Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Sociale Verzekeringsbank krijgt privacyboete van 150.000 euro

Sociale Verzekeringsbank krijgt privacyboete van 150.000 euro

DEN HAAG (ANP) - De Sociale Verzekeringsbank moet een boete van 150.000 euro betalen omdat de instelling de privacy van ontvangers van uitkeringen niet goed genoeg heeft beschermd. Dat heeft toezichthouder Autoriteit Persoonsgegevens (AP) bepaald na een klacht van een persoon van wie informatie over de uitkering via de telefonische helpdesk uitlekte naar iemand anders.

Die klacht dateert van 2019. Volgens de AP was de fout mogelijk doordat medewerkers van de helpdesk van de Sociale Verzekeringsbank, die onder andere verantwoordelijk is voor de uitbetaling van AOW-uitkeringen en de kinderbijslag, de identiteit van bellers niet goed controleerde. De toezichthouder meldt dat de uitvoeringsinstantie verbeteringen heeft doorgevoerd, waardoor medewerkers van de helpdesk nu precies weten hoe ze moeten controleren of een beller is wie hij of zij beweert te zijn.

Wie een helpdesk belt, krijgt vaak vragen van medewerkers waarmee zij controleren of zij wel de juiste persoon aan de lijn hebben. Maar bij de Sociale Verzekeringsbank vroegen medewerkers een tijdlang naar gegevens die gemakkelijk te vinden waren voor buitenstaanders, waardoor kwaadwillenden zich als iemand anders voor konden doen. Het gaat dan om gegevens als voornamen, adressen en postcodes. Volgens de AP ging de uitvoerder van volksverzekeringen ook niet goed genoeg na of helpdeskmedewerkers zich wel aan de regels hielden voor de identiteitscontroles van bellers. De Sociale Verzekeringsbank ging daarmee tussen mei 2018 en mei 2022 in de fout.

Zeer persoonlijk

De toezichthouder vindt het gebrekkige privacybeleid van de Sociale Verzekeringsbank ernstig, omdat ruim 5 miljoen mensen uitkeringen ontvangen via die organisatie. "Informatie over een uitkering is zeer persoonlijk, zulke informatie vertelt veel over iemands leven", stelt AP-bestuurder Katja Mur. "Instanties met telefonische hulplijnen kunnen hier van leren."

Voor de overtredingen van de Sociale Verzekeringsbank geldt een basisboetebedrag van 310.000 euro, maar de AP heeft dat bedrag verlaagd vanwege snelle verbeteringen. "Wij zijn blij dat we er lessen uit hebben kunnen trekken", zegt een woordvoerder van de Sociale Verzekeringsbank. Hij wijst er tegelijkertijd op dat medewerkers iedere week zo'n 20.000 telefoontjes met vragen krijgen en de bescherming van privacy soms een hele opgave is. "Wij moeten aan de ene kant goede dienstverlening via de telefoon leveren, maar we willen ook voldoen aan privacywetgeving. Het vraagt nogal wat van ons om die balans te houden."

Meer uit Binnenland

Veroorzaker dodelijk ongeval Paramaribo is Nederlander

PARAMARIBO (ANP) - Het dodelijke ongeval waarbij zaterdagochtend in Paramaribo vier buspassagiers omkwamen, is veroorzaakt door een Nederlander, meldt de Surinaamse politie. De 36-jarige verdachte had geen geldig rijbewijs. Hij is aangehouden en zit in een politiecel.

2 uur geleden
Popprijs 2025 is voor Suzan & Freek

GRONINGEN (ANP) - De Popprijs 2025 gaat naar Suzan & Freek. Het tweetal kreeg de prestigieuze juryprijs zaterdagavond uitgereikt op het festival Eurosonic Noorderslag (ESNS) in Groningen.

4 uur geleden
Tata Steel-schaaktoernooi uitgesteld door protestactie van XR

WIJK AAN ZEE (ANP) - Het Tata Steel schaaktoernooi in Wijk aan Zee kon zaterdag niet op tijd van start gaan door een protestactie van Extinction Rebellion (XR). Dat zei een woordvoerder van het schaaktoernooi, dat volgens de planning om 14.00 uur had moeten beginnen.

13 uur geleden
Aantal Utrechtse ondernemers kan voorlopig niet terug naar panden

UTRECHT (ANP) - Sommige Utrechtse ondernemers moeten er rekening mee houden dat ze op korte termijn geen toegang krijgen tot hun beschadigde pand. Dat zegt Jeroen Roose-van Leijden van Centrummanagement Utrecht (CMU). Het gaat om een aantal mensen die een onderneming hebben in het deel van de historische binnenstad waar een grote explosie afgelopen donderdag voor flinke ravage zorgde.

14 uur geleden
Oudste dolfijn van Nederland in Dolfinarium overleden

HARDERWIJK (ANP) - De oudste dolfijn van Nederland, Honey, is overleden. Het Dolfinarium in Harderwijk, waar het dier sinds 1994 in gevangenschap leefde, heeft haar laten inslapen.

15 uur geleden
Voor het derde jaar op rij minder verkeersongelukken

DEN HAAG (ANP) - Er waren iets minder verkeersongelukken in 2025 dan een jaar eerder. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van nieuwe politiecijfers. De politie registreerde het afgelopen jaar ongeveer 75.800 wegongevallen, ruim 600 minder dan in 2024. Het aantal verkeersongelukken daalt daarmee voor de derde keer op rij.

20 uur geleden
Man zwaargewond bij steekincident in Eindhoven

EINDHOVEN (ANP) - Een man in Eindhoven is in de nacht van vrijdag op zaterdag zwaargewond geraakt bij een steekincident. Dat meldt de politie op X. Er zijn twee verdachten aangehouden.

23 uur geleden