Slachtoffers van MH17-vliegramp herdacht in Park Vijfhuizen
VIJFHUIZEN (ANP) - Bij het Nationaal Monument MH17 in Park Vijfhuizen zijn woensdagmiddag de slachtoffers van de MH17-vliegramp herdacht. Het is woensdag tien jaar geleden dat het passagiersvliegtuig boven Oekraïne uit de lucht werd geschoten door pro-Russische separatisten. Alle 298 inzittenden kwamen om het leven.
Het Radio Filharmonisch Orkest opende de plechtigheid met een muziekstuk, waarna voorzitter Piet Ploeg van de Stichting Vliegramp MH17 een toespraak hield. Hij zei terug te kijken op "tien jaar van gemis, van weemoedige verjaardagen, eenzame kerstdagen en tien jaar waarin we voelden dat gaten geslagen zijn in onze levens". Hij sprak grote dank uit aan onder meer voormalig minister-president Mark Rutte en de betrokken bewindslieden uit de vorige kabinetten, waarna voor hen werd geapplaudisseerd. Rutte was woensdag ook aanwezig.
Later kwamen ook premier Dick Schoof en de Australische minister van Justitie Mark Dreyfus aan het woord. Schoof sprak van een "lange, lange adem" die nodig is voor rechtvaardigheid. "We hebben de tijd. Het geduld. Het doorzettingsvermogen", zei hij. Hij noemde een veroordeling niet hetzelfde als "iemand achter de tralies hebben". In Nederland zijn in november 2022 drie bevelhebbers die in Oost-Oekraïne waren ten tijde van de ramp bij verstek veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf voor hun rol bij het neerhalen van MH17.
Sterke band
De Australische Justitieminister Dreyfus sprak over de sterke band tussen Nederland en Australië. "Deze tragedie, ons gedeelde verdriet en onze onvermoeibare zoektocht naar waarheidsvinding, gerechtigheid en rekenschap hebben een sterke band gesmeed", zei hij. "Uw aanwezigheid is een herinnering dat niemand van ons alleen is in zijn verdriet."
Nabestaanden lazen tijdens de herdenking, vaak geëmotioneerd, de namen en leeftijden voor van de omgekomen passagiers. De zoon van een van de piloten deed dit voor de omgekomen bemanningsleden. Daarna hielden de ongeveer 1500 aanwezigen twee minuten stilte.
Zonnebloemen
Na afloop van de herdenking was er een defilé. Onder meer koning Willem-Alexander en premier Schoof legden zonnebloemen neer bij het gedenkteken, waarna zij spraken met nabestaanden.
Het vliegtuig van Malaysia Airlines was op 17 juli 2014 onderweg van Amsterdam naar Kuala Lumpur. Aan boord waren 298 mensen: 283 passagiers en 15 bemanningsleden. 196 inzittenden hadden de Nederlandse nationaliteit.
Meer uit Binnenland
ZEVENBERGEN (ANP) - Dat Moerdijk ook wordt genoemd in een onderzoek naar locaties voor een kleine kerncentrale in Noord-Brabant leidde woensdag tijdens een informatieavond tot vragen van bewoners. Afgelopen weken werd bekend dat het dorp mogelijk moet verdwijnen ten behoeve van een ander energieproject: Powerport. Het onderzoek naar locaties voor een kleine kerncentrale viel daar "bijzonder ongelukkig" mee samen, zei gedeputeerde Wilma Dirken van de provincie.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Schrijver Anja Meulenbelt krijgt de P.C. Hooft-prijs 2026 voor haar beschouwend proza. Ze krijgt 60.000 euro, die hoort bij de belangrijke literaire oeuvreprijs voor een Nederlandse schrijver.
10 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Stint-ondernemers Edwin Renzen en Peter Noorlander hebben woensdag in de rechtbank toegegeven dat zij onjuiste informatie hebben opgenomen in gebruikershandleidingen. Zo schreven zij dat de elektrische bolderkar voldeed aan Europese veiligheidsrichtlijnen, terwijl dit niet klopte. Ook in een aanvraag bij het ministerie van Infrastructuur meldden zij volgens het Openbaar Ministerie ten onrechte dat de Stint voldeed aan de benodigde veiligheidseisen. Het OM verdenkt de bedrijven van het tweetal van onder meer valsheid in geschrifte.
10 uur geledenUITWIJK (ANP) - In het dorpje Uitwijk in de gemeente Altena is vogelgriep vastgesteld op een vleeskuikenbedrijf. Alle kuikens op de locatie in Noord-Brabant worden gedood.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regionale omroepen zijn vanaf 2026 live te volgen op NPO Start, de streamingdienst van de publieke omroep. Minister Gouke Moes (Media, BBB) heeft hiertoe besloten, omdat hij het belangrijk vindt dat regionale publieke omroepen "voor iedereen beter vindbaar en zichtbaar zijn". De demissionaire bewindsman gaat daarom ook de Mediawet aanpassen, schrijft hij in een Kamerbrief.
11 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Iets meer dan 2,25 miljoen mensen hebben dit najaar een vaccinatie tegen het coronavirus gekregen. Dat meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). De opkomst is iets lager dan vorig jaar, toen er ruim 2,5 miljoen prikken werden gezet tijdens de najaarsronde. Het jaar daarvoor, in 2023, kregen ruim 2,7 miljoen mensen een coronavaccinatie.
11 uur geledenHOORN (ANP) - Acteur en komiek Hans Otjes is overleden. Hij stierf maandag op 78-jarige leeftijd in zijn woonplaats Hoorn, heeft zijn familie woensdag bekendgemaakt.
12 uur geleden