Slechtere omstandigheden Nederlandse industrie door minder orders
ZEIST (ANP) - De productie en het aantal nieuwe orders van de Nederlandse industrie zijn in juli voor het eerst in vijf maanden gedaald. Daarmee kwam volgens de Nederlandse Vereniging van Inkoopmanagers (Nevi) een einde aan het herstel van de afgelopen maanden. De verslechtering zou vooral komen doordat het aantal ontvangen nieuwe orders in juli opnieuw is gedaald.
Nevi meldt dat de orderdaling tot nu toe de grootste van dit jaar is. Dat komt volgens de organisatie omdat klanten terughoudend zijn met bestellingen en omdat de marktomstandigheden moeilijk zijn. Ook heeft ongunstig weer de productie bij sommige bedrijven verstoord.
Vooral de vraag uit het buitenland, met name uit Duitsland, valt volgens sectoreconoom Industrie bij ABN AMRO Albert Jan Swart tegen. Terwijl dat het belangrijkste exportland voor de Nederlandse industrie is, benadrukt hij. "Behalve met een lage vraag naar onder andere auto's kampt de Duitse industrie namelijk ook met de gevolgen van overstromingen. De dalende productie van auto's in Duitsland leidt tot lagere vraag naar auto-onderdelen. Honderden Nederlandse bedrijven leveren materialen en onderdelen aan de Duitse auto-industrie", legt hij uit.
Gestegen inkoopprijzen
De verminderde vraag zorgde ervoor dat de omvang van de productie flink is gedaald, zegt Nevi. Net als bij de orderdaling is dit de grootste productieafname van het jaar tot nu toe.
De inkoopprijzen zijn juist fors toegenomen en kenden de grootste stijging sinds december 2022. Zo zijn grondstoffen duurder geworden, maar ook het transport en de lonen. Een deel van deze kosten hebben producenten in juli doorberekend bij de verkoop, aldus Nevi.
Personeel
De organisatie ziet ook positieve ontwikkelingen. Producenten hebben vorige maand meer personeel aangenomen. Verder voorziet het bedrijfsleven de komende twaalf maanden een stijging in de productieomvang. De stemming was het positiefst in drie maanden. Dat is volgens Nevi dankzij de groeiplannen van Nederlandse producenten, vooral met nieuwe producten en nieuwe exportmarkten.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - iRobot ging maandag hard onderuit op de beurzen in New York. De robotstofzuigermaker, bekend van de Roomba-stofzuigers, heeft faillissement aangevraagd in de Verenigde Staten. Het faillissement volgt op jaren van tegenvallende resultaten van iRobot dat sinds het hoogtepunt tijdens de coronapandemie de verkopen sterk zag dalen. Het aandeel kelderde liefst 69 procent in waarde.
50 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Boeren en tuinders in Nederland hebben dit jaar meer verdiend met hun producten. Het gemiddelde jaarinkomen van boeren en tuinders komt in 2025 uit op 129.000 euro, meldt Wageningen University & Research (WUR) in de jaarlijkse inkomensraming. Dat is 11.000 euro meer dan vorig jaar.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De bestuurder die bij Schiphol verantwoordelijk is voor het onderhoud en vernieuwen van de infrastructuur op de luchthaven, vertrekt per 1 februari. Deze bekendmaking komt nog geen maand na de aankondiging van forse investeringen, waarop ook de nodige kritiek kwam.
1 uur geledenBUNNINK (ANP) - BAM heeft een strategisch belang genomen in Droneview, een Nederlandse aanbieder van dronediensten voor de gebouwde omgeving. De bouwer en Droneview werken al jaren samen aan woningverduurzamingsprojecten, waarbij drones worden ingezet om woningcomplexen sneller, veiliger en nauwkeuriger in kaart te brengen.
3 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Airbnb heeft een boete van ruim 64 miljoen euro gekregen van de Spaanse regering. Op het verhuurplatform zouden verboden huurwoningen hebben gestaan.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De Europese Commissie gaat er nog altijd van uit dat zij voor het einde van het jaar de handtekening zet onder een vrijhandelsverdrag met Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay. Daarvoor moet een ruime meerderheid van EU-lidstaten deze week instemmen. EU-bronnen lieten vorige week nog weten dat dat allerminst zeker is.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag met winst begonnen. De beurshandel staat deze week vooral in het teken van het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). Ook in het Verenigd Koninkrijk, Japan, Zweden en Noorwegen vergaderen de centrale banken later in de week over de rentetarieven. Daarnaast gaat de aandacht uit naar het uitgestelde Amerikaanse banenrapport, dat dinsdag verschijnt.
7 uur geleden