Slowaakse premier Fico bezoekt Poetin in Moskou
MOSKOU (ANP/AFP) - De Slowaakse premier Robert Fico heeft zondag in Moskou een ontmoeting gehad met de Russische president Vladimir Poetin, meldt het Kremlin. De leiders spraken een op een met elkaar. Woordvoerder Dmitri Peskov zei dat het "aannemelijk" is dat de twee over de levering van Russisch gas aan Slowakije hebben gesproken.
Slowakije is in hoge mate afhankelijk van Russisch gas, dat via Oekraïne het land binnenkomt. Ondanks de oorlog tussen Oekraïne en Rusland gaat die gastoevoer door, onder een contract dat nog tot 31 december loopt. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft aangekondigd het contract niet te verlengen. De gastoevoer naar Europa via Oekraïne valt daarmee vanaf januari stil.
Fico sneed het onderwerp ook aan op de Europese top in Brussel deze week, waar ook Zelensky was. Zelensky herhaalde toen het contract niet te verlengen. "We staan overduidelijk aan het begin van een gascrisis, met dank aan president Zelensky", zei Fico na afloop. De Oekraïense president zou compromissen die Fico had voorgesteld hebben afgewezen. Met de Hongaarse premier Viktor Orbán is Fico een van de weinige Europese leiders die contact heeft met Poetin. Ook Hongarije importeert veel Russisch gas dat via Oekraïne het land in stroomt.
Fico leidt een links-populistische en nationalistische coalitieregering. Hij heeft bij zijn aantreden de militaire hulp van Slowakije aan Oekraïne stopgezet omdat hij vindt dat wapenleveranties de oorlog rekken. In mei raakte hij zwaargewond toen hij van dichtbij werd neergeschoten. De schutter, een 71-jarige dichter, kon direct worden aangehouden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Democraat Al Green is opnieuw uit de zaal gehaald tijdens een toespraak van de Amerikaanse president Donald Trump. Green hield tijdens Trumps State of the Union een bord omhoog waarmee hij vermoedelijk protesteerde tegen de racistische video die op Trumps social media was verschenen over de Obama's.
6 minuten geledenLOS ANGELES (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft de Universiteit van Californië in Los Angeles (UCLA) aangeklaagd voor het creëren van een vijandige werkomgeving voor Joodse en Israëlische werknemers. UCLA zou "een oogje hebben dichtgeknepen" voor antisemitisme op de campus tijdens de pro-Palestijnse studentenprotesten.
10 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De State of the Union-toespraak van de Amerikaanse president Donald Trump wordt ook bijgewoond door vrouwen die zakenman Jeffrey Epstein hebben beschuldigd van seksueel misbruik. Ze zijn uitgenodigd door Democraten en zijn uit op gerechtigheid, zei een Democratisch parlementslid voorafgaand aan de speech.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De politie is klaar met de doorzoekingen in de oude woning van de voormalige Britse prins Andrew, meldt de politie. Wat de doorzoekingen hebben opgeleverd, is nog niet bekend.
5 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - Koning Harald van Noorwegen is tijdens zijn vakantie op Tenerife opgenomen in het ziekenhuis. De 89-jarige vorst wordt behandeld aan een infectie en uitdroging, heeft het paleis bekendgemaakt. Zijn toestand "is naar omstandigheden goed".
6 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Een deal tussen Iran en de Verenigde Staten is "binnen bereik, mits diplomatie de prioriteit krijgt". Dat zegt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi op X. Volgens Araghchi streeft Iran ernaar "in de kortst mogelijke tijd" een "eerlijke en rechtvaardige" deal te sluiten met de VS. Ook herhaalde hij eerdere claims van Iran; het land zou slechts "vreedzame" kerntoepassingen op het oog hebben.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Amerikaanse ambassadeur in Parijs Charles Kushner heeft volgens zijn ambassade een "open en vriendschappelijk" telefoongesprek gevoerd met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Jean-Noël Barrot. Een bron bij de Franse regering zei dat de ambassadeur heeft beloofd zich niet met binnenlandse kwesties te bemoeien. Daarmee lijkt een diplomatieke ruzie gesust.
8 uur geleden