Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Slowaakse minister wil dat Oekraïne land opgeeft voor vrede

Slowaakse minister wil dat Oekraïne land opgeeft voor vrede

BRATISLAVA (ANP/DPA) - Oekraïne moet bereid zijn een deel van zijn grondgebied op te geven om vrede met Rusland mogelijk te maken. Dat heeft de Slowaakse minister van Defensie Robert Kalinak zondag op televisie gezegd.

Kalinak zei in een interview met televisiezender TA3 dat er geen twijfel over bestaat dat Rusland de oorlog is begonnen en het internationaal recht heeft overtreden. Maar Oekraïne moet de realiteit onder ogen zien. "We moeten ook kijken naar wat er elders in de wereld gebeurt en of we in andere conflicten met dezelfde maten meten." Volgens Kalinak is het in het belang van zijn land dat de oorlog zo snel mogelijk wordt beëindigd.

Met zijn uitspraken keert Kalinak zich tegen het standpunt van de NAVO en de Europese Unie dat Oekraïne bepaalt wanneer het tijd is voor vredesbesprekingen en onder welke voorwaarden die worden gevoerd. Slowakije, een buurland van Oekraïne, is lid van beide organisaties. Voor Oekraïne is het opgeven van grondgebied onbespreekbaar.

De regering in Bratislava zei vrijdag dat ze bereid is vredesonderhandelingen te organiseren. De Russische president Vladimir Poetin vindt het land een "acceptabele" plek, maar Oekraïne beschuldigt de Slowaakse regering ervan op de hand van Moskou te zijn.

Slowakije is afhankelijk van Russisch gas, dat ondanks de oorlog via Oekraïne het land in stroomt. Op 1 januari loopt het contract tussen Rusland en Oekraïne over de doorvoer van gas naar Europa af. Oekraïne wil het contract niet verlengen. Vorige week zondag bracht de Slowaakse premier Robert Fico een verrassingsbezoek aan het Kremlin om over gasleveringen te praten, tot woede van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Fico kwam een jaar geleden aan de macht met de belofte de militaire steun aan Oekraïne te stoppen.

Meer uit Buitenland

Rouwstoet met kist Harald op weg naar Domkerk

OSLO (ANP) - De kist met daarin het lichaam van de overleden Noorse koning Harald is op weg naar de Domkerk in Oslo. Rond het middaguur vertrok de rouwstoet vanaf het paleis, onder begeleiding van saluutschoten en muziek. Langs de route hebben zich honderden mensen verzameld. Het Noorse persbureau NTB omschrijft de sfeer als ingetogen en "ongewoon stil".

24 minuten geleden
Merz over AfD: remigratie komt neer op etnische zuivering

BERLIJN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft in het parlement hard uitgehaald naar Alternative für Deutschland (AfD). Het woord remigratie, dat door de radicaal-rechtse partij wordt gebruikt, is volgens Merz "niets anders dan een synoniem voor etnische zuivering op basis van herkomst en huidskleur".

30 minuten geleden
Eerste postkoloniale leider van Hongkong overleden

HONGKONG (ANP/DPA/AFP) - De eerste postkoloniale leider van Hongkong is overleden. Tung Chee-hwa overleed dinsdag op 89-jarige leeftijd in het bijzijn van zijn familie, meldt zijn kantoor. Hij leidde de Chinese regio van 1997 tot 2005.

2 uur geleden
Mensen verzamelen zich vroeg in Oslo voor uitvaart koning Harald

OSLO (ANP) - De eerste mensen hebben zich woensdagochtend vroeg verzameld in Oslo om een laatste eer te bewijzen aan de overleden koning Harald. Dat is te zien bij Noorse media. De rijen om het centrum van de Noorse hoofdstad binnen te komen worden steeds langer.

3 uur geleden
CARE: hogere brandstofprijzen raken hulpverlening

DEN HAAG (ANP) - De stijgende olieprijs raakt ook de levering van noodhulp. Daarvoor waarschuwt hulporganisatie CARE, die stelt dat een steeds groter deel van het budget naar vervoer, brandstof en inkoop gaat. "Daardoor blijft minder geld over voor directe hulp."

5 uur geleden
Doden door Russische drones op grens Oekraïne en Moldavië

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Russische drones hebben vannacht een grensovergang tussen Oekraïne en Moldavië getroffen. Daarbij zijn twee doden en drie gewonden gevallen, aldus de Oekraïense gouverneur Oleh Kiper op basis van voorlopige informatie.

5 uur geleden
Crash Miami: piloten overwogen afbreken landing vrachtvliegtuig

MIAMI (ANP/RTR) - Uit de gegevens van de zwarte dozen van het vrachtvliegtuig van Amazon Prime Air blijkt dat de piloten hebben overwogen de landing in Miami af te breken. Dat zegt de Amerikaanse onderzoeksraad voor vervoersveiligheid NTSB dinsdag.

8 uur geleden