Sociale Zaken wil minima nog eens op energietoelage wijzen
DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (SZW) gaat nog eens onder de aandacht brengen dat er geld klaarligt voor minima als tegemoetkoming voor de hoge energierekening. Wel zegt het ministerie dat die taak in principe bij de gemeenten is belegd, en die daar ook goede resultaten mee boeken. Er is geen goed landelijk beeld van het aantal huishoudens dat nog geld kan krijgen.
Huishoudens met een inkomen van maximaal 120 procent van het sociaal minimum, kunnen een eenmalige toeslag krijgen van 1300 euro. EenVandaag meldde woensdag op basis van een rondgang langs de gemeenten dat zeker tienduizenden huishoudens dat nog niet gedaan hebben.
Een woordvoerder van het ministerie van SZW kan de cijfers die EenVandaag meldt niet bevestigen, maar zegt wel vergelijkbare percentages vernomen te hebben uit grote steden. In de vier grootste gemeenten heeft 85 procent van de huishoudens die daar recht op hadden geld ontvangen. Tilburg, Apeldoorn en Arnhem hebben percentages gemeld tussen de 80 en 95 procent.
Bereik
Het bereik van de gemeenten is bij deze regeling "hoog", zegt het ministerie. "Ze weten veel meer mensen met een laag inkomen te bereiken dan met andere gemeentelijke minimaregelingen." Toch is het aantal mensen dat geen geld heeft ontvangen al snel hoog. Zelfs als 90 procent de toeslag heeft ontvangen, lopen bijna 100.000 huishoudens hun toeslag mis.
"Het is aan gemeenten om hun inwoners te informeren. Dit doen ze ook heel actief is ons beeld", zegt SZW. Toch gaat het ministerie er naar eigen zeggen bij ongeveer 45 maatschappelijke organisaties op aandringen dat ze de regeling dit najaar nog eens onder de aandacht brengen. Het gaat dan onder meer om ouderenorganisaties, vakbonden en energiemaatschappijen. Daarnaast heeft het ministerie zelf ook voorlichtingscampagnes, onder meer via sociale media.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft drie mannen opgepakt die verdacht worden van betrokkenheid bij de explosie bij een synagoge in Rotterdam en het voorbereiden van een explosie bij een synagoge in Heemstede. Dit meldt het Openbaar Ministerie, dat geen mededelingen doet over de vermoedelijke rol van de nu aangehouden mannen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de politie meer mogelijkheden geven om in openbare informatie op sociale media en andere onlineplatforms informatie te verzamelen om verstoringen van de openbare orde te voorkomen. Een wetsvoorstel daartoe is vrijdag door de ministerraad goedgekeurd. Het moet ervoor zorgen dat de politie tijdig kan ingrijpen.
4 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) heeft afgelopen jaar bijna 640 miljoen euro aan schadevergoedingen uitgekeerd in het aardbevingsgebied, iets minder dan in 2024. Toen keerde het instituut ruim 645 miljoen uit, meer dan het dubbele van het jaar daarvoor.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad voor de rechtspraak is zeer kritisch over het wetsvoorstel om gezichtsbedekkende kleding bij demonstraties strafbaar te stellen. De strafbaarstelling staat "op gespannen voet" met het demonstratierecht, stelt de raad.
6 uur geledenOOSTERHOUT (ANP) - De Veiligheidsregio Midden- en West-Brabant is onduidelijk over het aantal slachtoffers van het ongeluk met de gasfles bij een school in Oosterhout. Eerder zei de veiligheidsregio dat er zo'n vijf slachtoffers waren gevallen, later ging het om zeven mensen en nu blijken het er toch weer vijf.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 18-jarige verdachte uit Rijswijk zit niet langer vast in de zaak over de doodgestoken 16-jarige jongen in Den Hoorn. Het gerechtshof in Den Haag heeft zijn voorarrest opgeheven, omdat er aanwijzingen zijn dat de verdachte uit zelfverdediging heeft gestoken. Dit meldt zijn advocaat Peter Plasman. Het Openbaar Ministerie bevestigt de vrijlating.
7 uur geledenOOSTERHOUT (ANP) - Door het ongeluk met een gasfles bij een praktijkschool aan de Nassaustraat in Oosterhout zijn zeven mensen gewond geraakt, meldt de veiligheidsregio. Het gaat om vier tieners en drie volwassenen. Een van de minderjarigen moest naar het ziekenhuis.
7 uur geleden