Slowakije kan MiG's leveren aan Oekraïne na deal met buurlanden
MALACKY (ANP/RTR) - Polen en Tsjechië gaan de komende tijd het luchtruim bewaken van NAVO-partner Slowakije. De regering in Bratislava heeft daarover zaterdag een overeenkomst met de buurlanden ondertekend. Dat maakt de weg vrij om elf oude straaljagers van type MiG-29 naar Oekraïne te sturen. Het Oekraïense leger is gewend met deze Sovjet-toestellen te vliegen.
De Slowaakse minister van Defensie Jaroslav Nad zei dat met Kiev nog een afspraak moet worden gemaakt over de overdracht van de MiG's, met een gezamenlijk waarde van ongeveer 300 miljoen euro. "Ze kunnen ze nu in elk geval al klaar zetten".
Westerse landen en hun bondgenoten hebben Oekraïne sinds de Russische inval een half jaar geleden geholpen met geld, materieel en training. Slowakije, dat 5,4 miljoen inwoners telt, stelde onder meer een S-300 luchtverdedigingssysteem, militaire helikopters, houwitsers en Grad-raketten beschikbaar.
Nad zei te hopen dat Slowakije enige financiële of materiële compensatie krijgt voor deze laatste donatie om het eigen leger te kunnen moderniseren. Bratislava heeft in 2018 in de VS veertien nieuwe F-16 gevechtsvliegtuigen besteld. Het is de bedoeling dat die in 2024 worden geleverd. Tot die tijd is de luchtmacht verzekerd van Poolse en Tsjechische steun.
Meer uit Buitenland
STOCKHOLM (ANP/RTR/AFP) - Zweden gaat een nieuwe inlichtingendienst oprichten die zich bezighoudt met buitenlandse kwesties. De dienst krijgt de naam Zweedse buitenlandse inlichtingendienst ('Sveriges utrikes underrättelsetjänst'), afgekort UND.
28 minuten geledenKYIV (ANP) - Oekraïne heeft diep in Rusland doelen bestookt met de eigen Flamingo-kruisraketten. Die legden een afstand af van meer dan 1500 kilometer, meldt president Volodymyr Zelensky.
41 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse antiterreurpolitie stelt een onderzoek in naar brandstichting bij een voormalige synagoge in Londen. "Dit incident volgt op een aantal brandstichtingen en pogingen tot brandstichting gericht tegen Joodse Londenaren in het noordwesten van de stad, en we zullen mogelijke verbanden onderzoeken zodra het onderzoek van start gaat", meldt een hoge politiemedewerker.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne heeft de voorbije maand het aantal middellangeafstandsaanvallen op Rusland verdubbeld, en is van plan om die aanvallen te blijven opvoeren. Dat schrijft president Volodymyr Zelensky op X. Hij zegt ook dat de productie van drones en robots, zoals autonome karretjes voor op het slagveld, de komende tijd verder verhoogd wordt.
3 uur geledenPOLTAVA (ANP/RTR) - Russische drone- en raketaanvallen hebben in de Oekraïense regio Poltava aan zeker vier mensen het leven gekost en tientallen mensen verwond, melden de autoriteiten. Ook in Charkiv viel een dode en raakten vier mensen gewond. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat de aanvallen voornamelijk gericht waren op energievoorzieningen.
5 uur geledenSUTATAUSA (ANP/AFP) - Bij de mijnexplosie in Colombia zijn negen doden gevallen. Zes mijnwerkers konden worden gered, meldt het nationale mijnagentschap van het land.
6 uur geledenTEHERAN (ANP) - Volgens Iran hebben de Verenigde Staten tijdens acties in de Straat van Hormuz twee kleine boten aangevallen waarop zich burgers bevonden. Daarbij zijn vijf mensen omgekomen, meldt de Iraanse staatstelevisie.
8 uur geleden