Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Slowaakse Fico, die tegen steunen Kyiv is, vormt nieuwe regering

Slowaakse Fico, die tegen steunen Kyiv is, vormt nieuwe regering

BRATISLAVA (ANP/RTR) - Het is de winnaar van de verkiezingen in Slowakije gelukt om een nieuwe regering te vormen. De populistische oud-premier Robert Fico, die heeft gezegd te willen stoppen met de militaire steun aan Oekraïne, heeft met zijn partij SMER-SD een coalitie kunnen sluiten met de pro-Russische uiterst rechtse SNS en de linkse HLAS. De steun van die laatste partij was doorslaggevend en zal waarschijnlijk ook een matigende werking hebben op de regering, waar Fico premier van wordt.

Ook de nummer twee van de verkiezingen, de liberale PS, koesterde nog hoop om een regering te vormen, maar dat bleek dinsdag tevergeefs toen HLAS aankondigde alleen een coalitie met Fico te overwegen. HLAS-leider Peter Pellegrini zag in zo'n regering meer mogelijkheden om zijn sociaaldemocratische beleid uit te voeren.

Maar op buitenlandbeleid liggen Pellegrini en Fico ver uit elkaar. Fico wil dat er geen cent van Slowaaks belastinggeld meer naar Oekraïne gaat en is tegenstander van de westerse sancties tegen Rusland. Pellegrini wil het huidige buitenlandbeleid doorzetten, waarin Slowakije juist een belangrijke bondgenoot van Kyiv is. "Als de regering de koers van het buitenlands beleid verandert, zal HLAS geen deel meer zijn van de regering", zei Pellegrini dinsdag.

Fico was drie keer eerder premier van Slowakije en toonde zich toen een pragmatisch politicus. Pellegrini was zelf ook premier tussen 2018 en 2020 namens SMER-SD, waarna hij zich afscheidde met HLAS. PS zou hebben aangeboden dat Pellegrini in een coalitie met die partij opnieuw premier kon zijn, maar dat zou Pellegrini hebben afgeslagen.

Meer uit Buitenland

Rechterhand Oekraïense president stapt op na corruptieschandaal

KYIV (ANP/DPA/RTR/BLOOMBERG) - De rechterhand van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, Andri Jermak, stapt op, meldt Zelensky. Aanleiding is een groot corruptieschandaal in de energiesector. Eerder op de dag werd bekend dat het kantoor van de machtige stafchef van de president werd doorzocht door het Nationaal Anticorruptieagentschap (NABU) en een anticorruptieaanklager (SAP).

1 uur geleden
Israël doodt militanten bij ontmantelingspoging tunnels Gaza

GAZA-STAD (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zegt nog eens negen Palestijnse militanten te hebben gedood bij pogingen om een tunnelnetwerk in Zuid-Gaza te ontmantelen. "Tot nu toe zijn meer dan dertig terroristen uitgeschakeld", aldus een verklaring.

3 uur geleden
Reddingswerkzaamheden in volle gang na zware overstromingen Azië

JAKARTA (ANP/AFP) - Dagen van verwoestende overstromingen in Zuidoost-Azië hebben meer dan driehonderd mensen het leven gekost. Slachtoffers komen onder andere uit Indonesië, Thailand en Maleisië. Autoriteiten zijn druk bezig met reddingswerkzaamheden.

4 uur geleden
Meer arrestaties na dodelijke brand in Hongkong

HONGKONG (ANP) - De Hongkongse anticorruptiewaakhond ICAC heeft acht mensen opgepakt na de fatale brand in de miljoenenstad. Er wordt onderzoek gedaan naar mogelijke corruptie rond de grote renovatie van de door de brand getroffen woontorens.

4 uur geleden
Orbán zegt dat Rusland belangrijke energieleverancier blijft

MOSKOU (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán heeft vrijdag in Moskou gezegd dat Rusland een belangrijke energieleverancier voor zijn land zal blijven. Hongarije staat onder druk van de Europese Unie en de Verenigde Staten om zijn afhankelijkheid van de Russische import af te bouwen.

5 uur geleden
Veroordeelde verkrachter Pelicot is op zoek naar uitgever

PARIJS (ANP/AFP) - Dominique Pelicot, die veroordeeld is voor jarenlang ernstig misbruik van zijn vrouw, is op zoek naar een uitgever. Hij heeft in zijn cel geschreven en wil nu zijn kant van het verhaal naar buiten brengen, zegt zijn advocaat. Die erkent wel dat er onder uitgevers tot nu toe "veel terughoudendheid" is.

5 uur geleden
ICC wijst vrijlatingsverzoek Duterte opnieuw af

DEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag heeft ook in hoger beroep het vrijlatingsverzoek van de Filipijnse oud-president Rodrigo Duterte afgewezen. Duterte wordt sinds maart in Nederland vastgehouden in afwachting van een proces tegen hem.

6 uur geleden