Slowakije stuurt als tweede land straaljagers naar Oekraïne
BRATISLAVA (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Slowaakse regering heeft ingestemd met een zending van MiG-29-gevechtsvliegtuigen naar Oekraïne. Daarmee wordt Slowakije het tweede land dat Oekraïne straaljagers levert voor de strijd tegen Rusland.
Het gaat volgens premier Eduard Heger om dertien exemplaren die sinds augustus niet meer worden gebruikt vanwege het aflopen van een onderhoudsovereenkomst met Rusland. Een deel is nu niet operationeel. Het Oekraïense leger maakt al gebruikt van dit type gevechtsvliegtuigen uit de Sovjettijd.
De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Slowaakse premier bedankt in een telefoongesprek. "Ik waardeer zijn persoonlijke rol in de ondersteuning van Oekraïne", schreef de Oekraïense president op Twitter. De Russische regering noemde de toezegging van de vliegtuigen een escalatie, maar zei tegelijk dat deze "geen verschil zullen maken" in de Oekraïense strijd tegen de Russische invasie. Kremlin-woordvoerder Dmitry Peskov noemde de beslissing een nieuw voorbeeld van hoe NAVO-leden hun directe betrokkenheid bij het conflict vergroten.
De aankondiging van Slowakije komt een dag nadat Polen bekendmaakte vier MiG-29's naar Oekraïne te sturen. Polen en Slowakije hadden al aangegeven bereid te zijn gevechtsvliegtuigen te leveren, andere westerse bondgenoten zijn terughoudender. Kyiv heeft meermaals om straaljagers gevraagd.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse strijdkrachten zijn in staat om dit weekend al Iran aan te vallen, maar president Donald Trump heeft nog geen beslissing genomen. Dat hebben anonieme veiligheidsadviseurs woensdag aan de zenders CBS en CNN gezegd.
11 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Een groep klimaat- en belangengroepen heeft een rechtszaak aangespannen tegen de regering-Trump vanwege het intrekken van een belangrijke wetenschappelijke klimaatstandaard. Die zogenoemde endangerment finding vormde de juridische basis onder veel regelgeving en dicteerde welke broeikasgassen schadelijk zijn voor de gezondheid. Volgens de groeperingen was het intrekken illegaal.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland zal Cuba "altijd" steunen, zei de Russische president Vladimir Poetin woensdag tegen de Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken Bruno Rodríguez tijdens een ontmoeting in Moskou. De twee bespraken mogelijke steunmaatregelen, maar maakten geen concrete afspraken.
5 uur geledenCASTLE PEAK (ANP/AFP/RTR) - Acht van de negen skiërs die nog werden vermist in de Californische regio Tahoe, zijn dood aangetroffen. Dat meldt sheriff Shannan Moon. In de regio vond een lawine plaats, die de wintersporters bedolf. Ze zouden buiten de piste hebben geskied. Eén persoon wordt nog vermist.
5 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky vindt dat de gesprekken in Genève over een einde aan de oorlog met Rusland te weinig hebben opgeleverd. "Zoals het er vandaag voorstaat, kunnen we niet zeggen dat er voldoende resultaat is geboekt."
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben opnieuw gedreigd uit het Internationaal Energieagentschap (IEA) te stappen, tenzij de organisatie minder aandacht besteedt aan klimaatverandering. Dit zei de Amerikaanse minister van Energie, Chris Wright, woensdag bij een vergadering in Parijs. Vorig jaar dreigde de minister ook al met opstappen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim 150 (voormalige) diplomaten, ambassadeurs en politici roepen in een open brief de Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot op om beweringen terug te nemen die hij vorige week deed over VN-rapporteur Francesca Albanese. De brief is onder anderen ondertekend door de Nederlandse oud-ministers Jan Pronk, Ben Bot, Laurens Jan Brinkhorst, Jozias van Aartsen en Hedy d'Ancona.
8 uur geleden