Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Soedan: strijdende partijen komen wapenstilstand overeen

Soedan: strijdende partijen komen wapenstilstand overeen

KHARTOEM (ANP) - Het Soedanese leger en de paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) zijn zaterdag een staakt-het-vuren overeengekomen dat zeven dagen moet duren. Het bestand zal maandag ingaan, aldus een persbericht zaterdag op de website van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken.

Eerdere wapenstilstanden werden gebroken door beide strijdende partijen. Volgens het bericht zal deze overeenkomst echter gemonitord worden door de Verenigde Staten, Saoedi-Arabië en via een controlemechanisme dat beide landen opzetten en internationaal ondersteund wordt zonder details te verstrekken, zo schrijft persbureau Reuters. De beide strijdende partijen hebben ook toegezegd om geen militair voordeel na te streven in de uren voor het staakt-het-vuren ingaat.

Volgens de overeenkomst hebben de strijdende partijen ook afgesproken om de levering en distributie van humanitaire hulp en het herstel van noodzakelijke diensten te vergemakkelijken en troepen terug te trekken rond ziekenhuizen en openbare voorzieningen.

Half april braken gevechten uit tussen de regeringstroepen en de RSF. Die kostten volgens cijfers van de Wereldgezondheidsorganisatie aan meer dan zevenhonderd mensen het leven. Er vielen zeker bijna 5300 gewonden.

Meer uit Buitenland

ASML flink hoger op positief Damrak na recordcijfers

AMSTERDAM (ANP) - Chipmachineproducent ASML steeg woensdag fors op de beurs in Amsterdam na de bekendmaking van sterke kwartaalcijfers en gunstige vooruitzichten, die de verwachtingen overtroffen. Het orderboek bereikte in het vierde kwartaal een recordhoogte, vooral dankzij een aanhoudende groei in de vraag naar geavanceerde chipmachines. Deze zijn nodig omdat steeds krachtigere chips essentieel zijn voor AI-toepassingen en datacenters.

41 minuten geleden
Oud-presidentsvrouw Zuid-Korea krijgt celstraf voor corruptie

SEOUL (ANP/AFP) - De voormalige presidentsvrouw van Zuid-Korea Kim Keon-hee is veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Ze heeft volgens de rechter dure cadeaus aangenomen van de omstreden Verenigingskerk en is schuldig bevonden aan corruptie. Van andere misdrijven is ze vrijgesproken. Nu zit zowel Kim als haar echtgenoot Yoon Suk-yeol vast.

1 uur geleden
Crash vliegtuig en helikopter in VS was 100 procent te voorkomen

WASHINGTON (ANP) - De botsing tussen een vliegtuig en een helikopter in de buurt van Washington in januari vorig jaar was het gevolg van een systeemfout en was 100 procent te voorkomen. Dat zei Jennifer Homendy, voorzitter van de Amerikaanse onderzoeksraad voor vervoersveiligheid NTSB, bij een hoorzitting over het ongeluk tegen journalisten, aldus The Washington Post.

3 uur geleden
CARE: Centraal-Afrikaanse Republiek meest onderbelichte ramp 2025

GENÈVE (ANP) - De humanitaire crisis in de Centraal-Afrikaanse Republiek is de meest onderbelichte ramp van 2025, meldt hulporganisatie CARE na onderzoek. In het Afrikaanse land is een op de vijf mensen ontheemd, maar daar wordt in de media nauwelijks over geschreven. "Als crises onzichtbaar blijven, blijft hulp uit", zegt Jojanneke Spoor, hoofd humanitaire hulp bij CARE Nederland.

3 uur geleden
Rapport: twee agenten schoten op Pretti in Minneapolis

WASHINGTON (ANP) - Twee agenten hebben in Amerikaanse stad Minneapolis geschoten op verpleegkundige Alex Pretti, die daarbij om het leven kwam. Dat staat in een rapport van de Amerikaanse regering dat in handen is van onder anderen CBS News.

3 uur geleden
Federale diensten 'braken mogelijk protocol' in Minneapolis

WASHINGTON (ANP/AFP) - De federale diensten die in Minneapolis jacht maken op ongedocumenteerde immigranten hebben mogelijk "het protocol gebroken" voordat ze een verpleegkundige doodschoten tijdens protesten. Dat zegt Stephen Miller, topadviseur van de Amerikaanse president Donald Trump. Eerder noemde hij de verpleegkundige, Alex Pretti, een "moordenaar".

4 uur geleden
Premier Israël: pas wederopbouw Gaza na demilitarisatie

TEL AVIV (ANP/DPA/AFP) - De wederopbouw van de Gazastrook zal pas plaatsvinden als het gebied is gedemilitariseerd en Hamas-tunnels zijn vernietigd. Dat verklaarde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu, die op een persconferentie ook duidelijk maakte geen Palestijnse staat te zullen toestaan in het kustgebied. Israël houdt volgens de rechtse leider op veiligheidsgebied de controle over Gaza.

11 uur geleden