
Snelle ademtest vooralsnog alleen bij mensen met coronaklachten
DEN HAAG (ANP) - Snelle ademtesten kunnen straks vooralsnog alleen worden ingezet bij mensen mét klachten die zich op corona laten testen in de GGD-teststraten. Als betrokkenen positief worden getest, moet deze uitslag wel worden herbevestigd met een andere test, bijvoorbeeld een antigeentest. Maar als mensen negatief testen met de ademtest van SpiroNose, is dat voldoende en is er geen tweede test nodig. De uitslag van een ademtest laat een paar minuten op zich wachten en die van een antigeentest ongeveer een half uur tot drie kwartier.
Deskundigen van het OMT hebben geadviseerd om de ademtesten alleen nog bij deze doelgroepen in te zetten, schrijft zorgminister Hugo de Jonge in zijn coronabrief aan de Tweede Kamer. De ademtest is vooral goed in het aangeven of iemand níet besmet is, blijkt uit de proefsituaties. De minister gaat nu kijken hoe de ademtest grootschalig kan worden ingezet bij de teststraten. Daarvoor moeten er bijvoorbeeld voldoende apparaten komen waarmee de ademtesten worden uitgevoerd.
De ademtest is nog niet goed onderzocht op andere doelgroepen, zoals bij mensen zonder coronaklachten. Dat moet eerst gebeuren, stelt het OMT, voordat deze test mogelijk ook kan worden ingezet in de horeca of bij mensen die bijvoorbeeld naar evenementen zoals festivals willen. Deze sectoren kijken naar de snelle testen uit, omdat het een manier kan zijn om de horeca weer te openen of festivals te laten doorgaan, stellen ze. De Jonge schrijft ook dat er een proef komt met het gebruik van de ademtesten in de langdurige zorg.
Bij de standaardtesten die bij de meeste mensen tot nu toe worden afgenomen, de zogeheten PCR-testen, duurt het langer voordat een uitslag bekend is. Die periode verschilt nu vaak per regio of GGD. Maanden geleden lieten de uitslagen soms dagenlang op zich wachten door een gebrek aan testcapaciteit. Nu krijgen mensen soms al dezelfde dag of een dag erna de uitslag binnen.
Meer uit Binnenland
HAARLEM (ANP) - De provincie Noord-Holland wil met de afspraak "goed is goed genoeg en snelheid telt" gemeenten stimuleren bij woningbouwprojecten sneller knopen door te hakken. Slimmere planning en het oplossen van netcongestie, stikstofproblemen en personeelstekorten moeten gemeenten in staat stellen de komende jaren meer huizen neer te zetten.
37 minuten geledenUITHOORN/HOUTEN (ANP) - De vier mensen die zijn opgepakt bij een protest tegen asielzoekerscentra in Uithoorn zijn allemaal weer vrij, meldt een politiewoordvoerder. De vijf arrestanten die bij een demonstratie over asielopvang in Houten werden opgepakt, zitten volgens een woordvoerster nog vast. De mobiele eenheid moest in beide plaatsen dinsdagavond in actie komen toen de sfeer omsloeg bij de protesten.
42 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Aan de Paul Krugerstraat in Rotterdam was woensdagmiddag een steekpartij, meldt de politie. Daarbij is een man zwaargewond geraakt. De politie heeft een verdachte aangehouden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De BBB wil gezichtsbedekkende kleding verbieden, staat in een document dat de partij woensdag heeft gepresenteerd. In het partijprogramma staat alleen dat gezichtsbedekking bij demonstraties verboden moet worden.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Universiteit van Amsterdam (UvA) onderzoekt of het juridisch mogelijk is om lopende samenwerkingsprojecten waaraan wetenschappers uit Israël deelnemen op te zeggen. "We hebben met afschuw geconstateerd dat er steeds meer (wetenschappelijk) bewijs is dat er sprake is van een genocide in Gaza", legt de universiteit uit.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een 39-jarige Amsterdammer is aangehouden voor mensenhandel, mensensmokkel en witwassen. Hij werd dinsdag opgepakt in een wooncomplex aan de Jan Tooropstraat in Amsterdam Nieuw-West.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim 280.000 leerlingen en studenten van meer dan vierhonderd middelbare scholen en mbo's kunnen deze maand op hun school meedoen aan de zogeheten scholierenverkiezingen. De schaduwverkiezingen worden door ProDemos georganiseerd in aanloop naar de Tweede Kamerverkiezingen van 29 oktober. Het doel van de scholierenverkiezingen, die sinds 1963 worden gehouden, is om scholieren en studenten een goed beeld te geven van hoe verkiezingen in Nederland werken.
2 uur geleden