SodM: geen gaswinning Warffum tot nieuwe vergunning definitief is
DEN HAAG (ANP) - De NAM moet per 1 januari stoppen met de gaswinning bij het Groningse dorp Warffum en mag die pas hervatten als de verlenging van de vergunning definitief is verleend. Dat meldt het Staatstoezicht op de Mijnen (SodM). Minister Sophie Hermans (Klimaat en Groene Groei) nam onlangs een ontwerpbesluit om nog acht jaar gaswinning toe te staan in Warffum, maar daar kunnen belanghebbenden nog bezwaar tegen maken.
In een Kamerdebat zei Hermans onlangs dat de gaswinning in dat geval tijdelijk wordt gedoogd. SodM laat echter weten daar niet aan te beginnen. De toezichthouder heeft weliswaar vastgesteld dat de winning veilig kan, maar vindt het ook belangrijk dat naar lokale bestuurders wordt geluisterd. Uit gesprekken met de omgeving concludeert SodM dat aan deze voorwaarde niet is voldaan.
Het gedogen van gaswinning zonder de zorgen die daarover leven in de omgeving serieus te nemen, zou volgens SodM het vertrouwen in de Rijksoverheid verder ondermijnen. De toezichthouder wijst daarbij ook op de uitkomsten van de parlementaire enquête over de gaswinning, waarin geconcludeerd werd dat economische belangen decennialang voorrang kregen boven de veiligheid van Groningers. Het vorige kabinet beloofde daarop juist beterschap.
Aardbevingen
Warffum ligt vlak naast het Groningenveld, waar de oorzaak ligt van talloze aardbevingen die door de jaren heen veel schade veroorzaakten in de regio. Dat gasveld, het grootste van West-Europa, werd om die reden dit voorjaar definitief gesloten. Deze seismische risico's spelen volgens SodM nauwelijks bij de winning uit het veel kleinere veld bij Warffum, dat geologisch gezien losstaat van het Groningenveld.
Dat het kabinet de vergunning van de NAM wil verlengen ligt desondanks zeer gevoelig. Ook Warffum werd in het verleden getroffen door bevingen vanuit het Groningenveld. De coalitiepartijen schreven in hun hoofdlijnenakkoord bovendien op dat zij "geen Gronings gas" meer wilden winnen. Zij nuanceerden dat later en zeiden dat daarmee uitsluitend het Groningenveld werd bedoeld.
De NAM laat in een schriftelijke verklaring weten zich aan het besluit van SodM te houden en de gaswinning uit het Warffumveld per 1 januari tijdelijk te stoppen, totdat een definitieve vergunning is verleend. Het gasbedrijf wil niet ingaan op nadere vragen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Scholen waar speciaal onderwijs wordt gegeven blijven bestaan. Dat meldt staatssecretaris Judith Tielen (OCW, VVD) in reactie op een enquête van de Algemene Onderwijsbond, waarin naar voren kwam dat meer dan de helft van de leraren negatief is over het samenvoegen van regulier en speciaal onderwijs. Volgens de bewindsvrouw blijkt uit de enquête dat er een misverstand bestaat over hoe ver het kabinet wil gaan qua samenvoeging van onderwijstypes.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - "Het kabinet heeft vanavond een stap naar voren gezet en daar ben ik heel blij mee." Dat zei voorzitter Sharon Dijksma van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) maandag na spoedoverleg met het kabinet over de recente rellen bij opvanglocaties voor asielzoekers. In onder meer Loosdrecht liepen betogingen tegen de komst van asielzoekers uit de hand.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower, die vorige week zei dat Palestijnse vluchtelingen die vanuit Griekenland zijn gekomen "met maximaal geweld" moeten worden tegengehouden bij de grens, moet voor premier Rob Jetten (D66) steviger afstand nemen van die uitspraken. Markuszower nuanceerde zijn oproep tot geweld, maar bleef achter de strekking staan. Tot die tijd zal Markuszower, die samen met andere PVV-afsplitsers zeven zetels heeft in de Tweede Kamer, niet "vooraan in de rij staan om als partner mee samen te werken".
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil samen met gemeenten meer inzetten op "maatwerk" in lokale asielopvang, zei premier Rob Jetten (D66) na afloop van overleg met bestuurders uit gemeenten en provincies. Een speciaal "vliegend team" moet gemeenten ondersteunen die nu nog niet voldoende capaciteit hebben om hun aandeel aan vluchtelingen op te vangen.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen geld gevonden voor een nieuw, innovatief sirenesysteem en daarmee zal vanaf 2028 een einde komen aan het maandelijkse luchtalarm. Dat schrijft minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD) maandag aan de Tweede Kamer.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Na The Rights Forum heeft ook de Turkse arbeidersvereniging HTIB aangekondigd aangifte te doen tegen Kamerlid Gidi Markuszower (Groep Markuszower) naar aanleiding van zijn uitlatingen over Palestijnse asielzoekers. Die zetten volgens de organisatie aan tot haat en geweld.
19 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De gevolgen van de blokkade van de Straat van Hormuz zijn "enorm" en minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking) maakt zich daar "hele grote zorgen over". Hij vindt dat de EU proactiever moet zijn. Zo verwacht hij meer coördinatie van de EU om ervoor te zorgen dat de lidstaten meer gaan doen, zei hij na afloop van een vergadering met zijn EU-collega's in Brussel. Als eerste noemt hij daarbij het tonen van solidariteit met vluchtelingen en ontheemden.
20 uur geleden