Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Slechtere omstandigheden Nederlandse industrie door minder orders

Slechtere omstandigheden Nederlandse industrie door minder orders

ZEIST (ANP) - De productie en het aantal nieuwe orders van de Nederlandse industrie zijn in juli voor het eerst in vijf maanden gedaald. Daarmee kwam volgens de Nederlandse Vereniging van Inkoopmanagers (Nevi) een einde aan het herstel van de afgelopen maanden. De verslechtering zou vooral komen doordat het aantal ontvangen nieuwe orders in juli opnieuw is gedaald.

Nevi meldt dat de orderdaling tot nu toe de grootste van dit jaar is. Dat komt volgens de organisatie omdat klanten terughoudend zijn met bestellingen en omdat de marktomstandigheden moeilijk zijn. Ook heeft ongunstig weer de productie bij sommige bedrijven verstoord.

Vooral de vraag uit het buitenland, met name uit Duitsland, valt volgens sectoreconoom Industrie bij ABN AMRO Albert Jan Swart tegen. Terwijl dat het belangrijkste exportland voor de Nederlandse industrie is, benadrukt hij. "Behalve met een lage vraag naar onder andere auto's kampt de Duitse industrie namelijk ook met de gevolgen van overstromingen. De dalende productie van auto's in Duitsland leidt tot lagere vraag naar auto-onderdelen. Honderden Nederlandse bedrijven leveren materialen en onderdelen aan de Duitse auto-industrie", legt hij uit.

Gestegen inkoopprijzen

De verminderde vraag zorgde ervoor dat de omvang van de productie flink is gedaald, zegt Nevi. Net als bij de orderdaling is dit de grootste productieafname van het jaar tot nu toe.

De inkoopprijzen zijn juist fors toegenomen en kenden de grootste stijging sinds december 2022. Zo zijn grondstoffen duurder geworden, maar ook het transport en de lonen. Een deel van deze kosten hebben producenten in juli doorberekend bij de verkoop, aldus Nevi.

Personeel

De organisatie ziet ook positieve ontwikkelingen. Producenten hebben vorige maand meer personeel aangenomen. Verder voorziet het bedrijfsleven de komende twaalf maanden een stijging in de productieomvang. De stemming was het positiefst in drie maanden. Dat is volgens Nevi dankzij de groeiplannen van Nederlandse producenten, vooral met nieuwe producten en nieuwe exportmarkten.

Meer uit Financieel

Italiaanse centrale bank: oorlog raakt groei economie

ROME (ANP/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen energieprijzen door het conflict raken de groei van de Italiaanse economie. Dat zegt de Italiaanse centrale bank. Het negatieve effect hangt wel sterk af van de duur en omvang van de oorlog. Als de oorlog snel is afgelopen, zal de impact beperkt blijven. Maar bij een langdurige strijd wordt de economie zeer hard geraakt, aldus de centrale bank.

1 uur geleden
Tata Steel legt installatie tijdelijk stil om te hoge uitstoot

IJMUIDEN (ANP) - Tata Steel legt zijn Direct Sheet Plant (DSP), oftewel gietwalsinstallatie, in IJmuiden tijdelijk stil. Volgens Tata Steel hebben recente metingen laten zien dat bij een schoorsteen bij de DSP de uitstoot van chroom-6 hoger is dan de wettelijke norm.

2 uur geleden
Beloning KLM-topvrouw stijgt ruim 30 procent in bezuinigingsjaar

AMSTELVEEN (ANP) - De beloning van topvrouw Marjan Rintel van KLM is vorig jaar met bijna 32 procent gestegen. De toename valt samen met een besparingsoperatie bij de luchtvaartmaatschappij, bedoeld om de winstgevendheid te verbeteren.

3 uur geleden
Israël hervat productie groot gasveld na stillegging om oorlog

JERUZALEM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Israël heeft de productie bij het enorme Leviathan-gasveld voor de Israëlische kust weer hervat. De productie werd aan het begin van de oorlog met Iran stilgelegd uit veiligheidsoverwegingen. Dat gasveld is belangrijk voor de export van Israëlisch gas naar Egypte en Jordanië.

3 uur geleden
Forse groei werkgelegenheid VS in maart na krimp maand eerder

WASHINGTON (ANP/RTR) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten heeft in maart forse groei laten zien na de sterke krimp een maand eerder. Volgens het maandelijkse banenrapport van de Amerikaanse overheid ging het om een groei met 178.000 arbeidsplaatsen. In februari kromp de arbeidsmarkt in de grootste economie ter wereld nog met een bijgestelde 133.000 banen.

5 uur geleden
Luchtvaart rekent op annuleringen bij blijvende sluiting Hormuz

SCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen dreigen over zes weken vluchten te moeten gaan annuleren als de Straat van Hormuz afgesloten blijft. Het tekort aan kerosine zal dan ook de vanuit Nederland actieve maatschappijen raken, waarschuwt branchevereniging BARIN. Vooral intercontinentale vluchten zullen dan worden geschrapt om brandstof te besparen, verwacht voorzitter Marnix Fruitema.

7 uur geleden
Oorlog in Midden-Oosten stuwt wereldvoedselprijzen, ziet FAO

ROME (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten stuwt ook de wereldwijde voedselprijzen. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) stegen deze in maart voor de tweede maand op rij, gedreven door met name hogere energieprijzen.

8 uur geleden