Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Slowakije stuurt als tweede land straaljagers naar Oekraïne

Slowakije stuurt als tweede land straaljagers naar Oekraïne

BRATISLAVA (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Slowaakse regering heeft ingestemd met een zending van MiG-29-gevechtsvliegtuigen naar Oekraïne. Daarmee wordt Slowakije het tweede land dat Oekraïne straaljagers levert voor de strijd tegen Rusland.

Het gaat volgens premier Eduard Heger om dertien exemplaren die sinds augustus niet meer worden gebruikt vanwege het aflopen van een onderhoudsovereenkomst met Rusland. Een deel is nu niet operationeel. Het Oekraïense leger maakt al gebruikt van dit type gevechtsvliegtuigen uit de Sovjettijd.

De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Slowaakse premier bedankt in een telefoongesprek. "Ik waardeer zijn persoonlijke rol in de ondersteuning van Oekraïne", schreef de Oekraïense president op Twitter. De Russische regering noemde de toezegging van de vliegtuigen een escalatie, maar zei tegelijk dat deze "geen verschil zullen maken" in de Oekraïense strijd tegen de Russische invasie. Kremlin-woordvoerder Dmitry Peskov noemde de beslissing een nieuw voorbeeld van hoe NAVO-leden hun directe betrokkenheid bij het conflict vergroten.

De aankondiging van Slowakije komt een dag nadat Polen bekendmaakte vier MiG-29's naar Oekraïne te sturen. Polen en Slowakije hadden al aangegeven bereid te zijn gevechtsvliegtuigen te leveren, andere westerse bondgenoten zijn terughoudender. Kyiv heeft meermaals om straaljagers gevraagd.

Meer uit Buitenland

Vierde motie van wantrouwen tegen Von der Leyen

BRUSSEL (ANP) - Tegen de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen is opnieuw een motie van wantrouwen ingediend. De uiterst rechtse fractie Patriotten voor Europa diende de motie donderdag in vanwege haar rol rond het vrijhandelsakkoord van de EU met de zogenoemde Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Uruguay en Paraguay.

8 minuten geleden
VN-chef boos op wereldleiders die samenwerking laten afsterven

NEW YORK (ANP/AFP) - António Guterres, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft uitgehaald naar wereldleiders die in zijn ogen de internationale samenwerking laten afsterven. Hij noemde geen leiders of landen bij naam, maar sprak van grote geopolitieke verdeeldheid en veroordeelde alle schendingen van het internationale recht.

18 minuten geleden
Defensieplannen acht landen goedgekeurd door Europese Commissie

BRUSSEL (ANP) - De nationale defensieplannen van acht EU-lidstaten zijn goedgekeurd door de Europese Commissie, zo is donderdag bekendgemaakt. Het gaat om België, Bulgarije, Denemarken, Spanje, Kroatië, Cyprus, Portugal en Roemenië. Zij krijgen van de Europese Commissie geld om hun plannen uit te voeren. De Commissie noemt het besluit een "belangrijke mijlpaal in de Europese inspanningen om de veiligheid te versterken".

28 minuten geleden
Oekraïense overheid neemt crisismanagement Kyiv over

KYIV (ANP) - Om de nutsvoorzieningen in Kyiv snel te kunnen herstellen, heeft de Oekraïense overheid tijdelijk de supervisie van die werkzaamheden overgenomen van de lokale autoriteiten. Dat schrijft president Volodymyr Zelensky op X na overleg met betrokken partijen en regio's.

49 minuten geleden
Grap over Amerikaanse overname zorgt voor onrust in IJsland

REYKJAVIK (ANP) - De territoriale ambities van de Amerikaanse regering lijken ook IJsland zorgen te baren. De IJslandse regering heeft opheldering gevraagd over uitspraken van de beoogde nieuwe ambassadeur in de eilandstaat, schrijft nieuwssite Politico.

53 minuten geleden
Stembussen in Oeganda gesloten na chaotische verkiezingsdag

KAMPALA (ANP/AFP) - In Oeganda zijn na een chaotische verkiezingsdag alle stembussen gesloten. Veel stembureaus gingen pas uren later open dan gepland door problemen met stemmachines. De oppositie sprak van tevoren al van verkiezingsfraude en suggereerde dat de regering de vertraagde opening van stembureaus expres had veroorzaakt.

56 minuten geleden
Sancties VS tegen Iraanse topfunctionarissen en banknetwerken

WASHINGTON (ANP/AFP) - Washington legt sancties op aan Iraanse veiligheidsfunctionarissen en banknetwerken. Op de website van het ministerie van Financiën staat dat actie wordt ondernomen tegen "de architecten van de brute onderdrukking van vreedzame demonstranten door het Iraanse regime".

1 uur geleden