Slowakije steunt NAVO-kandidatuur Mark Rutte
BRATISLAVA (ANP) - Mark Ruttes nieuwe baan als secretaris-generaal van de NAVO is een stap dichterbij gekomen nu ook Slowakije zijn kandidatuur steunt. Het was een van de laatste landen die nog dwarslagen. Nu moeten alleen Hongarije, dat inmiddels ook lijkt bij te draaien, en Roemenië nog worden overtuigd.
Bratislava had lang bedenkingen bij de kandidatuur van Rutte. Maandag zei president Peter Pellegrini dat hij nog "in bespreking" was over de aanstelling van de Nederlandse demissionair premier. Dinsdag maakte Pellegrini bekend zijn bezwaren tegen Rutte te laten varen.
Rutte had maandag ook "een goed gesprek" met de Hongaarse premier Viktor Orbán. Het lijkt erop dat Boedapest ook bereid is Rutte te steunen. Roemenië heeft de eigen president Klaus Iohannis voorgedragen als nieuwe secretaris-generaal. Hij is Ruttes enige tegenkandidaat.
'Oostflank'
Slowakije wilde Rutte pas steunen als hij duidelijk zou maken wat hij wil doen aan de veiligheidszorgen van Oost-Europa en aan de gebrekkige luchtverdediging van Slowakije, liet het eerder weten. Pellegrini benadrukte maandagavond nog dat Oost- en Centraal-Europa ook "beter vertegenwoordigd" moeten worden.
"In onze ogen heeft hij zijn toewijding bevestigd aan het beschermen van de oostflank van de NAVO", zegt Pellegrini's woordvoerder. "Daarom heeft de president net publiekelijk zijn steun uitgesproken."
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Enkele duizenden werknemers in het openbaar vervoer hebben het werk neergelegd, meldt vakbond FNV. De vakbonden organiseren woensdag een landelijke staking in het openbaar vervoer tegen de kabinetsplannen rondom sociale zekerheid. Het gaat om een eerste indicatie van de grootste vakbond van Nederland. Ook andere vakbonden, zoals CNV, doen mee aan de actie.
1 minuut geledenDEN HAAG (ANP) - De uitstoot van broeikasgassen was in het tweede kwartaal van 2026 iets hoger dan een jaar eerder. Dat melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het RIVM op basis van voorlopige cijfers.
1 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - De meeste bussen van Arriva rijden woensdag niet als gevolg van de landelijke staking in het openbaar vervoer. Het vervoersbedrijf probeert de normale dienstregeling zoveel mogelijk in stand te houden. Er rijden woensdag de hele dag geen treinen van Arriva.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De NS-stations zijn leeg woensdagochtend vroeg vanwege de landelijke 24-uursstaking. Op Utrecht Centraal is het uitgestorven, ziet een ANP-verslaggever. Er zijn daar slechts enkele NS-medewerkers. Ook op Amsterdam Centraal is het stil. Alleen luchthaven Schiphol is wel beperkt bereikbaar.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie houdt de grenzen met België en Duitsland scherp in de gaten sinds de invoering van het vuurwerkverbod, zegt Ko Minderhoud, nationaal coördinator vuurwerk bij de politie, tegen De Telegraaf. "Deze inspanningen rond de grensregio's gaan ons veel opleveren. Als je gericht zoekt, ga je meer vinden."
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De huidige toezichthouders op de AIVD en MIVD hebben scherpe kritiek op het kabinetsvoorstel om de inlichtingendiensten nieuwe bevoegdheden te geven en meer mogelijkheden om gegevens te verzamelen. Het voorstel is "niet in balans", oordelen de Commissie van Toezicht op de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten (CTIVD) en de Toetsingscommissie Inzet Bevoegdheden (TIB).
7 uur geledenALKMAAR (ANP) - Het ziekenhuis waar de 66-jarige verdachte van seksueel misbruik van Filipijnse kinderen werkte, heeft via de media vernomen waar de arts van verdacht wordt. De Noordwest Ziekenhuisgroep met vestigingen in onder meer Alkmaar en Den Helder zegt "geschrokken en ontzet" te zijn door de verdenkingen.
9 uur geleden