Slowaakse premier Fico nodigt Zelensky uit voor gesprek over gas
BRATISLAVA (ANP/RTR) - De Slowaakse premier Robert Fico heeft maandag de Oekraïense president Volodymyr Zelensky uitgenodigd om gesprekken te voeren over de doorvoer van Russisch gas. De twee landen raakten met elkaar in conflict nadat Kyiv had geweigerd het contract te verlengen dat de doorvoer van Russisch gas naar Europa via Oekraïne garandeerde.
"Zo'n ontmoeting zal een goede basis creëren voor een open gesprek over gaslevering aan Slowakije en andere landen via Oekraïens grondgebied", schreef Fico in een open brief aan Zelensky. De Oekraïense president heeft de uitnodiging beantwoord met een nieuwe uitnodiging. "OK. Kom vrijdag naar Kyiv", reageerde Zelensky op X.
Begin deze maand kwam er een einde aan de gasdoorvoer, nadat deze tijdens de eerste drie jaar in de oorlog nog was doorgelopen. Slowakije was nog sterk afhankelijk van het Russische gas.
Fico verweet Zelensky een gascrisis te veroorzaken in Slowakije en bracht in december een bezoek aan de Russische president Poetin. Volgens Fico toonde Rusland zich bereid om gas te blijven leveren aan Slowakije en het Westen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tijdens een kabinetsoverleg uitgehaald naar Somalië en de mensen die daar vandaan komen. Hij noemde Somaliërs onder meer "uitschot" ("garbage") en zei dat ze niets toevoegen.
19 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft het besluit van admiraal Frank Bradley om een tweede aanval uit te voeren op een Venezolaanse boot "de juiste beslissing" genoemd. Hegseth was zelf niet aanwezig toen het bevel werd gegeven, maar staat daar wel achter.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Een ei van de wereldberoemde Russische juwelier Fabergé heeft op een veiling in Londen een recordbedrag van bijna 23 miljoen pond (26 miljoen euro) opgebracht. Het gaat om het Winterei, dat tsaar Nicolaas II in 1913 met Pasen aan zijn moeder Maria Fjodorovna gaf.
2 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo wil volgend jaar graag een bezoek brengen aan Afrika, zei hij na afloop van zijn eerste buitenlandse reis als paus. Leo hoopt naar Algerije te gaan, onder meer om de "bruggen te bouwen tussen de islamitische en de christelijke wereld en de dialoog voort te zetten".
2 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Als Europese landen oorlog willen, is Rusland daar "klaar" voor, zegt president Vladimir Poetin voorafgaand aan zijn ontmoeting met afgevaardigden van de Verenigde Staten. Poetin herhaalde zijn eerdere beschuldiging dat de VS vrede proberen te stichten in Oekraïne, maar daarin worden gedwarsboomd door Europa.
4 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Qatar, dat bemiddelt bij de verdere onderhandelingen tussen Hamas en Israël, voert de druk op om beide partijen "snel aan tafel te krijgen" voor de tweede fase van het vredesoverleg. Dat kondigde de woordvoerder van de Qatarese minister van Buitenlandse Zaken, Majed al-Ansari, aan.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse pogingen een einde te maken aan de Russische oorlog tegen Oekraïne gaan "op den duur" lukken, verwacht NAVO-topman Mark Rutte. Maar dan moet Rusland wel meedoen, "en dat wordt vandaag getest".
6 uur geleden