Slowaakse premier Fico nodigt Zelensky uit voor gesprek over gas
BRATISLAVA (ANP/RTR) - De Slowaakse premier Robert Fico heeft maandag de Oekraïense president Volodymyr Zelensky uitgenodigd om gesprekken te voeren over de doorvoer van Russisch gas. De twee landen raakten met elkaar in conflict nadat Kyiv had geweigerd het contract te verlengen dat de doorvoer van Russisch gas naar Europa via Oekraïne garandeerde.
"Zo'n ontmoeting zal een goede basis creëren voor een open gesprek over gaslevering aan Slowakije en andere landen via Oekraïens grondgebied", schreef Fico in een open brief aan Zelensky. De Oekraïense president heeft de uitnodiging beantwoord met een nieuwe uitnodiging. "OK. Kom vrijdag naar Kyiv", reageerde Zelensky op X.
Begin deze maand kwam er een einde aan de gasdoorvoer, nadat deze tijdens de eerste drie jaar in de oorlog nog was doorgelopen. Slowakije was nog sterk afhankelijk van het Russische gas.
Fico verweet Zelensky een gascrisis te veroorzaken in Slowakije en bracht in december een bezoek aan de Russische president Poetin. Volgens Fico toonde Rusland zich bereid om gas te blijven leveren aan Slowakije en het Westen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - NASA zegt "op de goede weg" te zijn om de Artemis II-missie de ruimte in te sturen. Aanvankelijk stond een lancering van die maanmissie gepland voor februari, maar die moest worden uitgesteld door technische mankementen. De ruimtevaartorganisatie spreekt nu van op zijn vroegst 1 april. Wel waarschuwde NASA dat er "nog werk te doen is" voordat het zover is.
40 minuten geledenTEHERAN (ANP) - De Israëlische krijgsmacht zegt een nieuwe aanvalsgolf op de Iraanse hoofdstad Teheran uit te voeren. Op X schrijft de IDF dat de aanvallen gericht zijn op infrastructuur van het Iraanse regime.
1 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - Bij het schietincident bij een synagoge in de Amerikaanse staat Michigan zijn voor zover bekend geen gewonden gevallen. Dat meldt de county-sheriff aan CNN. "Op dit moment zijn er geen berichten dat iemand gewond is geraakt, op wellicht de schutter na."
2 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - Bij een grote synagoge in West Bloomfield in de Amerikaanse staat Michigan is sprake van een situatie met een "actieve schutter", meldt de lokale politie op X. Onduidelijk is of er slachtoffers zijn. Bij de synagoge zou onder meer een basisschool en voorschoolse opvang zijn gevestigd. Volgens lokale media zouden die op het moment geopend zijn.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben sinds het begin van de oorlog in Iran 6000 doelen geraakt in het land, meldt het Amerikaanse centrale commando in de regio, CENTCOM, op X. Daarnaast zouden meer dan negentig Iraanse schepen zijn beschadigd of vernietigd bij de aanvallen, waaronder dertig mijnenleggers.
3 uur geledenBOEKAREST (ANP/AFP/RTR) - Roemenië en Oekraïne gaan samen drones maken, hebben ze afgesproken. Ook gaan ze nauwer samenwerken bij de energievoorziening.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran is niet bezig met het leggen van zeemijnen in de Straat van Hormuz, benadrukte de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken Majid Takht-Ravanchi. "Helemaal niet, dit is niet waar." De Verenigde Staten stelden eerder deze week zestien mijnenleggers in de buurt van de strategische waterweg te hebben uitgeschakeld, al zei president Donald Trump dat er geen aanwijzingen waren dat het land mijnen zou hebben gelegd.
3 uur geleden