Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Slechtere omstandigheden Nederlandse industrie door minder orders

Slechtere omstandigheden Nederlandse industrie door minder orders

ZEIST (ANP) - De productie en het aantal nieuwe orders van de Nederlandse industrie zijn in juli voor het eerst in vijf maanden gedaald. Daarmee kwam volgens de Nederlandse Vereniging van Inkoopmanagers (Nevi) een einde aan het herstel van de afgelopen maanden. De verslechtering zou vooral komen doordat het aantal ontvangen nieuwe orders in juli opnieuw is gedaald.

Nevi meldt dat de orderdaling tot nu toe de grootste van dit jaar is. Dat komt volgens de organisatie omdat klanten terughoudend zijn met bestellingen en omdat de marktomstandigheden moeilijk zijn. Ook heeft ongunstig weer de productie bij sommige bedrijven verstoord.

Vooral de vraag uit het buitenland, met name uit Duitsland, valt volgens sectoreconoom Industrie bij ABN AMRO Albert Jan Swart tegen. Terwijl dat het belangrijkste exportland voor de Nederlandse industrie is, benadrukt hij. "Behalve met een lage vraag naar onder andere auto's kampt de Duitse industrie namelijk ook met de gevolgen van overstromingen. De dalende productie van auto's in Duitsland leidt tot lagere vraag naar auto-onderdelen. Honderden Nederlandse bedrijven leveren materialen en onderdelen aan de Duitse auto-industrie", legt hij uit.

Gestegen inkoopprijzen

De verminderde vraag zorgde ervoor dat de omvang van de productie flink is gedaald, zegt Nevi. Net als bij de orderdaling is dit de grootste productieafname van het jaar tot nu toe.

De inkoopprijzen zijn juist fors toegenomen en kenden de grootste stijging sinds december 2022. Zo zijn grondstoffen duurder geworden, maar ook het transport en de lonen. Een deel van deze kosten hebben producenten in juli doorberekend bij de verkoop, aldus Nevi.

Personeel

De organisatie ziet ook positieve ontwikkelingen. Producenten hebben vorige maand meer personeel aangenomen. Verder voorziet het bedrijfsleven de komende twaalf maanden een stijging in de productieomvang. De stemming was het positiefst in drie maanden. Dat is volgens Nevi dankzij de groeiplannen van Nederlandse producenten, vooral met nieuwe producten en nieuwe exportmarkten.

Meer uit Financieel

AP geeft taxi-app Yango boete van 100 miljoen euro

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens geeft het in Nederland gevestigde bedrijf achter de taxi-app Yango een boete van 100 miljoen euro. Het bedrijf MLU, met Yango actief in Noorwegen en Finland, geeft volgens de AP de gegevens door naar Rusland met te weinig veiligheidswaarborgen.

30 minuten geleden
AEX-index verder omlaag na nieuwe aanvallen tussen VS en Iran

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag verder weggezakt na de forse verliesbeurt een dag eerder. Beleggers bleven voorzichtig na een reeks van wederzijdse aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran, ondanks het staakt-het-vuren tussen de twee partijen.

58 minuten geleden
Nintendo rekent op minder Switch 2-verkopen, verhoogt prijs

KYOTO (ANP) - Nintendo verwacht dit jaar minder Switch 2-spelcomputers te verkopen dan vorig jaar, toen de console op de markt werd gebracht. Tegelijkertijd is het Japanse gamebedrijf van plan de prijzen voor de Switch 2 te verhogen. Net als veel andere elektronicafabrikanten kampt Nintendo met sterk gestegen kosten voor chips door de grote vraag van AI-bedrijven.

1 uur geleden
Ook klanten Reaal akkoord met schikking woekerpolisaffaire

DEN HAAG (ANP) - Ook klanten van Reaal kunnen definitief geld tegemoetzien als compensatie voor de woekerpolisaffaire. Meer dan 90 procent van de gedupeerden heeft ingestemd met de schikking die organisaties als de Consumentenbond en ConsumentenClaim ruim twee jaar geleden namens hen overeenkwamen. Daarmee kan het uitbetalen beginnen, meldt de Consumentenbond.

1 uur geleden
Commerzbank verhoogt winstverwachting en schrapt meer banen

FRANKFURT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Commerzbank heeft de winstverwachting voor dit jaar verhoogd. Ook schrapt de Duitse bank meer banen. De stappen volgen op het vijandige bod van de Italiaanse bank UniCredit op Commerzbank.

1 uur geleden
Sony rekent op hogere winst dankzij gametak

TOKIO (ANP) - Elektronica- en entertainmentconcern Sony verwacht dit jaar de winst op te voeren, geholpen door betere resultaten van zijn gametak en muziekdivisie. Het bedrijf verkoopt onder andere de PlayStation 5-console en denkt ook meer eigen games te verkopen. Van de spelcomputers zelf verwacht Sony er juist minder te verkopen dan in het afgelopen boekjaar.

1 uur geleden
Toyota verwacht winstdaling dit jaar door Iranoorlog

TOKIO (ANP/RTR/AFP) - Het Japanse autoconcern Toyota verwacht dat de winst in het huidige boekjaar, dat loopt tot en met maart 2027, met een vijfde zal dalen. De onzekerheden over de kosten en leveringen door de oorlog in het Midden-Oosten drukken volgens de grootste autofabrikant ter wereld op de winst, ondanks de sterke vraag naar hybride modellen die de omzetgroei stimuleert.

2 uur geleden