Slowaakse premier naar Moskou voor herdenking WOII
BRATISLAVA (ANP/RTR) - De Slowaakse premier Robert Fico woont naar eigen zeggen in mei de herdenking van het einde van de Tweede Wereldoorlog in Moskou bij. Rusland viert op 9 mei dat tachtig jaar geleden nazi-Duitsland zich overgaf aan onder meer de Sovjet-Unie. Fico gaat op uitnodiging van de Russische president Vladimir Poetin naar Moskou.
Fico vindt het logisch "dat Slowakije aanwezig is bij de viering van de overwinning op het fascisme". Zijn regering streeft naar betere betrekkingen met Rusland.
De Slowaakse premier heeft volgens zijn medewerkers ook gesproken met Donald Trump die in januari president van de VS wordt. Het belangrijkste onderwerp in het telefoongesprek was de oorlog in Oekraïne. Slowakije heeft een grens van bijna honderd kilometer met Oekraïne.
Fico leidt ruim een jaar een links-populistische en nationalistische coalitieregering. Hij heeft bij zijn aantreden militaire hulp van Slowakije aan Oekraïne stopgezet omdat hij vindt dat de wapenleveranties de oorlog rekken. Afgelopen maand verscheen hij in een programma van de Russische staatstelevisie en uitte felle kritiek op het beleid van de Europese Unie ten aanzien van de oorlog in Oekraïne.
Meer uit Buitenland
BOEKAREST (ANP/AFP) - Roemenië heeft voor het eerst een drone neergehaald die het luchtruim was binnengevlogen. President Nicușor Dan schrijft op X dat een F-16-piloot het onbemande toestel vrijdagochtend uit de lucht heeft geschoten.
19 minuten geledenLÈGE-CAP-FERRET (ANP/AFP) - Vanaf het schiereiland bij de Franse plaats Lège-Cap-Ferret worden mensen per boot geëvacueerd, meldt het lokale bestuur. Dit vanwege een grote natuurbrand die woedt ten westen van Bordeaux, in de regio Gironde.
1 uur geledenSINT-PETERSBURG (ANP/AFP) - Oekraïense drones hebben een magazijn nabij Sint-Petersburg geraakt, waarna er brand uitbrak, zo melden lokale media. De gouverneur van de omliggende regio Leningrad, Aleksandr Drozdenko, liet eerder weten dat zeker vijftig Oekraïense drones de stad hadden bereikt.
2 uur geledenZAPORIZJA (ANP/DPA) - Bij een Russisch bombardement op de Zuid-Oekraïense stad Zaporizja is zeker één dode gevallen en zijn zeker 34 mensen gewond geraakt. Onder de gewonden zijn zes minderjarigen en een baby van 3 maanden oud, zo hebben autoriteiten bekendgemaakt.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Het aantal tankers dat de Straat van Hormuz passeerde, daalde donderdag tot slechts één. Dat is het laagste niveau sinds 7 mei, zo blijkt uit scheepvaartgegevens. Slechts één tanker stak op 23 juli de Straat van Hormuz over, tegenover drie de dag ervoor, zo blijkt uit cijfers van analistenbureau Kpler.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - In het centrum van New York zijn twee mannen het slachtoffer geworden van steekincidenten. De politie onderzoekt of er sprake is van een haatmisdrijf, meldt NBC News. Hoewel de man niet bekend is bij de politie vanwege eerdere psychische problemen, wijzen de eerste bevindingen erop dat zijn mentale toestand mogelijk een rol heeft gespeeld, meldt de politie.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten zullen beginnen met het gebruik van bevroren Iraanse tegoeden om schepen en lading te vergoeden die zijn beschadigd door aanvallen in en rond de Perzische Golf. Dat heeft president Donald Trump bekendgemaakt op Truth Social.
8 uur geleden