Slowaakse centralebankpresident Kazimir schuldig aan corruptie
PEZINOK (ANP/RTR) - Een Slowaakse rechtbank heeft centralebankpresident Peter Kazimir van het land schuldig bevonden aan corruptie. Het gespecialiseerde strafhof oordeelde donderdag dat Kazimir, die ook bestuurslid is van de Europese Centrale Bank (ECB), een boete van 200.000 euro moet betalen of een gevangenisstraf van een jaar moet uitzitten.
Kazimir was zelf niet aanwezig bij de uitspraak vanwege een zakenreis naar Hongkong. In een vooraf opgenomen bericht, uitgezonden door de Slowaakse televisiezender TA3, hield hij vol onschuldig te zijn en dat de zaak afgewezen had moeten worden op basis van de verjaringstermijn.
Het vonnis is vatbaar voor hoger beroep en dwingt Kazimir niet om af te treden. De centralebankier zei voorafgaand aan de uitspraak dat hij in beroep zou gaan bij een eventuele veroordeling. De corruptiezaak dateert uit de tijd dat Kazimir minister van Financiën was, voordat hij in 2019 de baas van de centrale bank werd.
Steekpenning
De aanklagers beweren dat Kazimir, toen hij van 2012 tot 2019 minister van Financiën was, een steekpenning van 48.000 euro heeft betaald aan het toenmalige hoofd van de nationale belastingdienst om bepaalde belastingprocedures te beïnvloeden.
Kazimirs huidige termijn van zes jaar eindigt op 1 juni, maar naar verwachting zal hij, conform de wet, aanblijven totdat er een besluit is genomen over een nieuwe termijn of vervanging. De gouverneurs van de Slowaakse centrale bank worden voorgedragen door de regering, goedgekeurd door het parlement en benoemd door de president.
Meer uit Financieel
BOEKAREST (ANP/RTR) - De oorlog in het Midden-Oosten zorgt voor "significante" risico's voor de groei van de wereldeconomie, maar het is nog te vroeg om een inschatting te geven van de exacte impact. Dat heeft secretaris-generaal Mathias Cormann van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) gezegd.
14 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Regionale netbeheerders willen tijdsafhankelijke nettarieven aan grootverbruikers op het elektriciteitsnet kunnen vragen, meldt Netbeheer Nederland. Daarmee zouden netbeheerders stroomverbruik op rustige momenten op het net goedkoper kunnen maken dan op piekmomenten. De brancheorganisatie hoopt dat de nieuwe tarieven, die gelden voor alle ruim 70.000 grootverbruikers voor de afname van elektriciteit, in 2028 kunnen ingaan.
55 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - De adviesprijs voor een liter Euro95 kan dinsdag boven de 2,50 euro stijgen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zegt brandstofexpert Derk Foolen van consumentencollectief UnitedConsumers. Nu staat die landelijke adviesprijs voor Euro95 van de grote oliemaatschappijen op 2,486 euro per liter.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De eerste producent van groene waterstof is aangesloten op de Nederlandse waterstofinfrastructuur, meldt Gasunie. De waterstoffabriek van Shell op de Rotterdamse Maasvlakte, genaamd Holland Hydrogen 1, is de eerste met een aansluiting op het waterstofnetwerk.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Verbond van Verzekeraars roept ondernemers op snel contact op te nemen met hun verzekeringsmaatschappij of premiepensioeninstelling om de pensioenregeling aan te passen aan het nieuwe stelsel. Als werkgevers dit niet voor 2028 hebben gedaan, ziet de Belastingdienst het opgebouwde pensioenvermogen als loon en moet over het hele pensioenvermogen belasting worden betaald. Dat bevestigt een woordvoerder van de branchevereniging na berichtgeving door het AD.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Ondanks de stijgende energieprijzen is Brussel niet van plan "ook maar een molecuul" aan Russische energie te importeren in de toekomst. Dat zei Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) voorafgaand aan een vergadering van EU-ministers van Energie.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is maandag licht hoger geopend. Beleggers blijven de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten volgen. De Verenigde Staten voerden afgelopen weekend bombardementen uit op het Iraanse eiland Kharg. Vanaf dat eiland wordt verreweg de meeste olie uit Iran verscheept.
3 uur geleden