Slachtoffers van oorlog met Japan voor rechtbank om vergoeding
DEN HAAG (ANP) - De Stichting Japanse Ereschulden, een belangenorganisatie van slachtoffers van de oorlog met Japan, eist maandag voor de rechtbank in Den Haag een vergoeding voor oorlogsschade van de Nederlandse staat. De stichting doet dat samen met vijftien individuelen, slachtoffers en nabestaanden.
Van Japan zelf denken de eisers niks meer te kunnen verwachten, omdat Nederland de rechten van de slachtoffers zou hebben afgekocht in twee verdragen, het Vredesverdrag van San Francisco uit 1951 en het Stikker-Yoshida Protocol uit 1956. Japan heeft daar ook vaak op gewezen. De Nederlandse staat moet er in de ogen van de stichting daarom nu eindelijk eens zelf voor opdraaien.
De stichting heeft in de loop der jaren processen en acties gevoerd, maar nog steeds niet het door haar beoogde resultaat bereikt, een afdoende vergoeding. Aan veel van de slachtoffers van de Japanse bezetting van het toenmalige Nederlands-Indië is fysieke en geestelijke schade toegebracht, stelt de stichting. Ook zijn huizen en andere bezittingen van slachtoffers van de bezetting vernietigd.
De Stichting Japanse Ereschulden werd bijna 32 jaar geleden opgericht om genoegdoening te krijgen van de vroegere vijand. Dat was in aanloop van een vooraf al veelbesproken staatsbezoek van de toenmalige koningin Beatrix aan het land, ruim een jaar later. De kwestie kreeg veel belangstelling en er kwamen tienduizenden schadeclaims binnen.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - Tv-presentator Koos Postema is op 93-jarige leeftijd overleden. Dat heeft een woordvoerder van zijn familie zondag aan het ANP bekendgemaakt. Postema overleed zaterdag aan de gevolgen van ouderdom in het bijzijn van zijn twee dochters Judith en Ingrid.
32 minuten geledenLECH (ANP) - De populaire skigebieden Lech en Zürs zijn weer bereikbaar voor automobilisten, meldt de Oostenrijkse nieuwszender ORF. De Arlbergpas was sinds zaterdagmiddag afgesloten na een lawine, hierdoor konden mensen het gebied tijdelijk niet in of uit. De regio is erg populair onder Nederlandse wintersporters.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Van de acht personen die zaterdag zijn aangehouden tijdens een demonstratie in Den Haag, zit nog een verdachte vast. Er werd gedemonstreerd tegen de komst van asielzoekers in het voormalige Haga Ziekenhuis aan de Sportlaan. De persoon die nog vastzit, wordt verdacht van het mishandelen van een politieagent. De agent werd met een voorwerp op het achterhoofd geslagen.
2 uur geledenWAALWIJK (ANP) - Bij een ongeluk op de snelweg A59 bij Waalwijk is in de nacht van zaterdag op zondag een 81-jarige vrouw uit Oosterhout om het leven gekomen. Ze botste met haar auto tegen een ander voertuig. Uit onderzoek blijkt dat de vrouw aan het spookrijden was, meldt de politie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De snelweg A59 bij Waalwijk (richting knooppunt Zonzeel) is zondagochtend rond 07.30 uur weer opengegaan, meldt de ANWB. Eerder in de nacht werd het wegdeel afgesloten omdat er een verkeersongeluk was gebeurd. Ook toeritten gingen dicht.
3 uur geledenHOUTEN (ANP) - Komende week krijgen we alvast een voorproefje van het lenteweer met op woensdag temperaturen rond de 18 graden. In een voorlopige weersvoorspelling van Weeronline zet die trend voor maart door met hogere temperaturen dan gebruikelijk.
3 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag in Groningen een waarschuwingsschot gelost, nadat agenten te voet de achtervolging hadden ingezet op een verdachte. Volgens de politie was zij rond 02.30 uur afgekomen op een melding van een schietpartij in de Hagedisstraat in de stad, waarbij meerdere personen betrokken zouden zijn.
7 uur geleden