Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Sloveens Trump-beeld brandt af

Sloveens Trump-beeld brandt af

MORAVCE (ANP/AFP) - Een metershoog, houten beeld van Donald Trump in Slovenië is donderdagochtend vroeg in brand gestoken. Het spottend bedoelde kunstwerk gold er als toeristische trekpleister.

Het 8 meter hoge gevaarte - compleet met geel kapsel, donkerblauw pak en rode das - stond in het stadje Moravce, in het thuisland van first lady Melania. De burgemeester van Moravce is boos; hij telde recentelijk nog 1500 euro neer om het beeld naar Moravce te halen als toeristische attractie. Hij noemt de brandstichting een "aanval op kunst en op tolerantie". Op een eerdere locatie werd het beeld al eens voorzien van een Hitler-snor.

Ontwerper Tomaz Schlegl, die het beeld samen met anderen maakte, denkt dat de brandstichting een protest is tegen de dodelijke Amerikaanse drone-aanval op de Iraanse generaal Qassem Soleimani. Schlegl wil een nieuwe sculptuur op de plaats van de oude gaan neerzetten. Deze keer geen beeltenis van de Amerikaanse president en van brandwerend materiaal.

Meer uit Buitenland

EU maakt 6,6 miljard vrij voor militaire ondersteuning Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben er vrijdag mee ingestemd om 6,6 miljard euro vrij te maken voor militaire ondersteuning aan Oekraïne, meldt EU-buitenlandschef Kaja Kallas op X. Het geld komt vrij uit de Europese Vredesfaciliteit (EPF).

3 minuten geleden
Internet verstoord in Tigray terwijl conflict voortduurt

MEKELLE (ANP/RTR/AFP) - Internet- en telefoonnetwerken in de Ethiopische regio Tigray zijn sinds donderdagavond verstoord. Deze week zijn er gevechten uitgebroken tussen de federale krijgsmacht en het Volksbevrijdingsfront van Tigray (TPLF). Het gaat om de ernstigste escalatie van geweld sinds een vredesakkoord in 2022.

38 minuten geleden
Schrijver maakt geen kans meer op Franse prijs na AI-claims

PARIJS (ANP/AFP) - De Canadees-Haïtiaanse schrijver Thélyson Orélien maakt geen kans meer op de belangrijkste Franse literaire prijs na claims dat zijn genomineerde boek tot stand is gekomen met behulp van AI. De roman C'était ça ou mourir stond op de longlist voor de prijs.

40 minuten geleden
Paus Leo waarschuwt opnieuw voor gevolgen van AI

PARIJS (ANP/RTR) - Paus Leo XIV roept de wereld op om zich opnieuw te beraden over de ontwikkeling van AI. De eerste Amerikaanse paus maakt zich grote zorgen over de gevolgen van de technologie, maakte hij duidelijk tijdens zijn vierdaagse bezoek aan Frankrijk. Hij waarschuwde voor het verliezen van de menselijkheid aan een "paradijs van machines".

1 uur geleden
Luchthaven Milaan officieel vernoemd naar oud-premier Berlusconi

MILAAN (ANP) - De grootste luchthaven van Milaan draagt vanaf vrijdag de naam van de Italiaanse oud-premier en miljardair Silvio Berlusconi. De naamswijziging werd al twee jaar geleden aangekondigd, maar nu is het vliegveld officieel omgedoopt tot 'Aeroporto Milano-Malpensa Silvio Berlusconi', meldt persbureau ANSA.

2 uur geleden
Britse minister waarschuwt Iran om aanslagen op Brits grondgebied

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse minister van Buitenlandse Zaken Ed Miliband heeft zijn Iraanse ambtgenoot gewaarschuwd in de marge van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York. Hij heeft Abbas Araghchi laten weten dat het VK "geen intimidatie, bedreigingen of vijandige activiteiten op Brits grondgebied" zal tolereren van aan Iran gelieerde groepen, staat in een Britse verklaring.

2 uur geleden
Vlaamse grensgemeenten bij Frankrijk zijn tegen tolvignet

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Burgemeesters van zuidwestelijke Vlaamse gemeentes die grenzen aan Frankrijk hebben protest aangetekend tegen het tolvignet dat België in 2027 wil invoeren. De achttien burgemeesters van de Westhoek willen dat rekening wordt gehouden met de impact van het vignet voor de grensregio.

2 uur geleden