Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Slowaakse Fico, die tegen steunen Kyiv is, vormt nieuwe regering

Slowaakse Fico, die tegen steunen Kyiv is, vormt nieuwe regering

BRATISLAVA (ANP/RTR) - Het is de winnaar van de verkiezingen in Slowakije gelukt om een nieuwe regering te vormen. De populistische oud-premier Robert Fico, die heeft gezegd te willen stoppen met de militaire steun aan Oekraïne, heeft met zijn partij SMER-SD een coalitie kunnen sluiten met de pro-Russische uiterst rechtse SNS en de linkse HLAS. De steun van die laatste partij was doorslaggevend en zal waarschijnlijk ook een matigende werking hebben op de regering, waar Fico premier van wordt.

Ook de nummer twee van de verkiezingen, de liberale PS, koesterde nog hoop om een regering te vormen, maar dat bleek dinsdag tevergeefs toen HLAS aankondigde alleen een coalitie met Fico te overwegen. HLAS-leider Peter Pellegrini zag in zo'n regering meer mogelijkheden om zijn sociaaldemocratische beleid uit te voeren.

Maar op buitenlandbeleid liggen Pellegrini en Fico ver uit elkaar. Fico wil dat er geen cent van Slowaaks belastinggeld meer naar Oekraïne gaat en is tegenstander van de westerse sancties tegen Rusland. Pellegrini wil het huidige buitenlandbeleid doorzetten, waarin Slowakije juist een belangrijke bondgenoot van Kyiv is. "Als de regering de koers van het buitenlands beleid verandert, zal HLAS geen deel meer zijn van de regering", zei Pellegrini dinsdag.

Fico was drie keer eerder premier van Slowakije en toonde zich toen een pragmatisch politicus. Pellegrini was zelf ook premier tussen 2018 en 2020 namens SMER-SD, waarna hij zich afscheidde met HLAS. PS zou hebben aangeboden dat Pellegrini in een coalitie met die partij opnieuw premier kon zijn, maar dat zou Pellegrini hebben afgeslagen.

Meer uit Buitenland

VN: ongeveer 4,9 miljoen kinderen onder 5 jaar gestorven in 2024

NEW YORK (ANP) - Ongeveer 4,9 miljoen kinderen zijn in 2024 gestorven voordat ze hun vijfde verjaardag bereikten, volgens nieuwe schattingen van de Verenigde Naties. Dit duidt erop dat de vooruitgang bij het terugdringen van de kindersterfte dat jaar stagneerde. En dat terwijl de wereldwijde bezuinigingen op ontwikkelingshulp van 2025 nog geen rol speelden.

21 minuten geleden
Doden bij Israëlische aanvallen in centrum Beiroet

BEIROET (ANP) - Twee Israëlische aanvallen in het centrum van de Libanese hoofdstad Beiroet hebben woensdagochtend zeker zes mensen het leven gekost. 24 mensen raakten gewond, aldus een voorlopige balans van de autoriteiten.

2 uur geleden
VS zetten bunkerbommen in tegen locaties nabij Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft bunkerbommen ingezet om versterkte Iraanse raketbases aan te vallen langs de Iraanse kust, nabij de Straat van Hormuz. Het regionale militaire commando CENTCOM liet weten dat daarbij meerdere munitie-eenheden met een gewicht van circa 2300 kilo "succesvol zijn ingezet".

2 uur geleden
Israël meldt doden door Iraanse aanvallen nabij Tel Aviv

TEL AVIV (ANP) - In de nacht van dinsdag op woensdag zijn nabij Tel Aviv twee mensen om het leven gekomen, meldden Israëlische hulpdiensten. Tegelijkertijd meldde de Israëlische politie dat er in hetzelfde gebied delen van projectielen waren neergekomen als gevolg van Iraanse aanvallen.

4 uur geleden
Iraanse veiligheidsraad bevestigt dood chef Ali Larijani

TEHERAN (ANP) - De leider van de Iraanse veiligheidsraad, Ali Larijani, is dood. Dat meldt Al Jazeera op basis van Iraanse staatsmedia. In een verklaring bevestigt de Iraanse veiligheidsraad dat Larijani is omgekomen bij gerichte aanvallen. Israël beweerde eerder op dinsdag al hem te hebben gedood.

7 uur geleden
Revolutionaire Garde bevestigt dood Basij-leider Soleimani

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft bevestigd dat Gholamreza Soleimani is omgekomen bij Amerikaans-Israëlische aanvallen. Soleimani gaf leiding aan de zogenoemde Basij, een paramilitaire beweging die onder meer verantwoordelijk wordt gehouden voor het gewelddadig neerslaan van de protesten in Iran in januari.

8 uur geleden
VS dragen ambassades wereldwijd op veiligheid te herzien

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Amerikaanse ambassades wereldwijd opgedragen "onmiddellijk" hun veiligheidsmaatregelen te herzien. Dit in verband met de oorlog in Iran, schrijft The Washington Post. Ambassades in het Midden-Oosten hadden deze oproep al gekregen.

8 uur geleden