'Slavernij is inktzwarte bladzijde in geschiedenis van Rotterdam'
ROTTERDAM (ANP) - "We moeten de huidige generatie niet veroordelen voor wat er in het verleden is gebeurd, dat helpt wat mij betreft niet." Dat zei de Rotterdamse burgemeester Ahmed Aboutaleb dinsdagavond tijdens de jaarlijkse Keti Koti-herdenking in Rotterdam, waarbij de afschaffing van de slavernij wordt herdacht.
Aboutaleb noemde de tijd waarin een Rotterdamse rederij 20.000 mannen en vrouwen 'als stukgoed in plaats van mensen van vlees en bloed’ verscheepte 'een inktzwarte bladzijde in de geschiedenis van de stad'. "Maar de geschiedenis kunnen we niet herschrijven, we kunnen wel de verhalen blijven vertellen en nadenken over het verleden", aldus Aboutaleb. "Laat er ruimte zijn voor discussie en vergeving. We moeten er met elkaar over praten, banden opbouwen in plaats van mensen uit elkaar drijven." De verdeeldheid in Rotterdam doet de stad volgens hem geen goed, hij roept de inwoners dan ook op een hechte gemeenschap te worden.
De Rotterdamse burgemeester zei blij te zijn met de vijf straten in een nieuwbouwwijk in Charlois die worden vernoemd naar tot slaaf gemaakte mensen die streden tegen de slavernij en koloniale overheersing, zoals de gemeente dinsdagmiddag bekendmaakte. Ook zei hij dat hij het kabinet een paar jaar geleden al heeft opgeroepen om excuses te maken voor wat er in het verleden is gebeurd.
Aboutaleb legde namens het gemeentebestuur een krans. Normaal gesproken gebeurt dit bij het slavernijmonument op de Lloydkade, maar de ceremonie was vanwege de regen naar binnen verplaatst. Keti Koti is een jaarlijks terugkerende Surinaamse feestdag op 1 juli ter viering van de afschaffing van de slavernij. Vanwege de coronamaatregelen vindt de viering in Rotterdam dit jaar grotendeels online plaats.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Een man is in de nacht van zondag op maandag gewond geraakt bij een steekincident in een woning aan de Botersloot in Rotterdam. Dat meldt de Politie Eenheid Rotterdam op X. Het incident vond rond 00.55 uur plaats.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Eva Schloss-Geiringer is zaterdag op 96-jarige leeftijd overleden in Londen, meldt de Anne Frank Stichting zondag. Ze was de stiefdochter van Otto Frank, de vader van Anne Frank en Holocaustoverlevende.
6 uur geledenRIJSWIJK (ANP) - Alle geplande praktijkexamens voor de motor en bromfiets gaan maandag niet door vanwege sneeuw en gladheid. Het gaat in totaal om 616 examens die uit voorzorg worden uitgesteld, volgens het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR).
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - Zowel in de stad als de provincie Utrecht blijven alle bussen de rest van de zondagavond stilstaan. "Door gladheid rijden er geen bussen meer. Trams blijven rijden", meldt U-OV, dat het bus-en tramvervoer in de provincie verzorgt. De vervoersbedrijven Transdev en Keolis zijn daar de uitvoerders van.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door het aanhoudende winterweer en het einde van de kerstvakantie voorziet Rijkswaterstaat voor maandagochtend een drukke ochtendspits. "Daarnaast moeten weggebruikers rekening houden met gevaarlijke rijomstandigheden vanwege sneeuwval en gladheid door bevriezing van natte weggedeelten", waarschuwt de wegbeheerder.
12 uur geledenUTRECHT (ANP) - De NS en ProRail waarschuwen reizigers ook maandag rekening te houden met vertragingen. Het winterweer zal dan ook nog zorgen voor hinder in de treindiensten, verwachten ze. "Al valt nu niet te voorspellen waar precies", zegt een NS-woordvoerder.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een paar honderd mensen zijn zondagmiddag bijeengekomen op het Museumplein in Amsterdam om te protesteren tegen de aanval van de Verenigde Staten op Venezuela. Dit deden zij bij het Amerikaanse consulaat.
13 uur geleden