Soedan: strijdende partijen komen wapenstilstand overeen
KHARTOEM (ANP) - Het Soedanese leger en de paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) zijn zaterdag een staakt-het-vuren overeengekomen dat zeven dagen moet duren. Het bestand zal maandag ingaan, aldus een persbericht zaterdag op de website van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken.
Eerdere wapenstilstanden werden gebroken door beide strijdende partijen. Volgens het bericht zal deze overeenkomst echter gemonitord worden door de Verenigde Staten, Saoedi-Arabië en via een controlemechanisme dat beide landen opzetten en internationaal ondersteund wordt zonder details te verstrekken, zo schrijft persbureau Reuters. De beide strijdende partijen hebben ook toegezegd om geen militair voordeel na te streven in de uren voor het staakt-het-vuren ingaat.
Volgens de overeenkomst hebben de strijdende partijen ook afgesproken om de levering en distributie van humanitaire hulp en het herstel van noodzakelijke diensten te vergemakkelijken en troepen terug te trekken rond ziekenhuizen en openbare voorzieningen.
Half april braken gevechten uit tussen de regeringstroepen en de RSF. Die kostten volgens cijfers van de Wereldgezondheidsorganisatie aan meer dan zevenhonderd mensen het leven. Er vielen zeker bijna 5300 gewonden.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - Burgemeester Zohran Mamdani heeft zondag de jaarlijkse Israel Day Parade in New York geboycot. Mamdani is de eerste burgemeester van de Amerikaanse stad die niet deelneemt aan de jaarlijkse mars.
1 uur geledenMETZ (ANP/AFP) - Een museum in de Oost-Franse stad Metz heeft zondag bij de politie aangifte gedaan van de diefstal van een banaan. Een suppoost ontdekte zaterdag dat de vrucht, die met tape aan een muur was bevestigd als onderdeel van het kunstwerk Comedian van de Italiaanse kunstenaar Maurizio Cattelan, verdwenen was.
3 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - De stembussen voor de verkiezingen in Colombia zijn geopend. De kandidaten voor het presidentschap verschillen vooral in hun voorgestelde aanpak van het drugsgeweld in het land.
6 uur geledenBEIROET (ANP) - Door Israëlische aanvallen op het zuiden van Libanon zijn minstens elf doden gevallen, meldt het Libanese persbureau NNA. Bij een aanval in de buurt van een ziekenhuis zouden daarnaast zeker twaalf medewerkers gewond zijn geraakt.
8 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez zegt dat bij rellen rond de door de Parijse voetbalclub PSG gewonnen Champions League-finale 780 mensen zijn aangehouden, melden Franse media. Eerder werden nog rond de vierhonderd arrestaties gemeld. Ook zouden 57 agenten gewond zijn geraakt.
10 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk heeft een spoedvergadering van de VN-Veiligheidsraad aangevraagd vanwege de situatie in Libanon. Dat meldt minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot. Israël kondigde aan daar verder op te trekken en meldde zondag het historische Beaufort-kasteel nabij Arnoun te hebben ingenomen.
10 uur geledenVALLETTA (ANP) - De regerende Arbeidspartij heeft de Maltese verkiezingen gewonnen, zo blijkt uit voorlopige stemuitslagen. Het is daarmee de vierde keer dat de partij van afzwaaiend premier Robert Abela de verkiezingen wint. Naar schatting gaat het om een voorsprong van circa 18.000 stemmen, grofweg de helft van de voorsprong die de partij bij de vorige verkiezingen, in 2022, haalde.
11 uur geleden