Slowaakse Fico, die tegen steunen Kyiv is, vormt nieuwe regering
BRATISLAVA (ANP/RTR) - Het is de winnaar van de verkiezingen in Slowakije gelukt om een nieuwe regering te vormen. De populistische oud-premier Robert Fico, die heeft gezegd te willen stoppen met de militaire steun aan Oekraïne, heeft met zijn partij SMER-SD een coalitie kunnen sluiten met de pro-Russische uiterst rechtse SNS en de linkse HLAS. De steun van die laatste partij was doorslaggevend en zal waarschijnlijk ook een matigende werking hebben op de regering, waar Fico premier van wordt.
Ook de nummer twee van de verkiezingen, de liberale PS, koesterde nog hoop om een regering te vormen, maar dat bleek dinsdag tevergeefs toen HLAS aankondigde alleen een coalitie met Fico te overwegen. HLAS-leider Peter Pellegrini zag in zo'n regering meer mogelijkheden om zijn sociaaldemocratische beleid uit te voeren.
Maar op buitenlandbeleid liggen Pellegrini en Fico ver uit elkaar. Fico wil dat er geen cent van Slowaaks belastinggeld meer naar Oekraïne gaat en is tegenstander van de westerse sancties tegen Rusland. Pellegrini wil het huidige buitenlandbeleid doorzetten, waarin Slowakije juist een belangrijke bondgenoot van Kyiv is. "Als de regering de koers van het buitenlands beleid verandert, zal HLAS geen deel meer zijn van de regering", zei Pellegrini dinsdag.
Fico was drie keer eerder premier van Slowakije en toonde zich toen een pragmatisch politicus. Pellegrini was zelf ook premier tussen 2018 en 2020 namens SMER-SD, waarna hij zich afscheidde met HLAS. PS zou hebben aangeboden dat Pellegrini in een coalitie met die partij opnieuw premier kon zijn, maar dat zou Pellegrini hebben afgeslagen.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland heeft een eenzijdig staakt-het-vuren in Oekraïne aangekondigd voor 8 en 9 mei, ter ere van de Dag van de Overwinning. Het Kremlin zei vorige week nog dat de Russische president Vladimir Poetin een eendaags bestand had voorgesteld in een telefoongesprek met zijn Amerikaanse ambtgenoot Trump.
1 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - Zeker drie personen zijn gewond geraakt door nieuwe Iraanse aanvallen op de Verenigde Arabische Emiraten. Dat melden de autoriteiten in de Golfstaat, die stellen dat de slachtoffers de Indiase nationaliteit hebben.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse krijgsmacht heeft zes kleine Iraanse boten vernietigd. Ook zijn Iraanse raketten en drones neergehaald die waren afgevuurd op scheepvaart in de Straat van Hormuz, meldde admiraal Brad Cooper.
2 uur geledenLEIPZIG (ANP/DPA) - Nadat een auto is ingereden op een menigte in Leipzig zijn zeker twee doden gevallen, zegt burgemeester Burkhard Jung tegen media. De vermoedelijke dader is aangehouden. Het gaat om een 33-jarige man met de Duitse nationaliteit, maakte de politie bekend.
3 uur geledenLEIPZIG (ANP) - Een auto is in het Duitse Leipzig ingereden op een groep mensen. Daarbij raakten meerdere personen gewond, berichten Duitse media, waaronder omroep MDR. Onduidelijk is nog of sprake is van opzet.
3 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Verenigde Arabische Emiraten melden drie raketten uit Iran te hebben neergehaald. Een vierde raket belandde in zee, liet het ministerie van Defensie weten.
4 uur geledenBERLIJN/ATHENE (ANP/RTR/DPA) - Duitsland wil haast maken met de ontwikkeling van eigen langeafstandsraketten nu beloofde Amerikaanse Tomahawks waarschijnlijk niet komen. Rusland bedreigt Europa met soortgelijke raketten en Duitsland en zijn bondgenoten mogen daar geen gat laten vallen, zegt de regering in Berlijn. De aankondiging van de VS heeft bezorgdheid gewekt over zo'n gat in de 'afschrikking'.
5 uur geleden