Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Slachtoffers van MH17-vliegramp herdacht in Park Vijfhuizen

Slachtoffers van MH17-vliegramp herdacht in Park Vijfhuizen

VIJFHUIZEN (ANP) - Bij het Nationaal Monument MH17 in Park Vijfhuizen zijn woensdagmiddag de slachtoffers van de MH17-vliegramp herdacht. Het is woensdag tien jaar geleden dat het passagiersvliegtuig boven Oekraïne uit de lucht werd geschoten door pro-Russische separatisten. Alle 298 inzittenden kwamen om het leven.

Het Radio Filharmonisch Orkest opende de plechtigheid met een muziekstuk, waarna voorzitter Piet Ploeg van de Stichting Vliegramp MH17 een toespraak hield. Hij zei terug te kijken op "tien jaar van gemis, van weemoedige verjaardagen, eenzame kerstdagen en tien jaar waarin we voelden dat gaten geslagen zijn in onze levens". Hij sprak grote dank uit aan onder meer voormalig minister-president Mark Rutte en de betrokken bewindslieden uit de vorige kabinetten, waarna voor hen werd geapplaudisseerd. Rutte was woensdag ook aanwezig.

Later kwamen ook premier Dick Schoof en de Australische minister van Justitie Mark Dreyfus aan het woord. Schoof sprak van een "lange, lange adem" die nodig is voor rechtvaardigheid. "We hebben de tijd. Het geduld. Het doorzettingsvermogen", zei hij. Hij noemde een veroordeling niet hetzelfde als "iemand achter de tralies hebben". In Nederland zijn in november 2022 drie bevelhebbers die in Oost-Oekraïne waren ten tijde van de ramp bij verstek veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf voor hun rol bij het neerhalen van MH17.

Sterke band

De Australische Justitieminister Dreyfus sprak over de sterke band tussen Nederland en Australië. "Deze tragedie, ons gedeelde verdriet en onze onvermoeibare zoektocht naar waarheidsvinding, gerechtigheid en rekenschap hebben een sterke band gesmeed", zei hij. "Uw aanwezigheid is een herinnering dat niemand van ons alleen is in zijn verdriet."

Nabestaanden lazen tijdens de herdenking, vaak geëmotioneerd, de namen en leeftijden voor van de omgekomen passagiers. De zoon van een van de piloten deed dit voor de omgekomen bemanningsleden. Daarna hielden de ongeveer 1500 aanwezigen twee minuten stilte.

Zonnebloemen

Na afloop van de herdenking was er een defilé. Onder meer koning Willem-Alexander en premier Schoof legden zonnebloemen neer bij het gedenkteken, waarna zij spraken met nabestaanden.

Het vliegtuig van Malaysia Airlines was op 17 juli 2014 onderweg van Amsterdam naar Kuala Lumpur. Aan boord waren 298 mensen: 283 passagiers en 15 bemanningsleden. 196 inzittenden hadden de Nederlandse nationaliteit.

Meer uit Binnenland

Eerste officiële ijsdag van de winter

DE BILT (ANP) - In De Bilt bleef de temperatuur op eerste kerstdag de hele dag onder nul. Hierdoor is de eerste officiële ijsdag van de winter een feit. Dit maakt het de koudste eerste kerstdag sinds 1994. Volgens Weeronline werd het maximaal -0,2 graden.

5 uur geleden
Kersttoespraak koning iets langer dan vorig jaar

DEN HAAG (ANP) - De kersttoespraak van koning Willem-Alexander telt dit jaar 757 woorden, dat is 11 woorden meer dan vorig jaar. De lengte van de kersttoespraak van de koning daalde de afgelopen jaren.

11 uur geleden
Koning Willem-Alexander: wees zuinig op wat ons verbindt

DEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander zou het mooi vinden als "iedere generatie als eerste doel zou hebben om de wereld in een iets betere toestand over te dragen aan de generatie erna". Dat is niet eenvoudig, zei de koning donderdag in zijn jaarlijkse kersttoespraak.

12 uur geleden
Zeer grote brand in kraakpand in Zaandam

ZAANDAM (ANP) - In een woning aan de Westzijde in Zaandam heeft een zeer grote brand gewoed. Het ging om een kraakpand, aldus een woordvoerder van de veiligheidsregio. Rond 12.15 uur meldde de brandweer dat de brand uit is.

13 uur geleden
Olifantje geboren op kerstavond in Artis

AMSTERDAM (ANP) - In Artis is op kerstavond een olifantje geboren. Het kalf, een bul, stond al binnen enkele minuten op vier poten en dronk al snel bij moeder. In de Amsterdamse dierentuin leven nu vijf Aziatische olifanten: matriarch van de kudde Thong Thai en haar vier nakomelingen.

13 uur geleden
Kans op hooikoorts door vroege bloei hazelaars

WAGENINGEN (ANP) - De hazelaars staan dit jaar eerder in bloei dan ooit. Dat kan leiden tot hooikoortsklachten, meldt Nature Today. "Niet eerder stonden hazelaars zo vroeg zo uitgebreid te bloeien als dit jaar. En niet eerder telde het LUMC zoveel hazelaarpollen in december als dit jaar."

13 uur geleden
Automobilist komt om door ongeval in Maasdijk

MAASDIJK (ANP) - Een automobilist is om het leven gekomen door een ongeval in Maasdijk, waarbij zijn auto in brand vloog. Het ongeluk gebeurde rond 4.30 uur op de Coldenhovelaan in de Zuid-Hollandse plaats, meldt de politie op X.

14 uur geleden