Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Slachtoffers mensensmokkel demonstreren bij rechtbank

Slachtoffers mensensmokkel demonstreren bij rechtbank

ZWOLLE (ANP) - Met een demonstratie vlak bij de rechtbank in Zwolle vroegen enkele honderden voormalige vluchtelingen uit Eritrea aandacht voor de rol van het regime in hun land bij mensensmokkel. In Zwolle diende een regiezitting in de zaak rond grootschalige mensensmokkel van Eritreeërs vanuit Libië.

In een volgepakte rechtszaal diende donderdagmiddag een inleidende zitting tegen de vermeende mensensmokkelaar Amanuel W. (40). Hij wordt gezien als een van twee leiders van een uiterst gewelddadige bende die mogelijk honderden of duizenden vluchtelingen in kampen in Libië opsloten. Daar werden ze gemarteld terwijl telefonisch Nederlandse familieleden alles konden horen. Ze moesten geld overmaken om het martelen te stoppen.

Amanuel W. zit vast in Nederland. Volgens de organisatie achter de demonstratie heeft hij banden met het regime. Het OM wil ook dat de 40-jarige medeverdachte Kidane H. in deze zelfde zaak wordt berecht. Hij zit echter nog altijd vast in de Verenigde Arabische Emiraten. Het contact tussen het OM en de autoriteiten daar verloopt uiterst stroef. De rechtbank verwacht pas in maart een inhoudelijke behandeling van de strafzaak. Niet duidelijk is of dan alleen W. of beide hoofdverdachten terechtstaan.

Onveilig in Nederland

De demonstranten willen aandacht voor hun precaire situatie. "De meeste Eritreeërs ontvluchten het land via Libië. Veel van hen in Nederland hebben te maken gehad met W. of met smokkelaars als hij", zegt medeorganisator van de demonstratie Leila Yemane. Mirjam van Reisen deed jarenlang onderzoek naar mensensmokkel en -handel in Afrika. Die link tussen verdachte W. en het regime staat voor haar wel vast. Vluchtelingen voelen zich onveilig in Nederland want het regime heeft ook hier mensen zitten. "Een van de slachtoffers die in haar eerste interview bij de IND haar verhaal deed, kreeg van de tolk te horen dat hij niet wilde dat de naam W. genoemd werd." De naam verdween uit haar verklaring, zegt ze.

Bereket Berhe zat vier maanden in het kamp van W. in Libië. "Je betaalt om je leven te redden. Sommigen zijn daar overleden", zegt hij op de demonstratie. Dat de spanningen tussen voor- en tegenstanders van het regime ook hier oplopen, bleek in februari in Den Haag. Bij de rellen werden zestien mensen opgepakt, 29 agenten raakten gewond.

Meer uit Binnenland

Weeronline: kerst verloopt zonnig en koud

HOUTEN (ANP) - De kerstdagen verlopen dit jaar zonnig, maar zijn wel erg koud, meldt Weeronline. De gevoelstemperatuur ligt beide dagen dankzij een stevige wind ruim onder nul, aldus het weerbureau.

56 minuten geleden
Karremans graag opnieuw minister in volgend kabinet

DEN HAAG (ANP) - Vincent Karremans wil in het volgende kabinet graag door als minister van Economische Zaken. Dat zegt de VVD-politicus in een interview met De Telegraaf. "Als je aan een ondernemer zoals ik vraagt om opnieuw minister van Economische Zaken te worden, dan is dat natuurlijk vragen naar de bekende weg: dat zou ik heel leuk vinden, maar ik moet net als iedereen afwachten."

6 uur geleden
Opbrengst 3FM Serious Request nadert nu al recordhoogte

DEN BOSCH (ANP) - De opbrengst van 3FM Serious Request is met nog een dag te gaan al bijna recordhoog. Na vijf dagen hebben dj's Barend van Deelen, Sophie Hijlkema en Mart Meijer in het Glazen Huis in Den Bosch 12.288.653 euro voor Spieren voor Spieren opgehaald, is dinsdag op NPO 3FM bekendgemaakt.

14 uur geleden
EOD maakte ruim 3400 explosieven onschadelijk, vaak uit oorlog

DEN HAAG (ANP) - De Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD) heeft dit jaar 3438 explosieven onschadelijk gemaakt, veel meer dan de 2455 van het jaar ervoor. In de meeste gevallen ging het om bommen en granaten uit de Tweede Wereldoorlog die niet ontploft waren.

17 uur geleden
Bestuurster Nunspeet was niet onder invloed van drugs of alcohol

NUNSPEET (ANP) - De 56-jarige bestuurster die maandagavond met haar auto inreed op een groep mensen in Nunspeet, was niet onder invloed van drugs of alcohol. Dat meldt de politie dinsdagmiddag.

17 uur geleden
In 2025 beklommen 100.000 mensen de Domtoren en dat is een record

UTRECHT (ANP) - De Domtoren in Utrecht heeft afgelopen zondag de 100.000e bezoeker van dit jaar verwelkomd en daarmee is het record uit 2017 verbroken: in dat jaar beklommen 92.000 mensen de toren. Dat meldt Utrecht Marketing, die de Domtoren exploiteert.

18 uur geleden
Nederland krijgt geen nieuwe uitzondering op Europese mestregels

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse boeren hoeven niet te rekenen op een nieuwe uitzondering op de Europese mestregels. Demissionair landbouwminister Femke Wiersma had daartoe een verzoek ingediend bij Eurocommissaris Jessika Roswall (Milieu), maar dat is afgewezen. Dat meldt de BBB-bewindsvrouw aan de Tweede Kamer. "Ik vind dit besluit van de Europese Commissie zeer teleurstellend", schrijft zij.

19 uur geleden