Slowaakse premier Fico bezoekt Poetin in Moskou
MOSKOU (ANP/AFP) - De Slowaakse premier Robert Fico heeft zondag in Moskou een ontmoeting gehad met de Russische president Vladimir Poetin, meldt het Kremlin. De leiders spraken een op een met elkaar. Woordvoerder Dmitri Peskov zei dat het "aannemelijk" is dat de twee over de levering van Russisch gas aan Slowakije hebben gesproken.
Slowakije is in hoge mate afhankelijk van Russisch gas, dat via Oekraïne het land binnenkomt. Ondanks de oorlog tussen Oekraïne en Rusland gaat die gastoevoer door, onder een contract dat nog tot 31 december loopt. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft aangekondigd het contract niet te verlengen. De gastoevoer naar Europa via Oekraïne valt daarmee vanaf januari stil.
Fico sneed het onderwerp ook aan op de Europese top in Brussel deze week, waar ook Zelensky was. Zelensky herhaalde toen het contract niet te verlengen. "We staan overduidelijk aan het begin van een gascrisis, met dank aan president Zelensky", zei Fico na afloop. De Oekraïense president zou compromissen die Fico had voorgesteld hebben afgewezen. Met de Hongaarse premier Viktor Orbán is Fico een van de weinige Europese leiders die contact heeft met Poetin. Ook Hongarije importeert veel Russisch gas dat via Oekraïne het land in stroomt.
Fico leidt een links-populistische en nationalistische coalitieregering. Hij heeft bij zijn aantreden de militaire hulp van Slowakije aan Oekraïne stopgezet omdat hij vindt dat wapenleveranties de oorlog rekken. In mei raakte hij zwaargewond toen hij van dichtbij werd neergeschoten. De schutter, een 71-jarige dichter, kon direct worden aangehouden.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft een luchtaanval uitgevoerd op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het is de eerste keer dat die stad weer wordt bestookt sinds het ingaan van het staakt-het-vuren halverwege april.
8 minuten geledenLAS PALMAS (ANP/AFP) - Het evacuatievliegtuig dat bezig is met het vervoer van opvarenden van het cruiseschip Hondius, moest uitwijken omdat het geweigerd werd in Marokko. Het toestel zou eigenlijk bijtanken in Marrakesh, maar kreeg daarvoor geen toestemming, zeggen bronnen bij de autoriteiten van de Canarische Eilanden tegen het Spaanse persbureau EFE en tegen AFP. Volgens AFP moest ook iets gerepareerd worden aan de veiligheidsmaatregelen rond een patiënt.
59 minuten geledenASHKELON (ANP) - De Spaanse Flotilla-activist die vastzit in een Israëlische cel heeft volgens zijn actiegroep zijn hongerstaking omgezet in een zogenoemde 'droge hongerstaking'. Dat betekent dat Saif Abukeshek niet alleen niet meer eet, maar ook gestopt is met drinken. Dat houdt een mens normaal gesproken een week uit.
2 uur geledenGRAN CANARIA (ANP) - Een van de twee vliegtuigen die onderweg waren met opvarenden van het cruiseschip Hondius, is uitgeweken naar Gran Canaria, blijkt uit trackinggegevens. De reden is onduidelijk.
2 uur geledenATLANTA (ANP) - Ted Turner, de oprichter van de Amerikaanse nieuwszender CNN, is overleden, meldt CNN. Hij werd 87 jaar.
4 uur geledenKYIV (ANP) - Hongarije heeft geld en andere bezittingen van de Oschadbank teruggegeven aan Oekraïne, meldt president Volodymyr Zelensky op X. Begin maart werden twee geldauto's in beslag genomen met 40 miljoen dollar, 35 miljoen euro en 9 kilo goud aan boord. Zeven bankmedewerkers werden tijdelijk vastgezet. Volgens de Hongaarse autoriteiten was het een onderzoek naar witwassen.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - Een Frans vliegdekschip en ondersteunende oorlogsschepen maken zich op voor hulp bij het vrijmaken van de Straat van Hormuz. De Charles de Gaulle vaart alvast richting de zeestraat om meteen te kunnen beginnen als de Verenigde Staten en Iran stoppen met vechten, laat het Franse ministerie van Defensie weten.
5 uur geleden