Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Sneller vertrouwensfunctie na lang verblijf in buitenland

Sneller vertrouwensfunctie na lang verblijf in buitenland

DEN HAAG (ANP) - Het moet eenvoudiger worden voor mensen die lang in het buitenland zijn geweest om in Nederland een vertrouwensfunctie te krijgen. Bij de veiligheidsonderzoeken die nodig zijn voor dergelijke posities zal er meer maatwerk worden geboden, aldus minister Ank Bijleveld (Defensie).

Mensen die bij het leger willen gaan werken, krijgen te maken met een veiligheidsonderzoek. Maar ook voor de douane op Schiphol, veel politiefuncties en bepaalde posten op ministeries is dergelijk onderzoek nodig. Na een positieve screening wordt dan een verklaring geen bezwaar (VGB) afgegeven.

De verandering is nodig omdat steeds meer mensen langer dan een half jaar in het buitenland verblijven. Als ze daarna in aanmerking willen komen voor een vertrouwensfunctie moeten ze kunnen aangeven wat ze in die periode hebben gedaan. Zonder voldoende gegevens daarover wordt een VGB geweigerd.

Grotere flexibiliteit

De regels zijn in 2018 al versoepeld om grotere flexibiliteit te bieden. Maar volgens Bijleveld "is inmiddels gebleken dat het onvoldoende ruimte laat om in alle gevallen maatwerk te kunnen leveren in een wereld waarin verblijf buiten Nederland in toenemende mate gemeengoed is".

De veiligheidsdiensten zullen "meer dan nu rekening kunnen houden met de omstandigheden van het verblijf buiten Nederland", aldus de minister in een brief aan de Tweede Kamer. "De duur en de reden van het verblijf blijven relevant, maar zijn niet langer voorwaardelijk." Na de zomer wordt duidelijk wanneer de nieuwe regels worden ingevoerd.

Meer uit Politiek

Brekelmans en Klaver botsen over werk en uitkeringen

DEN HAAG (ANP) - VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans en PRO-leider Jesse Klaver botsten tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen over geld dat mensen aan werken moeten overhouden. Klaver verweet Brekelmans dat hij zei dat jongeren te weinig werken, terwijl iemand van 25 jaar oud volgens Klaver ruim 100 euro meer overhoudt als hij van 32 uur naar 40 uur per week gaat.

1 uur geleden
Brekelmans: Heinen is niet teruggefloten door coalitiepartners

DEN HAAG (ANP) - Volgens VVD-fractieleider Ruben Brekelmans is zijn partijgenoot minister Eelco Heinen van Financiën niet teruggefloten door coalitiepartijen D66 en CDA. "Ik wil dat even rechtzetten, het beeld dat is ontstaan, dat de minister teruggefloten zou zijn." Volgens Brekelmans "werkt het altijd zo" dat de minister van Financiën "het initiatief neemt" en daarin een coördinerende rol heeft.

2 uur geleden
Heinen publiceert conceptbegroting toch, na aandringen Kamer

DEN HAAG (ANP) - Minister van Financiën Eelco Heinen heeft de tabellen van een eerdere conceptbegroting alsnog gepubliceerd. Dit nadat de Tweede Kamer er in meerderheid nogmaals om had gevraagd. Eerder wilde de VVD-bewindsman de stukken niet delen. "Gelet op het brede verzoek van de Kamer," doet hij dat nu wel.

2 uur geleden
Jetten positief over oproep tot meer EU-samenwerking met Canada

DEN HAAG (ANP) - De oproep van voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie om meer samen te werken met Canada wordt positief ontvangen in Den Haag. Premier Rob Jetten noemde het "heel nuttig" als de samenwerking met landen als Canada, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk wordt geïntensiveerd.

3 uur geleden
Paternotte vindt dat oppositie met ideeën moet komen

DEN HAAG (ANP) - Jan Paternotte blijft tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen herhalen dat hij "superbenieuwd" is naar de ideeën uit de oppositie. De fractieleider van D66 probeert zo steun te verwerven voor de begroting die het minderheidskabinet heeft gepresenteerd met Prinsjesdag.

5 uur geleden
PvdD en Volt vallen D66 aan op klimaatbeleid

DEN HAAG (ANP) - Christine Teunissen (PvdD) en Laurens Dassen (Volt) hebben D66-fractievoorzitter Jan Paternotte tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen aangevallen op het klimaatbeleid van het kabinet. D66 profileert zich als partij die zich hard maakt voor het klimaat. Maandag concludeerde het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) dat de verduurzaming stagneert.

6 uur geleden
Aerdts is blij dat Brussel met minimumleeftijd sociale media komt

DEN HAAG (ANP) - Dat de Europese Commissie komt met voorstellen voor een minimumleeftijd voor sociale media, is een "zeer goede ontwikkeling", vindt staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Economie, D66). Commissievoorzitter Ursula von der Leyen kondigde woensdag plannen aan voor een algeheel verbod tot 13 jaar en een verbod op persoonlijke accounts tot 15 jaar.

6 uur geleden