Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Slachtoffers van MH17-vliegramp herdacht in Park Vijfhuizen

Slachtoffers van MH17-vliegramp herdacht in Park Vijfhuizen

VIJFHUIZEN (ANP) - Bij het Nationaal Monument MH17 in Park Vijfhuizen zijn woensdagmiddag de slachtoffers van de MH17-vliegramp herdacht. Het is woensdag tien jaar geleden dat het passagiersvliegtuig boven Oekraïne uit de lucht werd geschoten door pro-Russische separatisten. Alle 298 inzittenden kwamen om het leven.

Het Radio Filharmonisch Orkest opende de plechtigheid met een muziekstuk, waarna voorzitter Piet Ploeg van de Stichting Vliegramp MH17 een toespraak hield. Hij zei terug te kijken op "tien jaar van gemis, van weemoedige verjaardagen, eenzame kerstdagen en tien jaar waarin we voelden dat gaten geslagen zijn in onze levens". Hij sprak grote dank uit aan onder meer voormalig minister-president Mark Rutte en de betrokken bewindslieden uit de vorige kabinetten, waarna voor hen werd geapplaudisseerd. Rutte was woensdag ook aanwezig.

Later kwamen ook premier Dick Schoof en de Australische minister van Justitie Mark Dreyfus aan het woord. Schoof sprak van een "lange, lange adem" die nodig is voor rechtvaardigheid. "We hebben de tijd. Het geduld. Het doorzettingsvermogen", zei hij. Hij noemde een veroordeling niet hetzelfde als "iemand achter de tralies hebben". In Nederland zijn in november 2022 drie bevelhebbers die in Oost-Oekraïne waren ten tijde van de ramp bij verstek veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf voor hun rol bij het neerhalen van MH17.

Sterke band

De Australische Justitieminister Dreyfus sprak over de sterke band tussen Nederland en Australië. "Deze tragedie, ons gedeelde verdriet en onze onvermoeibare zoektocht naar waarheidsvinding, gerechtigheid en rekenschap hebben een sterke band gesmeed", zei hij. "Uw aanwezigheid is een herinnering dat niemand van ons alleen is in zijn verdriet."

Nabestaanden lazen tijdens de herdenking, vaak geëmotioneerd, de namen en leeftijden voor van de omgekomen passagiers. De zoon van een van de piloten deed dit voor de omgekomen bemanningsleden. Daarna hielden de ongeveer 1500 aanwezigen twee minuten stilte.

Zonnebloemen

Na afloop van de herdenking was er een defilé. Onder meer koning Willem-Alexander en premier Schoof legden zonnebloemen neer bij het gedenkteken, waarna zij spraken met nabestaanden.

Het vliegtuig van Malaysia Airlines was op 17 juli 2014 onderweg van Amsterdam naar Kuala Lumpur. Aan boord waren 298 mensen: 283 passagiers en 15 bemanningsleden. 196 inzittenden hadden de Nederlandse nationaliteit.

Meer uit Binnenland

Hack bij Booking.com, boekingsinformatie klanten ingezien

AMSTERDAM (ANP) - Boekingssite Booking.com laat weten dat "onbevoegde derden" toegang hebben gekregen tot boekingsinformatie van klanten. Sommige klanten van Booking.com ontvingen zondag een mail over een mogelijk gegevenslek. Het bedrijf bevestigt zondagavond dat er dus gegevens zijn ingezien.

5 minuten geleden
BNNVARA komt met extra uitzendingen ter ere van Sonja Barend

HILVERSUM (ANP) - BNNVARA komt zondag met twee extra uitzendingen ter ere van Sonja Barend, heeft de omroep laten weten. Eerder op de dag werd bekendgemaakt dat de televisiepersoonlijkheid op 86-jarige leeftijd is overleden.

1 uur geleden
Marielle Tweebeeke: Sonja Barend grondlegger van het tv-interview

HILVERSUM (ANP) - Sonja Barend heeft "ontzettend veel" betekend voor het televisie-interview, zegt Nieuwsuur-presentator Marielle Tweebeeke naar aanleiding van het overlijden van de talkshowpresentatrice. Zondag werd bekend dat Barend zaterdag op 86-jarige leeftijd is overleden.

1 uur geleden
Halsema over Barend: Amsterdammer in hart en nieren heengegaan

AMSTERDAM (ANP) - Met het overlijden van Sonja Barend is "een Amsterdammer in hart en nieren heengegaan", reageert Femke Halsema. Volgens de Amsterdamse burgemeester kon je Barend in de Amsterdamse binnenstad dikwijls tegenkomen. "Statig, vrolijk, met altijd een scherpe observatie gereed."

2 uur geleden
Tv-icoon Sonja Barend (86) overleden

HILVERSUM (ANP) - Televisiepersoonlijkheid Sonja Barend is op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt omroep BNNVARA namens haar familie. Barend overleed zaterdag thuis in het bijzijn van haar familie.

7 uur geleden
Boten Global Sumud Flotilla met Nederlanders onderweg naar Gaza

BARCELONA (ANP) - De eerste veertig van in totaal zo'n tachtig boten zijn vanuit de haven in Barcelona vertrokken richting Gaza om daar hulp te bieden. Op deze Global Sumud Flotilla zijn ongeveer vijfhonderd mensen, de andere helft vertrekt later vanuit Italië en Griekenland. Vanuit Spanje zijn zes Nederlanders mee, een meer dan gedacht omdat op de boot van Greenpeace ook een landgenoot meevaart, weet hoofd van de Nederlandse delegatie Marieke Stam sinds kort.

7 uur geleden
Politie Rotterdam: man mishandelde buschauffeur twee keer

ROTTERDAM (ANP) - De man die afgelopen vrijdag op klaarlichte dag een buschauffeur mishandelde in Rotterdam, wordt ook gezocht voor het eerder mishandelen van dezelfde buschauffeur. De vorige mishandeling vond op zaterdag 7 maart plaats, meldt de politie zondag. Er is inmiddels beeld van de verdachte verspreid waar hij herkenbaar op staat.

11 uur geleden