Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Sociale Verzekeringsbank krijgt privacyboete van 150.000 euro

Sociale Verzekeringsbank krijgt privacyboete van 150.000 euro

DEN HAAG (ANP) - De Sociale Verzekeringsbank moet een boete van 150.000 euro betalen omdat de instelling de privacy van ontvangers van uitkeringen niet goed genoeg heeft beschermd. Dat heeft toezichthouder Autoriteit Persoonsgegevens (AP) bepaald na een klacht van een persoon van wie informatie over de uitkering via de telefonische helpdesk uitlekte naar iemand anders.

Die klacht dateert van 2019. Volgens de AP was de fout mogelijk doordat medewerkers van de helpdesk van de Sociale Verzekeringsbank, die onder andere verantwoordelijk is voor de uitbetaling van AOW-uitkeringen en de kinderbijslag, de identiteit van bellers niet goed controleerde. De toezichthouder meldt dat de uitvoeringsinstantie verbeteringen heeft doorgevoerd, waardoor medewerkers van de helpdesk nu precies weten hoe ze moeten controleren of een beller is wie hij of zij beweert te zijn.

Wie een helpdesk belt, krijgt vaak vragen van medewerkers waarmee zij controleren of zij wel de juiste persoon aan de lijn hebben. Maar bij de Sociale Verzekeringsbank vroegen medewerkers een tijdlang naar gegevens die gemakkelijk te vinden waren voor buitenstaanders, waardoor kwaadwillenden zich als iemand anders voor konden doen. Het gaat dan om gegevens als voornamen, adressen en postcodes. Volgens de AP ging de uitvoerder van volksverzekeringen ook niet goed genoeg na of helpdeskmedewerkers zich wel aan de regels hielden voor de identiteitscontroles van bellers. De Sociale Verzekeringsbank ging daarmee tussen mei 2018 en mei 2022 in de fout.

Zeer persoonlijk

De toezichthouder vindt het gebrekkige privacybeleid van de Sociale Verzekeringsbank ernstig, omdat ruim 5 miljoen mensen uitkeringen ontvangen via die organisatie. "Informatie over een uitkering is zeer persoonlijk, zulke informatie vertelt veel over iemands leven", stelt AP-bestuurder Katja Mur. "Instanties met telefonische hulplijnen kunnen hier van leren."

Voor de overtredingen van de Sociale Verzekeringsbank geldt een basisboetebedrag van 310.000 euro, maar de AP heeft dat bedrag verlaagd vanwege snelle verbeteringen. "Wij zijn blij dat we er lessen uit hebben kunnen trekken", zegt een woordvoerder van de Sociale Verzekeringsbank. Hij wijst er tegelijkertijd op dat medewerkers iedere week zo'n 20.000 telefoontjes met vragen krijgen en de bescherming van privacy soms een hele opgave is. "Wij moeten aan de ene kant goede dienstverlening via de telefoon leveren, maar we willen ook voldoen aan privacywetgeving. Het vraagt nogal wat van ons om die balans te houden."

Meer uit Binnenland

Opbrengst 3FM Serious Request nadert nu al recordhoogte

DEN BOSCH (ANP) - De opbrengst van 3FM Serious Request is met nog een dag te gaan al bijna recordhoog. Na vijf dagen hebben dj's Barend van Deelen, Sophie Hijlkema en Mart Meijer in het Glazen Huis in Den Bosch 12.288.653 euro voor Spieren voor Spieren opgehaald, is dinsdag op NPO 3FM bekendgemaakt.

4 uur geleden
EOD maakte ruim 3400 explosieven onschadelijk, vaak uit oorlog

DEN HAAG (ANP) - De Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD) heeft dit jaar 3438 explosieven onschadelijk gemaakt, veel meer dan de 2455 van het jaar ervoor. In de meeste gevallen ging het om bommen en granaten uit de Tweede Wereldoorlog die niet ontploft waren.

7 uur geleden
Bestuurster Nunspeet was niet onder invloed van drugs of alcohol

NUNSPEET (ANP) - De 56-jarige bestuurster die maandagavond met haar auto inreed op een groep mensen in Nunspeet, was niet onder invloed van drugs of alcohol. Dat meldt de politie dinsdagmiddag.

7 uur geleden
In 2025 beklommen 100.000 mensen de Domtoren en dat is een record

UTRECHT (ANP) - De Domtoren in Utrecht heeft afgelopen zondag de 100.000e bezoeker van dit jaar verwelkomd en daarmee is het record uit 2017 verbroken: in dat jaar beklommen 92.000 mensen de toren. Dat meldt Utrecht Marketing, die de Domtoren exploiteert.

8 uur geleden
Nederland krijgt geen nieuwe uitzondering op Europese mestregels

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse boeren hoeven niet te rekenen op een nieuwe uitzondering op de Europese mestregels. Demissionair landbouwminister Femke Wiersma had daartoe een verzoek ingediend bij Eurocommissaris Jessika Roswall (Milieu), maar dat is afgewezen. Dat meldt de BBB-bewindsvrouw aan de Tweede Kamer. "Ik vind dit besluit van de Europese Commissie zeer teleurstellend", schrijft zij.

9 uur geleden
Vernielingen bij Britse ambassade Den Haag om Gaza

DEN HAAG (ANP) - Zowel op maandag als op dinsdag zijn er vernielingen geweest bij de Britse ambassade in Den Haag, meldt de politie. Maandag rond 06.00 uur is een steen door een ruit aan de Lange Voorhout gegooid en is graffiti op het gebouw gespoten. Daarvoor is een 38-jarige man uit Den Haag aangehouden. Dinsdag zijn de deur en gevel met rode vloeistof beklad.

10 uur geleden
Winteropvang voor daklozen in grote steden open vanwege kou

DEN HAAG (ANP) - De vier grote steden hebben sinds maandagavond extra opvangplekken voor dak- en thuislozen geopend, omdat de temperatuur de komende dagen flink daalt. In de nachten gaat het vriezen en overdag ligt de gevoelstemperatuur rond het vriespunt.

10 uur geleden