Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Slag om Arnhem herdacht

Slag om Arnhem herdacht

ARNHEM (ANP) - In Arnhem wordt vrijdagavond de Slag om Arnhem herdacht. Het is dit jaar tachtig jaar geleden dat geallieerde luchtlandingstroepen de brug over de Rijn in die stad in handen probeerden te krijgen. Die poging mislukte en daarmee werd het einde van Operatie Market Garden ingeluid.

Met de operatie wilden de geallieerde troepen in september 1944 bruggen over de grote Nederlandse rivieren innemen en van daaruit doorstoten naar nazi-Duitsland. Dit lukte bij de bruggen tussen Eindhoven en Nijmegen, maar het plan liep vast bij de brug over de Rijn in Arnhem. Na hevige gevechten in en rond de stad moesten de Britse troepen zich overgeven aan de Duitsers. Zo'n 95.000 Arnhemmers werden geëvacueerd, om pas acht maanden later weer terug te kunnen keren naar hun geplunderde en verwoeste woonplaats.

Ook de Eusebiuskerk in het centrum van Arnhem raakte beschadigd tijdens de gevechten. Vrijdagavond vindt in de kerk, die later werd gerestaureerd, de herdenkingsbijeenkomst plaats. Staatssecretaris Vincent Karremans en burgemeester Ahmed Marcouch houden een toespraak. Daarna is er een ceremonie met kranslegging bij de Berenkuil, waar het Airborne-monument staat. Het plein ligt naast de John Frostbrug, vernoemd naar de Britse generaal die tijdens de slag probeerde om de brug in handen te houden. De avond eindigt met het evenement Bridge to Liberation, met optredens van onder anderen Karsu, Sef en Introdans. Bij de herdenkingsavond zijn ook de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de commissaris van de Koning in Gelderland en de dochter van John Frost aanwezig.

Operatie Market Garden wordt deze week op meerdere plekken herdacht. Bij de herdenking zaterdag op de Ginkelse Heide bij Ede is de koning aanwezig.

Meer uit Binnenland

Politie vond gedode tiener Blerick vastgebonden op bed moeder 

ROERMOND (ANP) - De politie heeft de 14-jarige Nour, vermoedelijk doodgestoken door haar moeder, op 20 april gevonden op diens bed. Het meisje was met tape vastgebonden aan haar enkels en haar polsen. Ook ter hoogte van haar nek en mond was tape aangebracht. Dit zei het Openbaar Ministerie woensdag tijdens de eerste openbare zitting in de zaak tegen de moeder, de 59-jarige Fouzia R., bij de rechtbank in Roermond.

8 minuten geleden
Verdachte dodelijke aanrijding Vogelwaarde ging vaker in de fout

VOGELWAARDE (ANP) - De 20-jarige verdachte van het dodelijke ongeval op 11 juni in het Zeeuwse Vogelwaarde beging eerder al "meerdere malen grove verkeersovertredingen". Volgens de rechtbank ging de man, die is geboren in Litouwen, "keer op keer" in de fout en bracht hij daarbij andere verkeersdeelnemers in gevaar. De verdachte heeft "kennelijk weinig zelfinzicht" in zijn rijgedrag, staat in een woensdag gepubliceerd verslag van de raadkamer van de rechtbank.

18 minuten geleden
NS-treinreiziger iets vaker te laat door grote verstoringen spoor

UTRECHT (ANP) - Treinreizigers van de NS zijn in het eerste halfjaar iets vaker te laat op hun bestemming aangekomen. Dat meldt de spoorvervoerder bij de presentatie van zijn halfjaarcijfers. De NS kampte onder meer met overlast van zomerhitte, het winterweer in januari en een aantal grote verstoringen aan de infrastructuur.

28 minuten geleden
Naast verlies vergunning dreigt ook boete voor Brabantse boeren

DEN BOSCH (ANP) - De provincie Noord-Brabant heeft twee van de vijf pluimveehouders die hun vergunning dreigen kwijt te raken opgedragen minder kippen te gaan houden. Volgens de provincie lopen op deze twee bedrijven veel meer dieren rond dan is toegestaan. Brabant wil daarom een zogenoemde last onder dwangsom opleggen, om met een dreigende boete de boeren te dwingen zich aan de maximale aantallen te houden.

32 minuten geleden
Zuid-Holland dreigt weer met ingrijpen rond statushouders

DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland heeft weer drie gemeenten een laatste kans gegeven om genoeg asielzoekers met een verblijfsvergunning te huisvesten. Albrandswaard, Oegstgeest en Vlaardingen voldoen al zeker drie jaar niet aan hun taak. Ze krijgen tot 1 juli 2027 de tijd om alsnog genoeg statushouders onder te brengen, anders grijpt de provincie in.

59 minuten geleden
Moordverdachte Amsterdam: ik hallucineerde na eten koekjes

AMSTERDAM (ANP) - De 46-jarige Antonio L., die wordt verdacht van het doden van zijn partner, zegt dat hij door vergiftigde koekjes niet zichzelf was. De man zou de vrouw (45) op 17 april de keel hebben doorgesneden in een woning in de Madurastraat in Amsterdam-Oost. Nadat zij was overleden, belde L. zelf met de politie.

1 uur geleden
Man schiet in de lucht in stationshal Rotterdam Centraal

ROTTERDAM (ANP) - Een man met een vuurwapen heeft woensdagochtend in de lucht geschoten in de stationshal op Rotterdam Centraal. Of het om één of meerdere schoten gaat, wil een woordvoerder van de politie niet zeggen. Het incident gebeurde aan de voorzijde van het station. Niemand raakte gewond.

1 uur geleden