Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Snelste groei hernieuwbare energie in twintig jaar

Snelste groei hernieuwbare energie in twintig jaar

PARIJS (ANP/AFP) - De capaciteit van hernieuwbare energie is vorig jaar in het snelste tempo in twee decennia toegenomen. Vooral de realisatie van windparken en de ontwikkelingen op het gebied van duurzame stroom in China droegen bij aan de groei, meldt energieagentschap IEA in een rapport.

In totaal werd vorig jaar voor 280 gigawatt aan capaciteit toegevoegd. Dat betekende een stijging van 45 procent ten opzichte van een jaar eerder en de grootste toename sinds 1999. Doorgaans is 1 gigawatt goed voor de energiebehoefte van 1 miljoen huishoudens. Hernieuwbare energie was vorig jaar goed voor 90 procent van de nieuw geïnstalleerde elektriciteitsproductie.

De installatie van windturbines is vorig jaar bijna verdubbeld tot 114 gigawatt. De komende jaren zal de groei van windmolenparken iets vertragen, maar nog altijd ver boven het niveau van de periode 2017-2019 uitkomen. De installatie van nieuwe zonnepanelen zou ook records moeten blijven breken. Tegen 2022 moet hier 160 gigawatt van zijn geïnstalleerd.

Nieuwe normaal

Het aandeel van China in de geïnstalleerde nieuwe productie van hernieuwbare energie was vorig jaar 50 procent. Projecten werden snel voltooid voor het moment dat subsidies werden afgebouwd, aldus het agentschap.

Volgens het IEA zal de toename van de capaciteit vorig jaar het 'nieuwe normaal' worden. Dit jaar zal naar verwachting 270 gigawatt aan hernieuwbare capaciteit worden toegevoegd. Volgend jaar gaat het om bijna 280 gigawatt. Het IEA merkt op dat landen meer inspanningen doen op dit gebied om aan de verplichtingen voor het verminderen van broeikasgassen te voldoen.

Evengoed merkt het IEA op dat de uitstoot van CO2 dit jaar ook zal stijgen. Dit komt vooral door het toegenomen gebruik van steenkool. Om klimaatdoelstellingen te halen zijn volgens het agentschap grote beleidswijzigingen en investeringen in schone energie nodig.

Meer uit Financieel

Parasietenuitbraak zorgt voor flinke daling bezoekers Taco Bell

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Het aantal bezoekers bij Taco Bell-vestigingen in de Verenigde Staten is sterk gedaald na een parasietenuitbraak. De autoriteiten wezen een leverancier van de keten aan als oorzaak: die zou ijsbergsla met de parasiet verkocht hebben.

12 minuten geleden
Houthi's bedreigen schepen die naar Saudische havens varen

YANBU (ANP/BLOOMBERG) - De Houthi's hebben rederijen gewaarschuwd om niet meer naar havens in Saudi-Arabië te varen. De Jemenitische groep heeft maandag een zeeblokkade ingesteld tegen het land. Via een e-mail aan reders, ingezien door Bloomberg, maken de Houthi's duidelijk dat die blokkade niet alleen geldt voor Saudische schepen en dat kan grote gevolgen hebben voor de olie-export van het land.

15 minuten geleden
FT: Trump werkt aan nieuwe importheffingen voor tientallen landen

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump staat op het punt om deze week nieuwe importheffingen in te voeren voor tientallen landen, ondanks waarschuwingen van zijn adviseurs dat hij dat met het oog op de economie beter niet kan doen. Dat schrijft de Financial Times op basis van ingewijden.

16 minuten geleden
Nikkei: chipmaker TSMC overweegt prijsverhoging tot 10 procent

TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De grote Taiwanese chipfabrikant TSMC overweegt de prijzen van zijn chips volgend jaar tot 10 procent te verhogen, meldt zakenkrant Nikkei Asia op basis van bronnen. Door de prijsverhoging dreigen producten als smartphones, tablets, laptops en andere consumentenelektronica duurder te worden.

1 uur geleden
Taiwan klaagt oud-werknemer TSMC aan om lekken technologie China

TAIPEI (ANP/AFP) - Een oud-werknemer van het Taiwanese chipconcern TSMC is in Taiwan aangeklaagd voor het stelen van "kerntechnologie" van de chipmaker en een poging om dat naar China te lekken. Dat maakte het Taiwanese Openbaar Ministerie bekend. Het is volgens de openbaar aanklagers de eerste aanklacht in zijn soort op het eiland, dat door China wordt gezien als een afvallige provincie.

2 uur geleden
Benzineprijs stijgt met bijna 2 cent en nadert recordhoogte

EINDHOVEN (ANP) - De prijs van benzine bij tankstations nadert de hoogste prijs ooit. De prijzen aan de pomp zijn dinsdag iets opgelopen nadat de olieprijs maandag het hoogste punt in ruim een maand bereikte. De laatste weken stijgen de prijzen van diesel en benzine doordat de oorlog in het Midden-Oosten weer is opgelaaid.

2 uur geleden
AEX-index begint licht hoger onder aanvoering chipbedrijven

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag met een kleine winst begonnen. De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML veerden op na de recente zware koersverliezen die werden veroorzaakt door zorgen over de sterk opgelopen koerswaarderingen in de sector. Beleggers hielden verder de ontwikkelingen in het Midden-Oosten in de gaten.

3 uur geleden