
Slavernijtentoonstelling Rijksmuseum naar Verenigde Naties
AMSTERDAM (ANP) - De tentoonstelling Slavernij die in de zomer van 2021 te zien was in het Rijksmuseum gaat binnenkort naar het hoofdkantoor van de Verenigde Naties (VN) in New York. Een speciale versie van de tentoonstelling is daar van 27 februari tot en met 30 maart te zien in de openbare entreehal.
De expositie, die in Nederland bijna 80.000 bezoekers trok, werd destijds geopend door koning Willem-Alexander. De expositie vertelde de waargebeurde verhalen van mensen die in slavernij leefden, slavenhouders waren, mensen die zich verzetten of die in slavernij naar Nederland zijn gehaald. Het was voor het eerst dat het museum een tentoonstelling hield over dat deel van het koloniale verleden.
"De erkenning van de impact die slavernij heeft gehad op de wereldgeschiedenis en nog steeds heeft, is van groot belang. Daarom zijn we de Verenigde Naties zeer dankbaar om daarvoor middels deze tentoonstelling aandacht te vragen", aldus museumdirecteur Taco Dibbits.
De tentoonstelling, die uit meerdere inzendingen werd gekozen door de VN, krijgt in New York de naam 'Slavery. Ten True Stories of Dutch Colonial Slavery.'. Tien persoonlijke verhalen uit de oorspronkelijke expositie worden getoond rond één object uit de Rijksmuseumcollectie: een voetboei waarin meerdere mensen konden worden vastgeketend. Ook is de film Nieuw Licht te zien, waar documentairemaker Ida Does het team van conservatoren volgt bij de totstandkoming van de expositie in 2021.
Meer uit Binnenland
BEERTA (ANP) - De politie onderzoekt of een interview mogelijk de aanleiding was voor de mishandeling van een 46-jarige man in Beerta. De man is donderdagavond aangevallen door een groep mensen in de Groningse plaats, bevestigt de politie na berichtgeving door diverse media. Hij liep daarbij lichte verwondingen op en heeft aangifte gedaan.
4 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - De Rijksuniversiteit Groningen (RUG) gaat met Vindicat in gesprek over een incident bij de studentenvereniging, zegt een woordvoerder vrijdag. Tien eerstejaarsleden van de vereniging zouden eerstegraads brandwonden hebben opgelopen tijdens een dispuutsweekend. Ze zouden zijn gebrandmerkt door de groep TYR, die verbonden is aan Vindicat, meldde Dagblad van het Noorden donderdag.
29 minuten geledenMAASTRICHT (ANP) - Boerenorganisaties en natuurclubs zijn erg kritisch over de plannen van de provincie Limburg om stikstofuitstoot terug te dringen. Het 'stikstofoffensief' moet de vergunningverlening weer op gang brengen.
39 minuten geledenBAARN (ANP) - Politiemedewerkers weten nog niet precies waar ze aan toe zijn als ze werken tijdens de NAVO-top in juni. Dat meldt politiebond ACP. Roosters en vakanties worden intussen aangepast. Begrijpelijk, zegt bestuurslid Patrick Fluyt. Maar er blijven veel praktische vragen openstaan. Fluyt hoopt dat er nog meer instructies komen.
1 uur geledenGENEVE (ANP) - De European Broadcasting Union (EBU) gaat het werven van stemmen door landen tijdens het Eurovisie Songfestival tegen het licht houden. Dat schrijft songfestivaldirecteur Martin Green vrijdag in een open brief op de website van de organisatie. Hij reageert hiermee op de hoge score van Israël, dat in diverse landen van de vakjury geen punten kreeg, maar van het publiek wel twaalf punten kreeg. Israël voerde heel actief online campagne om stemmen te werven.
1 uur geledenDRIEBERGEN (ANP) - Internationale opsporingsdiensten hebben deze week wereldwijd meer dan driehonderd servers offline gehaald, waardoor cybercriminelen niet meer bij hun systemen kunnen. Daarvan stonden zestig servers in datacentra in Nederland. Met de al langlopende Operation Endgame pakken internationale politiediensten nu verder door in de bestrijding van ransomware, meldt de politie.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Honderdduizenden kinderen in Nederland hebben moeite op school omdat ze in armoede opgroeien. Dat constateert het Jeugdeducatiefonds in een rapport dat vrijdag is verschenen. Nederland krijgt volgens het fonds een "dikke onvoldoende" voor gelijke ontwikkelingskansen van kinderen.
8 uur geleden