Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Slowakije beperkt lhbtiq+-rechten en EU-recht in grondwet

Slowakije beperkt lhbtiq+-rechten en EU-recht in grondwet

BRATISLAVA (ANP/AFP/RTR) - Het Slowaakse parlement heeft een aanpassing van de grondwet goedgekeurd, waardoor de rechten van lhbtiq+'ers worden beperkt. Ook staat nu in de grondwet dat het nationale recht boven de wetgeving van de Europese Unie geldt.

Binnen de EU geldt in principe juist dat Europese wetgeving voorrang heeft boven het nationale recht als daar verschillen tussen bestaan.

Het voorstel ging over het constitutioneel vastleggen van de "nationale identiteit". Daardoor wordt het onder meer moeilijker om in transitie te gaan. Er wordt in de tekst vastgelegd dat er maar twee geslachten zijn en dat iemands gender alleen in uitzonderlijke gevallen kan worden aangepast. Ook wordt adoptie alleen toegestaan voor getrouwde stellen. In Slowakije kunnen personen van hetzelfde geslacht niet met elkaar trouwen.

Demonstratie

Volgens nieuwssite Denník N is het onverwacht dat de grondwetswijziging de benodigde drievijfdemeerderheid wist te behalen. In juni werd een stemming nog uitgesteld, omdat de regering te weinig steun had voor de plannen. Ook leden van de oppositie hebben nu voor het voorstel gestemd.

Premier Robert Fico omschrijft de uitslag van de stemming als een "historisch" moment. Afgelopen dinsdag gingen nog duizenden Slowaken de straat op om te demonstreren tegen zijn regering. Ze verwijten hem dat hij de rechtsstaat afbreekt door onder meer de controle op de media te vergroten. Ook heeft Fico de banden met Rusland en China aangehaald, wat tot irritatie leidt bij veel andere EU-leiders.

Meer uit Buitenland

WSJ: VS willen coalitie voor escorteren schepen Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering is van plan om mogelijk al deze week aan te kondigen dat meerdere landen hebben ingestemd met de vorming van een coalitie die schepen escorteert door de Straat van Hormuz, een belangrijke doorvoerroute die langs de Iraanse kust loopt. Dat meldt The Wall Street Journal op basis van Amerikaanse functionarissen.

43 minuten geleden
Iran arresteert 500 mensen om doorspelen informatie aan vijanden

TEHERAN (ANP/RTR) - Iraanse autoriteiten hebben vijfhonderd mensen gearresteerd die ervan worden beschuldigd informatie te hebben gedeeld met vijanden. Dat zei Ahmadreza Radan, een brigadegeneraal die als politiechef van de Islamitische Republiek fungeert, zondag tegen staatsmedia.

1 uur geleden
Israël: grensovergang Rafah heropent woensdag met beperkingen

JERUZALEM (ANP/RTR) - De belangrijkste toegangspoort van Gaza, de grensovergang met Egypte in Rafah, gaat woensdag open voor beperkt personenverkeer in beide richtingen. Dat meldt COGAT, de Israëlische militaire instantie die verantwoordelijk is voor humanitaire zaken.

3 uur geleden
Gewonden bij raketaanval op vliegveld Bagdad

BAGDAD (ANP/AFP) - Bij een raketaanval op het internationale vliegveld van de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn vijf gewonden gevallen. Volgens de autoriteiten van de luchthaven gaat het om vier medewerkers en beveiligers en een ingenieur. De Verenigde Staten hebben op dat vliegveld een diplomatieke post.

3 uur geleden
Netanyahu reageert met video op Iraanse geruchten over zijn dood

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag een video van zichzelf geplaatst waarin te zien is hoe hij een kop koffie haalt en een praatje maakt met een medewerker. Dit deed hij nadat Iraanse staatsmedia geruchten hadden verspreid dat hij dood of gewond zou zijn.

4 uur geleden
Tienduizenden Hongaren bezoeken verkiezingsmarsen Orbán en Magyar

BOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán en zijn belangrijkste uitdager Peter Magyar hebben beiden zondag grote marsen gehouden, vier weken voor de spannende verkiezingen in het land. Tienduizenden mensen bezochten beide bijeenkomsten in de hoofdstad Boedapest.

6 uur geleden
Ngo: ruim 3000 doden in Iran, grotendeels burgers, door oorlog

TEHERAN (ANP/DPA) - Door de Israëlisch-Amerikaanse aanvallen op Iran zijn volgens mensenrechtenorganisatie HRANA meer dan 3000 mensen omgekomen, onder wie meer burgers dan militairen. De in de VS gevestigde ngo zegt zich bij die cijfers te baseren op een uitgebreid Iraans netwerk, evenals op meldingen uit de gezondheidszorg en van hulpdiensten.

6 uur geleden