Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Slechtere omstandigheden Nederlandse industrie door minder orders

Slechtere omstandigheden Nederlandse industrie door minder orders

ZEIST (ANP) - De productie en het aantal nieuwe orders van de Nederlandse industrie zijn in juli voor het eerst in vijf maanden gedaald. Daarmee kwam volgens de Nederlandse Vereniging van Inkoopmanagers (Nevi) een einde aan het herstel van de afgelopen maanden. De verslechtering zou vooral komen doordat het aantal ontvangen nieuwe orders in juli opnieuw is gedaald.

Nevi meldt dat de orderdaling tot nu toe de grootste van dit jaar is. Dat komt volgens de organisatie omdat klanten terughoudend zijn met bestellingen en omdat de marktomstandigheden moeilijk zijn. Ook heeft ongunstig weer de productie bij sommige bedrijven verstoord.

Vooral de vraag uit het buitenland, met name uit Duitsland, valt volgens sectoreconoom Industrie bij ABN AMRO Albert Jan Swart tegen. Terwijl dat het belangrijkste exportland voor de Nederlandse industrie is, benadrukt hij. "Behalve met een lage vraag naar onder andere auto's kampt de Duitse industrie namelijk ook met de gevolgen van overstromingen. De dalende productie van auto's in Duitsland leidt tot lagere vraag naar auto-onderdelen. Honderden Nederlandse bedrijven leveren materialen en onderdelen aan de Duitse auto-industrie", legt hij uit.

Gestegen inkoopprijzen

De verminderde vraag zorgde ervoor dat de omvang van de productie flink is gedaald, zegt Nevi. Net als bij de orderdaling is dit de grootste productieafname van het jaar tot nu toe.

De inkoopprijzen zijn juist fors toegenomen en kenden de grootste stijging sinds december 2022. Zo zijn grondstoffen duurder geworden, maar ook het transport en de lonen. Een deel van deze kosten hebben producenten in juli doorberekend bij de verkoop, aldus Nevi.

Personeel

De organisatie ziet ook positieve ontwikkelingen. Producenten hebben vorige maand meer personeel aangenomen. Verder voorziet het bedrijfsleven de komende twaalf maanden een stijging in de productieomvang. De stemming was het positiefst in drie maanden. Dat is volgens Nevi dankzij de groeiplannen van Nederlandse producenten, vooral met nieuwe producten en nieuwe exportmarkten.

Meer uit Financieel

Trump: VS beslissen welke oliebedrijven in Venezuela mogen werken

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zullen beslissen welke oliebedrijven actief mogen zijn in Venezuela. Dat heeft de Amerikaanse president Donald Trump gezegd voorafgaand aan een ontmoeting met bestuurders van oliebedrijven in het Witte Huis, waar wordt gepraat over de heropbouw van de Venezolaanse olie-industrie.

2 uur geleden
Trump: focus gesprek oliebedrijven op Venezuela en lagere prijzen

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De focus bij de gesprekken die de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag heeft met topbestuurders van oliebedrijven ligt op de olie-industrie van Venezuela en het verlagen van de prijzen voor Amerikanen. Dat schreef Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social.

3 uur geleden
Ondertekening Mercosur-deal op 17 januari in Paraguay

BRUSSEL (ANP/RTR) - Het vrijhandelsakkoord van de Europese Unie met de zogenoemde Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Uruguay en Paraguay wordt op 17 januari formeel ondertekend in Paraguay. Dat meldt het Argentijnse ministerie van Buitenlandse Zaken. Over de deal is 25 jaar onderhandeld.

4 uur geleden
AEX-index fors in de plus door winsten ASML en Shell

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met stevige winst het weekend ingegaan, geholpen door flinke plussen voor de zwaargewichten ASML en Shell. Daarmee was sprake van herstel voor de hoofdindex op het Damrak na de forse verliesbeurten in de voorgaande twee handelsdagen.

5 uur geleden
Hooggerechtshof VS doet geen uitspraak in zaak om importheffingen

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof doet vrijdag geen uitspraak in een zaak over de importheffingen van president Donald Trump. Eerder was het onduidelijk of hierover nu een oordeel zou komen.

6 uur geleden
KLM annuleert zaterdag geen vluchten op Schiphol

SCHIPHOL (ANP) - KLM annuleert vooralsnog zaterdag geen vluchten op luchthaven Schiphol vanwege de weersomstandigheden. Dat meldt de luchtvaartmaatschappij. De afgelopen week had KLM juist nog te maken met grootschalige uitval en vertraging van vluchten door het barre winterweer.

7 uur geleden
Recordaantal reizigers via Eindhoven Airport in 2025

EINDHOVEN (ANP) - Eindhoven Airport heeft vorig jaar een recordaantal passagiers verwelkomd. De grens van 7 miljoen passagiers werd bijna doorbroken. Er vlogen 6.956.486 reizigers via de luchthaven, ruim 150.000 mensen meer dan een jaar eerder.

7 uur geleden