Slowakije zet 8000 militairen in bij afnemen coronatests
BRATISLAVA (ANP) - Slowakije wil 8000 soldaten en 50.000 ambtenaren inzetten voor massale coronatests onder de bevolking. Dat heeft de regering zondag besloten. Minister van Defensie Jaroslav Nad zei na een speciale kabinetsvergadering, volgens het persbureau TASR, alle beschikbare soldaten, politieagenten en brandweerlieden in te zetten voor het project.
Het was nog onduidelijk of de tests vrijwillig of verplicht worden. Premier Igor Matovic zei dat er heftig over de kwestie is gedebatteerd. Om de massatests succesvol te laten zijn, zouden zoveel mogelijk mensen moeten deelnemen, zei Matovic. Anders dreigt een landelijke lockdown.
Vanwege het toenemende aantal nieuwe besmettingen maakte de regeringsleider zaterdag landelijke massatesten bekend. Burgers zouden zich gratis kunnen laten testen op ongeveer 6000 plekken in het hele land. Kinderen onder de tien jaar zijn uitgesloten. De regering heeft ongeveer 13 miljoen antigeentesten besteld voor de campagne, waarvan ze hoopt dat ze snel resultaat zullen opleveren. De eerste testronde zou komend weekend al moeten plaatsvinden. De twee weekenden daarop zullen nog meer tests worden uitgevoerd.
Sinds het begin van de pandemie heeft Slowakije 29.835 coronabesmettingen geregistreerd. Ten minste 88 mensen zijn overleden aan de gevolgen van Covid-19. Op het eerste gezicht lijkt het aantal coronadoden in het land met 5,4 miljoen inwoners laag. Maar het land houdt bij de telling alleen rekening met overledenen bij wie geen andere doodsoorzaak kan worden vastgesteld dan het longvirus.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP) - Oekraïne heeft in de onderhandelingen met de Verenigde Staten over een nieuw Amerikaans vredesplan "uiterst gevoelige punten weten te behouden", zegt president Volodymyr Zelensky. De Oekraïense leider denkt dat zondag in Genève "belangrijke stappen" zijn gezet.
27 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Kremlin-woordvoerder Dmitri Peskov zegt dat er nog geen plannen zijn voor een ontmoeting met Amerikaanse onderhandelaars over het vredesplan voor Oekraïne. Het Kremlin is niet op de hoogte gehouden van de uitkomst van vredesonderhandelingen op zondag in Genève, aldus Peskov.
28 minuten geledenLUANDA (ANP) - "Een eensgezind en gecoördineerd EU-standpunt is essentieel voor een goede uitkomst van vredesonderhandelingen", benadrukt voorzitter van de EU-leiders António Costa. "Voor Oekraïne en voor Europa", schrijft hij op X.
40 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense parlementsvoorzitter Roeslan Stefantsjoek heeft herhaald dat Oekraïne een "rode lijn" trekt bij het formeel opgeven van bezet gebied, het inperken van het leger en restricties op bondgenootschappen. Hij zei ook dat lidmaatschap van de Europese Unie en de NAVO onderdeel moet zijn van een toekomstig vredesplan.
1 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - De hoogste aanklager van Spanje, Álvaro García Ortiz, heeft besloten af te treden. Hij werd vorige week door het hooggerechtshof schuldig bevonden aan het lekken van vertrouwelijke informatie, een nieuwe tegenslag voor de linkse minderheidsregering van premier Pedro Sánchez.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP) - Hongarije heeft steun uitgesproken voor het 28-puntenplan voor vrede tussen Oekraïne en Rusland. "Ons standpunt is duidelijk: elke Europese politicus heeft de plicht om dit plan volledig en onvoorwaardelijk te steunen, aangezien dit de rationele en humane keuze is", schreef minister van Buitenlandse Zaken Péter Szijjártó.
2 uur geledenVILNIUS (ANP/RTR) - De luchthaven van Vilnius is maandagochtend heropend na twee sluitingen wegens incidenten met ballonnen. Litouwen zegt dat Belarus de verstoringen heeft veroorzaakt met weerballonnen die smokkelwaar, zoals sigaretten, vervoerden en spreekt van een "hybride aanval".
2 uur geleden