Slag om Arnhem herdacht
ARNHEM (ANP) - In Arnhem wordt vrijdagavond de Slag om Arnhem herdacht. Het is dit jaar tachtig jaar geleden dat geallieerde luchtlandingstroepen de brug over de Rijn in die stad in handen probeerden te krijgen. Die poging mislukte en daarmee werd het einde van Operatie Market Garden ingeluid.
Met de operatie wilden de geallieerde troepen in september 1944 bruggen over de grote Nederlandse rivieren innemen en van daaruit doorstoten naar nazi-Duitsland. Dit lukte bij de bruggen tussen Eindhoven en Nijmegen, maar het plan liep vast bij de brug over de Rijn in Arnhem. Na hevige gevechten in en rond de stad moesten de Britse troepen zich overgeven aan de Duitsers. Zo'n 95.000 Arnhemmers werden geëvacueerd, om pas acht maanden later weer terug te kunnen keren naar hun geplunderde en verwoeste woonplaats.
Ook de Eusebiuskerk in het centrum van Arnhem raakte beschadigd tijdens de gevechten. Vrijdagavond vindt in de kerk, die later werd gerestaureerd, de herdenkingsbijeenkomst plaats. Staatssecretaris Vincent Karremans en burgemeester Ahmed Marcouch houden een toespraak. Daarna is er een ceremonie met kranslegging bij de Berenkuil, waar het Airborne-monument staat. Het plein ligt naast de John Frostbrug, vernoemd naar de Britse generaal die tijdens de slag probeerde om de brug in handen te houden. De avond eindigt met het evenement Bridge to Liberation, met optredens van onder anderen Karsu, Sef en Introdans. Bij de herdenkingsavond zijn ook de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de commissaris van de Koning in Gelderland en de dochter van John Frost aanwezig.
Operatie Market Garden wordt deze week op meerdere plekken herdacht. Bij de herdenking zaterdag op de Ginkelse Heide bij Ede is de koning aanwezig.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Aan de Nieuwe Binnenweg in Rotterdam heeft in de nacht van woensdag op donderdag een schietpartij plaatsgevonden. Een persoon raakte gewond en is naar het ziekenhuis gebracht. Dat meldt de politie.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Na een sterke start van het jaar is de woningmarkt aan het afkoelen door de gestegen hypotheekrente. ABN AMRO verwacht hierdoor dat de huizenprijzen dit jaar met maar 3 procent stijgen en volgend jaar met 4 procent. De groei van de inkomens en het beperkte woningaanbod stutten de prijzen wel, staat in een rapport van de bank.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouw moet mogelijk blijven in de zones rond natuurgebieden waar de stikstofuitstoot harder omlaag moet dan elders. Dat zei minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) in het debat over zijn stikstofmaatregelen. "We vragen in de zones het maximale wat wij verantwoord vinden om landbouwkundig gebruik mogelijk te houden."
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Stikstofminister Jaimi van Essen (D66) hoopt nog steeds op steun van ongeveer 100 van de 150 zetels in de Tweede Kamer voor zijn stikstofplannen. Eerder sprak premier Rob Jetten ook al die hoop uit. Toch bleken de verschillende opvattingen in de Kamer groot en lijkt brede steun nu nog ver weg.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-minister Frank Rijkaart wordt waarnemend burgemeester in de Zuid-Hollandse gemeente Teylingen. De 48-jarige Rijkaart neemt op 1 september de taken over van Carla Breuer, die na twaalf jaar stopt in de fusiegemeente. Breuer begint binnenkort al als waarnemend burgemeester van Zoeterwoude en combineert dat nog enkele weken met haar werk in Teylingen.
7 uur geledenASSEN (ANP) - De BBB in Drenthe is uit de coalitie met VVD, PvdA en CDA gestapt. Nadat de BBB zich tegen de stikstofkoers van de eigen gedeputeerde Henk Emmens had gekeerd, rees de vraag of de BBB de samenwerking zou kunnen voortzetten. Na beraad tussen de coalitiepartijen stelde BBB'er Willem Vossebeld dat zijn fractie heeft besloten het samenwerkingsverband te verlaten, omdat de andere partijen het coalitieakkoord "dood hadden verklaard".
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - JA21 zegt ervoor open te staan de stikstofplannen van het kabinet te steunen. "Wij steken onze hand uit", zei Kamerlid Maarten Goudzwaard in het debat over de maatregelen. "Niet uit enthousiasme voor dit pakket, maar omdat stilstand schadelijker is. Ik vraag het kabinet dan ook die hand aan te pakken en te laten zien dat het echt bereid is zijn plannen aan te passen."
8 uur geleden