Slachtoffers mensensmokkel demonstreren bij rechtbank
ZWOLLE (ANP) - Met een demonstratie vlak bij de rechtbank in Zwolle vroegen enkele honderden voormalige vluchtelingen uit Eritrea aandacht voor de rol van het regime in hun land bij mensensmokkel. In Zwolle diende een regiezitting in de zaak rond grootschalige mensensmokkel van Eritreeërs vanuit Libië.
In een volgepakte rechtszaal diende donderdagmiddag een inleidende zitting tegen de vermeende mensensmokkelaar Amanuel W. (40). Hij wordt gezien als een van twee leiders van een uiterst gewelddadige bende die mogelijk honderden of duizenden vluchtelingen in kampen in Libië opsloten. Daar werden ze gemarteld terwijl telefonisch Nederlandse familieleden alles konden horen. Ze moesten geld overmaken om het martelen te stoppen.
Amanuel W. zit vast in Nederland. Volgens de organisatie achter de demonstratie heeft hij banden met het regime. Het OM wil ook dat de 40-jarige medeverdachte Kidane H. in deze zelfde zaak wordt berecht. Hij zit echter nog altijd vast in de Verenigde Arabische Emiraten. Het contact tussen het OM en de autoriteiten daar verloopt uiterst stroef. De rechtbank verwacht pas in maart een inhoudelijke behandeling van de strafzaak. Niet duidelijk is of dan alleen W. of beide hoofdverdachten terechtstaan.
Onveilig in Nederland
De demonstranten willen aandacht voor hun precaire situatie. "De meeste Eritreeërs ontvluchten het land via Libië. Veel van hen in Nederland hebben te maken gehad met W. of met smokkelaars als hij", zegt medeorganisator van de demonstratie Leila Yemane. Mirjam van Reisen deed jarenlang onderzoek naar mensensmokkel en -handel in Afrika. Die link tussen verdachte W. en het regime staat voor haar wel vast. Vluchtelingen voelen zich onveilig in Nederland want het regime heeft ook hier mensen zitten. "Een van de slachtoffers die in haar eerste interview bij de IND haar verhaal deed, kreeg van de tolk te horen dat hij niet wilde dat de naam W. genoemd werd." De naam verdween uit haar verklaring, zegt ze.
Bereket Berhe zat vier maanden in het kamp van W. in Libië. "Je betaalt om je leven te redden. Sommigen zijn daar overleden", zegt hij op de demonstratie. Dat de spanningen tussen voor- en tegenstanders van het regime ook hier oplopen, bleek in februari in Den Haag. Bij de rellen werden zestien mensen opgepakt, 29 agenten raakten gewond.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De minister van Sociale Zaken had de afgelopen jaren te weinig toezicht op de problemen die de uitvoeringsorganisatie UWV had met de WIA. Dat schrijft de Algemene Rekenkamer in een rapport. Volgens de Rekenkamer was het UWV vooral bezig met het wegwerken van achterstanden en was er te weinig aandacht voor hoe de uitkeringen van arbeidsongeschikten werden vastgesteld. Daardoor kregen tienduizenden mensen te veel of te weinig geld.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam wil in de strafzaak tegen Sywert van Lienden en zijn voormalige zakenpartners Camille van Gestel en Bernd Damme meer weten over de werkwijze van de rechercheurs van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD). Die deden onderzoek naar de mondkapjesaffaire.
3 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Het Dordrechts Museum voegt deze week een werk van Marlene Dumas toe aan de collectie. De Geboorte van de Schilderkunst is volgens het museum een sleutelwerk, dat dankzij "een genereuze bruikleengever" in het museum kan worden tentoongesteld. Het doek van de in Zuid-Afrika geboren kunstenares wordt donderdag in ontvangst genomen, in het bijzijn van Dumas.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse gebruikers van Spotify luisterden dit jaar vooral naar de muziek van de Haagse rapper Frenna. Hij voert het jaaroverzicht van de streamingdienst aan. Daarna volgen Lil Kleine en Ronnie Flex. Alle gebruikers van de dienst krijgen woensdag hun eigen lijst te zien, de Spotify Wrapped.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Jagers hebben op de Utrechtse Heuvelrug een wolf doodgeschoten. Uit een spoedanalyse van het DNA moet blijken of het gaat om de wolf waarvoor de provincie Utrecht eerder dit jaar een afschotvergunning verleende. Die wolf heeft een aantal keer mensen aangevallen en gebeten.
5 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Het noodlijdende vliegveld van Maastricht heeft wederom een nieuwe algemeen directeur aangesteld. Cor de Man begint op 1 februari als CEO van Maastricht Aachen Airport (MAA). Hij volgt Joost Meijs op, die net een jaar in dienst was toen hij op 1 november zijn functie neerlegde om directeur te worden van Luchtverkeersleiding Nederland (LVNL).
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Ook in Drenthe hebben mensen met schade aan hun woning door de gaswinning in Groningen vaker last van stress en minder vertrouwen in de overheid. "De impact van de gaswinningsproblematiek stopt niet bij de provinciegrens van Groningen", stelt onderzoeksinstituut Nivel, dat samen met de Rijksuniversiteit Groningen onderzoek doet.
5 uur geleden