, waaronder The New York Times. De Amerikaan Alex Pretti kwam bij dat vuurwapenincident om het leven.
3 uur geledenLISSABON (ANP/AFP) - In Portugal heeft storm Kristin in de nacht van dinsdag op woensdag aan minstens vier mensen het leven gekost, meldden autoriteiten woensdag. De storm zorgde daarnaast voor stroomuitval in meer dan 850.000 huishoudens en veroorzaakte veel schade aan wegen en spoorlijnen.
3 uur geledenBERN (ANP) - Net als de NAVO-landen die het omringen, gaat ook Zwitserland zich herbewapenen. Het Alpenland betaalt dat uit een verhoging van de btw.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten en de Europese NAVO-landen kunnen de Groenland-ruzie uiteindelijk wel achter zich laten, meent de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio. Ook al klinkt het in Europa dat het vertrouwen in de VS is geschaad en haasten Europese landen zich om zich voor te bereiden op een toekomst zonder de grote beschermheer.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen in Venezuela ook politieke hervormingen zien. Dat maakte de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio duidelijk in de Senaat, waar hij een toelichting gaf op de Amerikaanse plannen voor Venezuela na de gevangenneming van president Nicolás Maduro.
4 uur geleden