Slecht zicht op online seksueel geweld
DEN HAAG (ANP) - Er is onvoldoende inzicht in de omvang van online seksueel geweld, zoals ongewenste sexting, wraakporno, sextortion en grooming. De instanties die zich met het fenomeen bezighouden gebruiken verschillende vormen van registratie, waardoor er geen overzicht is. Dat constateert het Nederlands Studiecentrum Criminaliteit en Rechtshandhaving (NSCR) in een rapport dat in opdracht van de ministeries van Volksgezondheid en Justitie en Veiligheid is gemaakt.
Ongewenste sexting is het online delen van seksueel getinte foto's. Wraakporno is het uit boosheid delen van dergelijke foto's op bijvoorbeeld social media. Met sextortion worden seksuele gunsten afgedwongen. Grooming is het online verleiden van een minderjarig slachtoffer om later seksueel misbruik te plegen.
Mensen die slachtoffer worden van online seksueel geweld kunnen daar net zoveel psychische en lichamelijke schade door ondervinden als door fysiek seksueel geweld. De slachtoffers zijn vaak al kwetsbaar, bijvoorbeeld omdat ze verwaarlozing of mishandeling hebben meegemaakt of een verstandelijke beperking hebben. Vrouwen zijn vaker slachtoffer van seksuele sextortion, terwijl mannen juist met naaktfoto's voor geld worden afgeperst.
Volgens de NSCR moeten de betrokken instanties eenduidiger en beter registreren welke vormen van online seksueel misbruik er gemeld worden. Daarnaast moet er systematisch worden onderzocht welke daders en slachtoffers bij het online seksueel geweld zijn betrokken en moeten de instanties beter samenwerken. Dat zou uiteindelijk moeten leiden tot een gezamenlijke aanpak waarbij ook sprake is van preventie en voorlichting.
Meer uit Binnenland
LEEUWARDEN (ANP) - Friesland gaat het makkelijker maken voor inwoners om een provinciaal raadgevend referendum te organiseren. Onder meer het aantal handtekeningen dat nodig is om een volksraadpleging te organiseren, gaat omlaag. Ook wordt in de nieuwe regels die het provinciebestuur heeft vastgesteld de opkomstdrempel gewijzigd van 40 naar 30 procent van de kiesgerechtigden.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De rechtszaak over een zogeheten bangalijst die is verspreid binnen een studentencorps in Utrecht, loopt vertraging op. De rechtbank in Utrecht zou de zaak volgende week behandelen, maar die zitting gaat niet door. Het proces moet namelijk worden overgenomen door de rechtbank in Gelderland.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Enkele duizenden werknemers in het openbaar vervoer hebben het werk neergelegd, meldt vakbond FNV. De vakbonden organiseren woensdag een landelijke staking in het openbaar vervoer tegen de kabinetsplannen rondom sociale zekerheid. Het gaat om een eerste indicatie van de grootste vakbond van Nederland. Ook andere vakbonden, zoals CNV, doen mee aan de actie.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De uitstoot van broeikasgassen was in het tweede kwartaal van 2026 iets hoger dan een jaar eerder. Dat melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het RIVM op basis van voorlopige cijfers.
6 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - De meeste bussen van Arriva rijden woensdag niet als gevolg van de landelijke staking in het openbaar vervoer. Het vervoersbedrijf probeert de normale dienstregeling zoveel mogelijk in stand te houden. Er rijden woensdag de hele dag geen treinen van Arriva.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - De NS-stations zijn leeg woensdagochtend vroeg vanwege de landelijke 24-uursstaking. Op Utrecht Centraal is het uitgestorven, ziet een ANP-verslaggever. Er zijn daar slechts enkele NS-medewerkers. Ook op Amsterdam Centraal is het stil. Alleen luchthaven Schiphol is wel beperkt bereikbaar.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie houdt de grenzen met België en Duitsland scherp in de gaten sinds de invoering van het vuurwerkverbod, zegt Ko Minderhoud, nationaal coördinator vuurwerk bij de politie, tegen De Telegraaf. "Deze inspanningen rond de grensregio's gaan ons veel opleveren. Als je gericht zoekt, ga je meer vinden."
10 uur geleden