Sociale Verzekeringsbank krijgt privacyboete van 150.000 euro
DEN HAAG (ANP) - De Sociale Verzekeringsbank moet een boete van 150.000 euro betalen omdat de instelling de privacy van ontvangers van uitkeringen niet goed genoeg heeft beschermd. Dat heeft toezichthouder Autoriteit Persoonsgegevens (AP) bepaald na een klacht van een persoon van wie informatie over de uitkering via de telefonische helpdesk uitlekte naar iemand anders.
Die klacht dateert van 2019. Volgens de AP was de fout mogelijk doordat medewerkers van de helpdesk van de Sociale Verzekeringsbank, die onder andere verantwoordelijk is voor de uitbetaling van AOW-uitkeringen en de kinderbijslag, de identiteit van bellers niet goed controleerde. De toezichthouder meldt dat de uitvoeringsinstantie verbeteringen heeft doorgevoerd, waardoor medewerkers van de helpdesk nu precies weten hoe ze moeten controleren of een beller is wie hij of zij beweert te zijn.
Wie een helpdesk belt, krijgt vaak vragen van medewerkers waarmee zij controleren of zij wel de juiste persoon aan de lijn hebben. Maar bij de Sociale Verzekeringsbank vroegen medewerkers een tijdlang naar gegevens die gemakkelijk te vinden waren voor buitenstaanders, waardoor kwaadwillenden zich als iemand anders voor konden doen. Het gaat dan om gegevens als voornamen, adressen en postcodes. Volgens de AP ging de uitvoerder van volksverzekeringen ook niet goed genoeg na of helpdeskmedewerkers zich wel aan de regels hielden voor de identiteitscontroles van bellers. De Sociale Verzekeringsbank ging daarmee tussen mei 2018 en mei 2022 in de fout.
Zeer persoonlijk
De toezichthouder vindt het gebrekkige privacybeleid van de Sociale Verzekeringsbank ernstig, omdat ruim 5 miljoen mensen uitkeringen ontvangen via die organisatie. "Informatie over een uitkering is zeer persoonlijk, zulke informatie vertelt veel over iemands leven", stelt AP-bestuurder Katja Mur. "Instanties met telefonische hulplijnen kunnen hier van leren."
Voor de overtredingen van de Sociale Verzekeringsbank geldt een basisboetebedrag van 310.000 euro, maar de AP heeft dat bedrag verlaagd vanwege snelle verbeteringen. "Wij zijn blij dat we er lessen uit hebben kunnen trekken", zegt een woordvoerder van de Sociale Verzekeringsbank. Hij wijst er tegelijkertijd op dat medewerkers iedere week zo'n 20.000 telefoontjes met vragen krijgen en de bescherming van privacy soms een hele opgave is. "Wij moeten aan de ene kant goede dienstverlening via de telefoon leveren, maar we willen ook voldoen aan privacywetgeving. Het vraagt nogal wat van ons om die balans te houden."
Meer uit Binnenland
HOUTEN (ANP) - De winter is tot dusver een halve graad kouder dan gebruikelijk, meldt Weeronline. In de eerste helft van de meteorologische winter was de gemiddelde temperatuur in De Bilt 3,6 graden, normaal is dat 4,1 graden.
23 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De huurmarkt in de vrije sector bleef ook in het vierde kwartaal van 2025 "structureel krap", melden woningplatformen Huurwoningen.nl en Pararius. De prijs ging omhoog naar gemiddeld 1838 euro per maand en er verdwenen meer huurwoningen van de markt dan erbij kwamen. Beschikbare woningen stonden minder lang online; het scheelt een dag vergeleken met hetzelfde kwartaal een jaar eerder.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Steeds meer Nederlanders gebruiken AI-tools bij het plannen van hun vakantie, zo blijkt uit de zogenoemde vakantiemonitor van de ANWB. Kunstmatige hulpmiddelen zoals ChatGPT en Gemini worden niet alleen ingezet om inspiratie op te doen, maar ook om reisschema's samen te stellen, een passende bestemming te vinden en activiteiten te plannen. Zowel vooraf als tijdens de reis. Van alle Nederlanders gebruikt ruim 34 procent zo'n tool daarvoor.
4 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - Bij de brand die dinsdagavond laat uitbrak na een explosie in een wooncomplex in de Schutterijstraat in Vlissingen, zijn meerdere gewonden gevallen, meldt de veiligheidsregio. Zij zijn overgedragen aan het ambulancepersoneel. Om hoeveel personen het gaat, is niet bekend. De brand is inmiddels geblust.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de Iraanse ambassade in Den Haag zijn dinsdagavond vier mensen aangehouden. Ze gooiden met stenen naar de ambassade en probeerden het hek bij het gebouw over te klimmen, bevestigt de politie berichtgeving van 112-website Regio15.
9 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - Curaçao heeft in december een recordaantal toeristen verwelkomd. Sinds augustus zijn er zorgen over de negatieve invloed van de spanning tussen de VS en Venezuela op het aantal vakantiegangers, vooral na twee bijna-ongelukken in het luchtruim in december. Het toerismebureau heeft het daarentegen over "een toenemende aantrekkingskracht".
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er komt voorlopig geen extra toeslag op pakketjes van buiten de Europese Unie, met name uit China. Dat meldt demissionair staatssecretaris Eugène Heijnen (Financiën, BBB) aan de Tweede Kamer.
13 uur geleden