Slowaakse premier Fico nodigt Zelensky uit voor gesprek over gas
BRATISLAVA (ANP/RTR) - De Slowaakse premier Robert Fico heeft maandag de Oekraïense president Volodymyr Zelensky uitgenodigd om gesprekken te voeren over de doorvoer van Russisch gas. De twee landen raakten met elkaar in conflict nadat Kyiv had geweigerd het contract te verlengen dat de doorvoer van Russisch gas naar Europa via Oekraïne garandeerde.
"Zo'n ontmoeting zal een goede basis creëren voor een open gesprek over gaslevering aan Slowakije en andere landen via Oekraïens grondgebied", schreef Fico in een open brief aan Zelensky. De Oekraïense president heeft de uitnodiging beantwoord met een nieuwe uitnodiging. "OK. Kom vrijdag naar Kyiv", reageerde Zelensky op X.
Begin deze maand kwam er een einde aan de gasdoorvoer, nadat deze tijdens de eerste drie jaar in de oorlog nog was doorgelopen. Slowakije was nog sterk afhankelijk van het Russische gas.
Fico verweet Zelensky een gascrisis te veroorzaken in Slowakije en bracht in december een bezoek aan de Russische president Poetin. Volgens Fico toonde Rusland zich bereid om gas te blijven leveren aan Slowakije en het Westen.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/RTR) - De Israëlische uitzetting van tienduizenden Palestijnen uit drie vluchtelingenkampen op de Westelijke Jordaanoever begin 2025 komt neer op oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid, aldus Human Rights Watch. De organisatie roept op tot dringende internationale maatregelen om Israëlische functionarissen ter verantwoording te roepen en verdere misstanden te stoppen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis heeft in een verklaring president Donald Trump verdedigd, nadat deze in twee incidenten verbaal hard had uitgehaald naar vrouwelijke verslaggevers van ABC News en Bloomberg.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Meer dan een op de vijf kinderen in lage- en middeninkomenslanden, oftewel 417 miljoen kinderen, leeft ernstig onder de armoedegrens op gebieden die cruciaal zijn voor hun gezondheid, ontwikkeling en welzijn. Dat staat in een rapport dat VN-kinderorganisatie UNICEF naar aanleiding van Wereldkinderdag heeft gepubliceerd.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft aangekondigd dat hij iets gaat doen om een einde te maken aan de gruwelen die in Soedan worden gepleegd. Hij zei dat niet lang na de ontvangst van de Saudische machthebber Mohammed bin Salman al-Saud in het Witte Huis. Hij wil met Arabische partners aan het werk. Trump noemde de Verenigde Arabische Emiraten (VAE), Saudi-Arabië en Egypte.
10 uur geledenANKARA (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Ankara gepleit voor "een sterk en doelmatig leiderschap van de Verenigde Staten" om de oorlog te beëindigen. Hij zei dat na gesprekken met zijn Turkse ambtgenoot Recep Tayyip Erdogan over een eventuele hervatting van onderhandelingen met Rusland. Volgens Zelensky is het belangrijkste dat het bloedvergieten wordt gestopt en een duurzame vrede wordt bereikt "in samenspraak met onze partners" en een sterk en effectief Amerikaans leiderschap.
10 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin ziet nog steeds geen goede voorbereiding voor een eventuele vruchtbare topontmoeting van de presidenten Donald Trump (VS) en Vladimir Poetin (Rusland) over het einde van de oorlog in Oekraïne. Het is een reactie op berichten over een 28-puntenplan van Trump voor de beëindiging van de vijandelijkheden aan het front.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De lidstaten willen de invoering van de Europese wet tegen ontbossing uitstellen tot 30 december 2026. Voor kleine handelaren gaat de wet vanaf medio 2027 in. Dat hebben de lidstaten woensdag afgesproken. De Europese Commissie wil de wet op 1 juli 2026 invoeren voor grote bedrijven en op 30 december 2026 voor kleine bedrijven.
12 uur geleden