Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Snelle vaccinatie voor paar duizend A-sporters verdedigbaar'

'Snelle vaccinatie voor paar duizend A-sporters verdedigbaar'

DEN HAAG (ANP) - De kans dat de gemiddelde Nederlandse topsporter in aanmerking komt voor vaccinatie tegen het coronavirus vóór de Olympische Spelen zijn begonnen is vooralsnog niet zo groot. "Misschien moeten we overwegen die paar duizend A-sporters die we hebben ook een voorkeursbehandeling te geven, net als de ouderen en het zorgpersoneel. Ik denk dat dit maatschappelijk verdedigbaar is", zegt Huub Stammes, algemeen directeur van de Nederlandse Judobond.

"Dat is goed uit te leggen", aldus Stammes. "Het gaat om een relatief kleine groep. Daarom heeft het geen grote impact op de vaccinatie van risicogroepen. En we willen de komende zomer allemaal graag genieten van topsport. Als sport staan we op dit moment in heel nauw contact met het ministerie over wat wel en niet mogelijk is en ik denk dat we ons tot nu toe heel fatsoenlijk hebben opgesteld en zeker geen uitzonderlijke dingen proberen af te dwingen."

Als contactsport bij uitstek is judo mogelijk extra ontvankelijk voor onderlinge besmettingen en veel toptoernooien zijn er sinds maart niet meer geweest. De voorbereiding op de Olympische Spelen is daarmee al in het geding. "Onze judoka's hebben competitie nodig", zegt Stammes. "Maar de meeste zorgen maak ik me over de fitheid van de bevolking. Mensen zijn in tijden van corona veel minder gaan bewegen. Dat hebben rapporten uitgewezen. Dat is niet goed."

Kleine groep

Algemeen directeur Theo Fledderus van de hippische bond KNHS, eerder onder meer actief als directeur van NOC*NSF en de judobond, sluit zich aan bij de woorden van Stammes. "We praten over een heel kleine groep die straks nog naar Tokio gaat. Als je die vaccineert heeft dat amper invloed op andere programma's. In Tokio is men er heel scherp op, op een inenting of een negatieve test. Dat laatste moet dan om de vijf dagen worden herhaald. Dus ja, ik ben wel voorstander van vervroegde vaccinatie voor deze atleten."

"In het judo speelt het misschien nog meer", aldus Fledderus. "Dat is een contactsport bij uitstek. Aan de andere kant begrijp ik dat de overheid geen uitzondering op uitzondering kan maken. Maar dit is toch een bijzondere groep. De topsport kan niet in een 'bubbel' blijven zitten. Geef die groep de ruimte, zou ik zeggen. Het zit niemand in de weg. Er zijn verschillende soorten vaccins, niet allemaal zijn ze geschikt voor de risicogroepen. Er is daarom vermoedelijk wel wat ruimte."

NOC*NSF

Fledderus heeft inmiddels ook begrepen dat IOC-voorzitter Thomas Bach een beroep gaat doen op de landen om de olympische sporters te vaccineren.

NOC*NSF gaat echter geen verzoek indienen bij het ministerie voor een voorkeursbehandeling van topsporters, wat de vaccinatie betreft. "Wij vinden niet dat we op dezelfde manier moeten worden ingeschaald als mensen in verzorgingstehuizen of mensen met onderliggend lijden", zegt Geert Slot namens de sportkoepel. "De sporters moeten er zelf alles aan doen om gezond te blijven. Als straks ergens onderweg het vaccin in voldoende mate aanwezig is doen we uiteraard graag mee."

Het advies van NOC*NSF aan de atleten is duidelijk. Slot: "Wij zeggen tegen onze atleten, laat je vaccineren, uiteraard in overleg met je eigen medische begeleiding."

Meer uit Sport

Broeders-Bol bestempelt zichzelf bij FBK Games niet als favoriet

HENGELO (ANP) - Femke Broeders-Bol bestempelt zichzelf voor de FBK Games in Hengelo niet als favoriet op haar nieuwe afstand, de 800 meter. Volgens de 26-jarige Amersfoortse is aansluiting met de wereldtop een kwestie van jaren. "De kans is heel groot dat ik dit jaar niet alles ga winnen", vertelt ze in een persbericht van de organisatie in aanloop naar de wedstrijd op 21 juni.

1 uur geleden
Qualifier Chwalińska stunt weer en bereikt finale Roland Garros

PARIJS (ANP) - Tennisster Maja Chwalińska heeft in de halve finale op Roland Garros voor een nieuwe stunt gezorgd. De 24- jarige Poolse qualifier, die woensdag in de kwartfinale verrassend de Russin Anna Kalinskaja versloeg, was in twee sets te sterk voor diens landgenote Diana Sjnajder en staat in de finale: 7-6 (4) 6-4.

2 uur geleden
Andrejeva verslaat Kostjoek en bereikt finale op Roland Garros

PARIJS (ANP) - Tennisster Mirra Andrejeva staat voor het eerst in de finale van Roland Garros. De 19-jarige Russin versloeg in een beladen halve finale de Oekraïense Marta Kostjoek in twee sets: 6-1 6-3. Twee jaar geleden stond de huidige nummer 8 van de wereld al eens in de halve finale op het Franse grandslamtoernooi, maar die verloor ze destijds.

5 uur geleden
Verstappen voorzichtig over kansen bij Grand Prix van Monaco

MONACO (ANP) - Max Verstappen weet nog niet precies wat hij van de Red Bull kan verwachten in de straten van Monaco. De viervoudig wereldkampioen in de Formule 1 is daarom voorzichtig in vragen over zijn kansen bij de Grand Prix van Monaco. "De kwalificatie is het hoogtepunt van het weekend. Daar moet je presteren", was Verstappen duidelijk.

5 uur geleden
3x3-basketbalsters na twee zeges naar kwartfinales op WK

WARSCHAU (ANP) - De Nederlandse 3x3-basketbalsters hebben op het WK in Warschau de kwartfinales bereikt. De regerend wereldkampioen won ook de derde en vierde groepswedstrijd van respectievelijk Kazachstan en Polen en is zo groepswinnaar in groep A.

1 dag geleden
Bisschops wint 100 meter in Finland, zilver Schilder met kogel

TURKU (ANP) - Atlete Minke Bisschops heeft bij de Paavo Nurmi Games in Finland de 100 meter op haar naam geschreven. De 23-jarige sprintster won op de atletiekwedstrijd in Turku in 11,25 seconden.

1 dag geleden
Vollering wint vijfde Giro-rit, Van der Breggen behoudt roze

SANTO STEFANO DI CADORE (ANP) - Demi Vollering heeft de vijfde etappe in de Giro d'Italia gewonnen. De 29-jarige wielrenster van FDJ United-Suez was in de etappe van Longarone naar Santo Stefano di Cadore na 146 kilometer net iets sneller dan landgenote Anna van der Breggen. Antonia Niedermaier uit Duitsland werd derde.

1 dag geleden