Slag om Arnhem herdacht
ARNHEM (ANP) - In Arnhem wordt vrijdagavond de Slag om Arnhem herdacht. Het is dit jaar tachtig jaar geleden dat geallieerde luchtlandingstroepen de brug over de Rijn in die stad in handen probeerden te krijgen. Die poging mislukte en daarmee werd het einde van Operatie Market Garden ingeluid.
Met de operatie wilden de geallieerde troepen in september 1944 bruggen over de grote Nederlandse rivieren innemen en van daaruit doorstoten naar nazi-Duitsland. Dit lukte bij de bruggen tussen Eindhoven en Nijmegen, maar het plan liep vast bij de brug over de Rijn in Arnhem. Na hevige gevechten in en rond de stad moesten de Britse troepen zich overgeven aan de Duitsers. Zo'n 95.000 Arnhemmers werden geëvacueerd, om pas acht maanden later weer terug te kunnen keren naar hun geplunderde en verwoeste woonplaats.
Ook de Eusebiuskerk in het centrum van Arnhem raakte beschadigd tijdens de gevechten. Vrijdagavond vindt in de kerk, die later werd gerestaureerd, de herdenkingsbijeenkomst plaats. Staatssecretaris Vincent Karremans en burgemeester Ahmed Marcouch houden een toespraak. Daarna is er een ceremonie met kranslegging bij de Berenkuil, waar het Airborne-monument staat. Het plein ligt naast de John Frostbrug, vernoemd naar de Britse generaal die tijdens de slag probeerde om de brug in handen te houden. De avond eindigt met het evenement Bridge to Liberation, met optredens van onder anderen Karsu, Sef en Introdans. Bij de herdenkingsavond zijn ook de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de commissaris van de Koning in Gelderland en de dochter van John Frost aanwezig.
Operatie Market Garden wordt deze week op meerdere plekken herdacht. Bij de herdenking zaterdag op de Ginkelse Heide bij Ede is de koning aanwezig.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - ProRail vervangt dit jaar 288 camera's langs het spoor door nieuwe, slimme camera's. Ook gaat de spoorwegbeheerder drones testen die zelfstandig kunnen vliegen en beelden kunnen analyseren. Dit moet ervoor zorgen dat sneller gereageerd kan worden op gevaarlijke situaties, zoals mensen die op het spoor lopen of stilgevallen voertuigen bij overwegen. "Dat maakt het spoor veiliger en zorgt voor minder storingen en vertragingen", aldus ProRail.
4 uur geledenGENÈVE (ANP) - Nederland moet zich vrijdag verantwoorden op een hoorzitting van het comité dat erop toeziet dat het VN-vrouwenverdrag wordt nageleefd. In maart doet het comité dan aanbevelingen die Nederland moet volgen om vrouwenrechten te verbeteren.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het voormalige hoofdkantoor van verzekeraar Aegon in Den Haag wordt omgebouwd tot een nationaal centrum voor digitale veiligheid. In dat House of Cyber moeten onder meer het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) van het ministerie van Justitie en Veiligheid, onderzoeksinstituut TNO en het ministerie van Defensie gaan samenwerken.
12 uur geledenHATTEM (ANP) - Acht Gelderse gemeenten op en rond de Noord-Veluwe zijn bezorgd over de plannen van de beoogde coalitie voor Lelystad Airport. D66, VVD en CDA willen de luchthaven openstellen voor burgerluchtvaart, met jaarlijks zo'n 10.000 vluchten.
12 uur geledenUTRECHT (ANP) - VNG-voorzitter Sharon Dijksma noemt het vrijdag gepresenteerde coalitieakkoord verantwoord, vooruitstrevend en gericht op grote doorbraken. "In het akkoord zien we duidelijke erkenning, waardering en bereidheid tot samenwerking met gemeenten. Veel van onze bouwstenen zijn terug te vinden, wat vertrouwen geeft dat we samen stappen kunnen zetten", reageert de Utrechtse burgemeester.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie is "blij en opgelucht" dat het nieuwe kabinet 512 miljoen euro per jaar wil investeren in de politie. Met het geld komt er financiële ruimte om de kwaliteit van het politiewerk te verbeteren en de organisatie "bij de tijd te brengen". "Dit draagt direct bij aan de veiligheid in ons land", zegt korpschef Janny Knol.
20 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De verdachten in een proces over de moord op Vincent Jalink in 2016 ontkennen dat zij een opdracht hebben gegeven of ontvangen om de 38-jarige man om te brengen. Jalink werd op de avond van 27 mei van dat jaar bij zijn woning in Diemen met twaalf kogels doodgeschoten voor de ogen van zijn toen 9-jarige zoontje. Schutter Gideon G. is als enige veroordeeld. Hij kreeg in 2023 in hoger beroep 22 jaar celstraf.
21 uur geleden