Snelweg A12 weer afgesloten, groepje klimaatactivisten op de weg
DEN HAAG (ANP) - Klimaatactivisten zijn maandag opnieuw de A12 opgelopen in Den Haag. De snelweg is daarom in beide richtingen afgesloten. Zoals actiegroep Extinction Rebellion (XR) al had aangekondigd, ging rond het middaguur een groep betogers de weg op, voor de derde dag op rij.
Het protest maandag is minder groot dan in het weekend. Aanvankelijk betraden enkele tientallen mensen het stuk snelweg naast het Malieveld. Later sloten anderen zich bij hen aan, waardoor rond het middaguur enkele honderden mensen op de snelweg stonden. De politie verspert de weg, waardoor de demonstranten niet kunnen doorlopen naar de tunnelbak tussen de tijdelijke Tweede Kamer en het ministerie van Economische Zaken en Klimaat. Agenten roepen de klimaatactivisten op om weg te gaan en verder te demonstreren op de Laan van Reagan en Gorbatsjov, tegenover station Den Haag Centraal.
Sommige actievoerders zijn na de oproep van de politie aan de rand van het Malieveld gaan staan. Nog meer dan honderd klimaatactivisten zitten op de A12. Waterkanonnen staan klaar, maar zijn nog niet ingezet.
Frustratie
Zeker zaterdag was het druk. Toen demonstreerden duizenden mensen op en rond de Utrechtsebaan, zoals het stuk snelweg ook wel wordt genoemd. Zondag werd de weg opnieuw geblokkeerd door tegen de duizend mensen. XR wil de blokkade naar eigen zeggen dagelijks gaan herhalen, tot frustratie van de gemeente Den Haag. "Ik ga niet over de doelen die men nastreeft, maar maak mij grote zorgen over de ontwrichtende acties die voor de komende werkdagen zijn aangekondigd", zei burgemeester Jan van Zanen zondag.
Op zaterdag werden uiteindelijk ruim 2400 klimaatactivisten aangehouden en op zondag meer dan vijfhonderd. Het protest is gericht tegen fossiele subsidies. Daaronder verstaat XR alle financiƫle regelingen waarmee de overheid het gebruiken van fossiele brandstoffen voordeliger maakt.
Meer uit Binnenland
ZEIST (ANP) - Het herstel van de Nederlandse zoetwaternatuur hapert. Milieubeleid wierp jarenlang zijn vruchten af, maar op meerdere terreinen is de stijgende lijn gestopt of gaat het zelfs weer de verkeerde kant op. "Het biodiversiteitsherstel in beken en rivieren is omgeslagen in achteruitgang", waarschuwen het Wereld Natuur Fonds (WWF-NL), SoortenNL en Sovon in een dinsdag verschenen editie van het Living Planet Report.
2 uur geledenCADIER EN KEER (ANP) - Bij een opvanglocatie voor minderjarige asielzoekers in het Limburgse Cadier en Keer is maandagavond brand uitgebroken. De politie doet onderzoek naar mogelijke brandstichting en heeft een verdachte aangehouden.
2 uur geledenARNHEM (ANP) - Bij de Gelredome in Arnhem wordt opnieuw geprotesteerd tegen de komst van Ye naar Nederland. De Amerikaanse rapper geeft maandagavond een concert in het stadion, zijn tweede in Nederland sinds 2013. Het protest is met een handvol demonstranten een stuk kleinschaliger dan dat van zaterdag. Toen waren er enkele tientallen betogers.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Overheid en politiek houden zich te afzijdig als het gaat om discriminatie en racisme. Dat zei Joyce Sylvester, voorzitter van de Staatscommissie tegen Discriminatie en Racisme, maandag bij de presentatie van haar eindrapport. "Wie de macht heeft om grenzen te stellen, en zwijgt wanneer mensen worden gediscrimineerd om wie zij zijn, houdt de status quo in stand."
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Aanbevelingen om discriminatie en racisme tegen te gaan zijn onvoldoende opgevolgd door de overheid. Dat stelt de Staatscommissie tegen Discriminatie en Racisme in haar eindrapport. Daarom is er volgens de commissie nog steeds sprake van wijdverbreide discriminatie bij de overheid. De commissie komt met tien aanbevelingen die "vragen om politieke moed, leiderschap, bestuurlijke en ambtelijke inzet en maatschappelijke betrokkenheid".
12 uur geledenRODEN (ANP) - Er is nog steeds geen structurele opvangplek gevonden voor asielzoekers die niet in het overvolle aanmeldcentrum bij Ter Apel kunnen slapen. Tot en met donderdagochtend hoeven zij niet buiten op het gras bij het azc te slapen, maar kunnen ze terecht in een sporthal van Sportcentrum De Hullen in het Drentse Roden.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een nieuwe groep wil dat vrouwen een schadevergoeding krijgen van het laboratorium Clinical Diagnostics. Hackers hadden daar vorig jaar ingebroken, waarna ze de medische gegevens buitmaakten van honderdduizenden vrouwen die hadden meegedaan aan het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. Daarom start het Women's Rights Collective een massaclaim, waarvoor vrouwen zich nu kunnen aanmelden.
14 uur geleden