
Slachtoffers bij protesten Pakistan, mobiel internet afgesloten
ISLAMABAD (ANP/AFP/RTR/DPA) - Grote menigten zijn dinsdag in Pakistaanse steden de straat opgegaan om te protesteren tegen de arrestatie van oud-premier Imran Khan. Bij rellen zijn ten minste een dode en meerdere gewonden gevallen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft opdracht gegeven de toegang tot mobiel internet voorlopig af te snijden. Twitter, Facebook en YouTube zijn niet of beperkt toegankelijk.
De populaire voormalige regeringsleider Khan werd gearresteerd toen hij voor een rechtbank in de hoofdstad Islamabad verscheen op verdenking van corruptie. De 70-jarige Khan roept al maanden op tot vervroegde verkiezingen in de hoop weer aan de macht te komen in het Aziatische land waar het leger oppermachtig is.
Vooral militaire installaties en gebouwen zijn doelwit. De politie gebruikte traangas en waterkanonnen om aanhangers van Khan in onder meer Karachi en Lahore uiteen te drijven. In de stad Quetta raakten zeker tien mensen gewond, onder wie zes politieagenten. In die stad kwam een sympathisant van Khan om. In Faisalabad zijn volgens onbevestigde berichten twee doden gevallen.
Militaire gebouwen
In de steden Pesjawar, Lahore en Rawalpindi werden wegen geblokkeerd en drongen betogers militaire gebouwen binnen. Op sociale media gaan beelden rond waarop te zien is dat panden worden vernield en auto’s in brand worden gestoken. In Rawalpindi bestormden demonstranten de residentie van de legercommandant om hun woede tegen het militaire establishment te uiten.
Khan werd in overeenstemming met de wet gearresteerd, benadrukte minister van Binnenlandse Zaken Rana Sanaullah. Hij moet woensdag voor een anticorruptierechtbank verschijnen. Khans partij Pakistan Tehreek-e-Insaf (PTI) zei op Twitter dat met zijn arrestatie een "rode lijn" is overschreden. "Ga de straat op en red Pakistan", aldus de PTI, die opriep dat vreedzaam te doen.
Cricketheld
Demonstranten zeiden het hele land te blokkeren tot Khan wordt vrijgelaten. De regering heeft geen idee van de macht van de massa, zei een betoger.
In maart werd al geprobeerd de oud-premier te arresteren. Dat lukte niet doordat duizenden aanhangers van de voormalige cricketheld naar zijn huis in Lahore kwamen om de arrestatie te dwarsbomen. Khan was tot april 2022 premier, toen hij werd afgezet na een motie van wantrouwen. Er zijn zeker honderd aanklachten tegen de oud-premier.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - Er bestaat een kans op een deal over de resterende gijzelaars in Gaza tijdens het bezoek van de Amerikaanse president Donald Trump aan de regio volgende week. Dat zei een hooggeplaatste Israëlische functionaris maandag. Volgens de functionaris is de deal noodzakelijk om de nieuwe Israëlische operatie in het gebied te voorkomen.
33 minuten geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - Alle 133 kardinalen die gaan stemmen in de komende pausverkiezing zijn aangekomen in Rome, meldt het Vaticaan maandag. De kardinalen komen vanaf woensdag bijeen in de Sixtijnse Kapel waar ze een opvolger voor de overleden paus Franciscus kiezen.
37 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie is bezorgd over het opgeschaalde offensief van Israël in Gaza. "Dat zal leiden tot nog meer slachtoffers en nog meer lijden voor de Palestijnse bevolking", zei een woordvoerder van de Commissie maandag. De Commissie dringt er bij Israël op aan zich in te houden, voegde hij eraan toe.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/AFP) - CDU/CSU en de SPD hebben in Duitsland maandag het regeerakkoord ondertekend, een dag voordat de nieuwe regering wordt beëdigd. De aankomende bondskanselier Friedrich Merz zei tijdens de ceremonie "alle vertrouwen" te hebben dat de partijen "zullen slagen ons land te regeren met kracht, planning en vertrouwen".
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Hamas noemt het Israëlische plan voor de hervatting van de hulplevering aan de bevolking van Gaza "politieke chantage". Het Israëlische veiligheidskabinet stemde in de nacht van zondag op maandag in met het plan dat ervoor moet zorgen dat Hamas geen controle kan krijgen over de hulpleveranties.
1 uur geledenISLAMABAD (ANP/DPA) - Pakistan heeft maandag opnieuw een raket getest te midden van oplopende spanningen met India na een dodelijke terroristische aanslag in de betwiste regio Kasjmir.
2 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Koperdieven hebben zondagavond een deel van het Spaanse hogesnelheidsnetwerk platgelegd. Duizenden mensen strandden op stations en sommigen moesten de nacht doorbrengen in de trein. De Spaanse minister van Transport Oscar Puente spreekt in een bericht op X van "ernstige sabotage".
3 uur geleden