Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Slachtoffers van MH17-vliegramp herdacht in Park Vijfhuizen

Slachtoffers van MH17-vliegramp herdacht in Park Vijfhuizen

VIJFHUIZEN (ANP) - Bij het Nationaal Monument MH17 in Park Vijfhuizen zijn woensdagmiddag de slachtoffers van de MH17-vliegramp herdacht. Het is woensdag tien jaar geleden dat het passagiersvliegtuig boven Oekraïne uit de lucht werd geschoten door pro-Russische separatisten. Alle 298 inzittenden kwamen om het leven.

Het Radio Filharmonisch Orkest opende de plechtigheid met een muziekstuk, waarna voorzitter Piet Ploeg van de Stichting Vliegramp MH17 een toespraak hield. Hij zei terug te kijken op "tien jaar van gemis, van weemoedige verjaardagen, eenzame kerstdagen en tien jaar waarin we voelden dat gaten geslagen zijn in onze levens". Hij sprak grote dank uit aan onder meer voormalig minister-president Mark Rutte en de betrokken bewindslieden uit de vorige kabinetten, waarna voor hen werd geapplaudisseerd. Rutte was woensdag ook aanwezig.

Later kwamen ook premier Dick Schoof en de Australische minister van Justitie Mark Dreyfus aan het woord. Schoof sprak van een "lange, lange adem" die nodig is voor rechtvaardigheid. "We hebben de tijd. Het geduld. Het doorzettingsvermogen", zei hij. Hij noemde een veroordeling niet hetzelfde als "iemand achter de tralies hebben". In Nederland zijn in november 2022 drie bevelhebbers die in Oost-Oekraïne waren ten tijde van de ramp bij verstek veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf voor hun rol bij het neerhalen van MH17.

Sterke band

De Australische Justitieminister Dreyfus sprak over de sterke band tussen Nederland en Australië. "Deze tragedie, ons gedeelde verdriet en onze onvermoeibare zoektocht naar waarheidsvinding, gerechtigheid en rekenschap hebben een sterke band gesmeed", zei hij. "Uw aanwezigheid is een herinnering dat niemand van ons alleen is in zijn verdriet."

Nabestaanden lazen tijdens de herdenking, vaak geëmotioneerd, de namen en leeftijden voor van de omgekomen passagiers. De zoon van een van de piloten deed dit voor de omgekomen bemanningsleden. Daarna hielden de ongeveer 1500 aanwezigen twee minuten stilte.

Zonnebloemen

Na afloop van de herdenking was er een defilé. Onder meer koning Willem-Alexander en premier Schoof legden zonnebloemen neer bij het gedenkteken, waarna zij spraken met nabestaanden.

Het vliegtuig van Malaysia Airlines was op 17 juli 2014 onderweg van Amsterdam naar Kuala Lumpur. Aan boord waren 298 mensen: 283 passagiers en 15 bemanningsleden. 196 inzittenden hadden de Nederlandse nationaliteit.

Meer uit Binnenland

Rode Kruis: zo'n 140 asielzoekers naar nachtopvang in Groningen

TER APEL (ANP) - Maandagavond worden zo'n 140 mensen van Ter Apel naar de nachtopvang in congrescentrum Hanze Plaza in Groningen gebracht. Omdat de opvang bij het aanmeldcentrum in Ter Apel vol is, brengen asielzoekers sinds vorige week de nacht door in tijdelijke locaties. Dit om te voorkomen dat zij buiten moeten slapen. In de nacht van zondag op maandag ging het om 126 mensen.

1 uur geleden
Netanyahu beveelt intensivering van offensief in Libanon

TEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft het leger het bevel gegeven om de aanvallen op Libanon op te voeren. De premier zegt in oorlog te zijn met Hezbollah. Hij wil de aan Iran gelieerde terreurgroep met de aanvallen "vernietigen", zegt hij in een videobericht op Telegram.

4 uur geleden
Lopers Roparun onthaald op Coolsingel in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - De ruim tweehonderd teams die meededen aan het loop- en fietsevenement Roparun zijn gefinisht op de Coolsingel in Rotterdam. Het laatste team kwam rond 19.00 uur onder luid applaus binnen, aldus de organisatie. Het evenement met zo'n 5000 deelnemers ging zaterdag van start. Een deel vertrok uit de Franse plaats Castres, een andere groep begon in Enschede.

4 uur geleden
Geen treinen tussen Den Bosch en Tilburg

TILBURG (ANP) - Tussen Den Bosch en Tilburg rijden maandag tot naar verwachting 18.30 uur geen treinen. Dat komt door een aanrijding, aldus NS. Een woordvoerder zei iets na 16.00 uur dat de Nederlandse Spoorwegen bezig zijn met het regelen van vervangend busvervoer. "Wanneer dat rond is, kunnen reizigers dat zien in de reisplanner."

7 uur geleden
Parkeerplaatsen bij strand en binnenwater lopen vol

ZANDVOORT (ANP) - Parkeerplaatsen aan de stranden langs de kust en bij recreatieplassen lopen maandagmiddag vol. Veel mensen zijn vrij op tweede pinksterdag.

9 uur geleden
Rode Kruis: geen vaste plek asielzoekers Ter Apel onbegrijpelijk

GRONINGEN (ANP) - Het is "mensonterend" en "onbegrijpelijk" dat er geen vaste opvangplek voor alle asielzoekers is, vindt het Rode Kruis. De opvang bij het aanmeldcentrum in Ter Apel is vol en asielzoekers moeten sinds vorige week de nacht doorbrengen in tijdelijke locaties, om te voorkomen dat ze buiten in het gras slapen. Het Rode Kruis helpt daarbij.

12 uur geleden
Hitte zorgt niet voor problemen bij Roparun

ROTTERDAM (ANP) - Ondanks de hitte en de droogte onderweg zijn er geen medische noodsituaties geweest tijdens het loop- en fietsevenement Roparun. Dat laat de organisator weten. De teams zijn inmiddels in de buurt van Rotterdam en komen in de loop van maandag over de finish op de Coolsingel in de stad.

13 uur geleden