Snel actie nodig tegen honger, zeggen IMF, WTO, WFP en Wereldbank
WASHINGTON (ANP) - De internationale gemeenschap moet snel in actie komen om te voorkomen dat de allerarmsten honger zullen lijden. Door de oorlog in Oekraïne wordt voedsel duurder. Dat komt bovenop de economische schade die klimaatverandering en de coronapandemie teweegbrengen. Hierdoor dreigen miljoenen mensen in extreme armoede te vervallen, waarschuwen het Internationaal Monetair Fonds (IMF), de Wereldbank, het Wereldvoedselprogramma (WFP) van de VN en de Wereldhandelsorganisatie (WTO).
De mondiale prijzen voor 's werelds belangrijkste ingrediënten voor voedingsmiddelen bereikten volgens de Verenigde Naties vorige maand een recordhoogte. Dat drukt wereldwijd op huishoudfinanciën, vooral in de armste landen die veel voedsel importeren. Maar ook in middeninkomenslanden groeit de groep mensen die kwetsbaar zijn voor duurder voedsel. Ieder procentpunt aan stijgende voedselprijzen zorgt volgens de Wereldbank voor nog eens 10 miljoen mensen die onder extreme armoede lijden.
Andere landen zouden moeten inspringen door samen noodvoorraden voedsel aan te bieden, vinden de organisaties. Daarnaast zouden ze huishoudens en landen meer financiële steun kunnen bieden. Ook zouden rijkere landen meer kunnen investeren in duurzame manieren om gewassen te verbouwen en levensmiddelen te produceren en handelsbarrières zoveel mogelijk wegwerken.
Door de oorlog tussen Rusland en Oekraïne is onder andere aardgas duurder geworden. Dat is een belangrijke grondstof voor kunstmest, dat daardoor ook duurder wordt en boeren op hogere kosten jaagt. Die moeten ze doorberekenen bij voedselprijzen. Daarnaast zijn Oekraïne en Rusland goed voor een groot deel van wereldwijde tarwe-export en de vrees bestaat dat die grotendeels wegvalt.
Meer uit Financieel
TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De grote Taiwanese chipfabrikant TSMC overweegt de prijzen van zijn chips volgend jaar tot 10 procent te verhogen, meldt zakenkrant Nikkei Asia op basis van bronnen. Door de prijsverhoging dreigen producten als smartphones, tablets, laptops en andere consumentenelektronica duurder te worden.
47 minuten geledenTAIPEI (ANP/AFP) - Een oud-werknemer van het Taiwanese chipconcern TSMC is in Taiwan aangeklaagd voor het stelen van "kerntechnologie" van de chipmaker en een poging om dat naar China te lekken. Dat maakte het Taiwanese Openbaar Ministerie bekend. Het is volgens de openbaar aanklagers de eerste aanklacht in zijn soort op het eiland, dat door China wordt gezien als een afvallige provincie.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De prijs van benzine bij tankstations nadert de hoogste prijs ooit. De prijzen aan de pomp zijn dinsdag iets opgelopen nadat de olieprijs maandag het hoogste punt in ruim een maand bereikte. De laatste weken stijgen de prijzen van diesel en benzine doordat de oorlog in het Midden-Oosten weer is opgelaaid.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag met een kleine winst begonnen. De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML veerden op na de recente zware koersverliezen die werden veroorzaakt door zorgen over de sterk opgelopen koerswaarderingen in de sector. Beleggers hielden verder de ontwikkelingen in het Midden-Oosten in de gaten.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een belangenbehartiger van bakfietseigenaren is bezorgd dat het moederbedrijf van Babboe, Accell, de voorgenomen massaclaim tegen het merk hindert. De Stichting Veilige Bakfiets heeft advocaten van Babboe verzocht al het bewijsmateriaal in de procedure voorlopig te bewaren en geen activa weg te halen uit het bedrijf.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ook in vacatures bij bedrijven buiten de techsector staat steeds vaker een verwijzing naar kunstmatige intelligentie (AI) in de functietitel. Dat merkt Indeed, naar eigen zeggen 's werelds grootste vacaturesite. Werkgevers zoeken bijvoorbeeld onlinemarketeers die AI gebruiken voor campagnes, mensen die AI inzetten om websites beter vindbaar te maken en AI-trainers die collega's leren werken met AI-tools. Ook op klantenservices wordt ervaring met AI steeds vaker gevraagd.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een stichting vordert miljoenen euro's van de Autoriteit Consument & Markt (ACM) namens voormalige klanten van Flexenergie. Volgens de Stichting Benadeelden in Actie is de ACM aansprakelijk vanwege "haar falende toezicht" op de energieleverancier, die in 2018 failliet werd verklaard. De stichting begint een rechtszaak en eist een bedrag van minimaal 15,7 miljoen euro.
4 uur geleden