Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Slachtofferhulp: meer mensen vragen hulp vanwege seksueel geweld

Slachtofferhulp: meer mensen vragen hulp vanwege seksueel geweld

UTRECHT (ANP) - Steeds meer mensen weten Slachtofferhulp Nederland te vinden als ze te maken hebben met seksueel geweld. Volgens Jiska Dijk, expert seksueel geweld bij de organisatie, is het aantal slachtoffers van seksueel geweld dat geholpen is in 2022 gestegen naar ongeveer 10.000 van ongeveer 7500 in 2021. Een enorme toename, zegt Dijk.

"Dat komt deels ook door The Voice", aldus Dijk. Seksueel geweld kreeg onder meer veel aandacht door de onthullingen over misstanden achter de schermen bij het talentenprogramma The Voice of Holland. "Dat roept veel op bij mensen, ook bij mensen die lang geleden slachtoffer waren en besluiten zich alsnog te melden", aldus de expert. "Doordat het gesprek meer wordt gevoerd, neemt het besef slachtoffer te zijn toe en de drempel hulp te zoeken wordt daardoor verlaagd."

Op basis van nieuwe politiedata meldde het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) dat de politie vorig jaar 9900 seksuele misdrijven heeft geregistreerd, 1100 meer dan in 2021. Het is het hoogste aantal in de afgelopen tien jaar. Vooral aanrandingen en verkrachtingen werden meer gemeld dan voorgaande jaren. Het gaat om een topje van de ijsberg, beaamt Dijk de reactie van het Centrum Seksueel Geweld (CSG) over dat aantal.

Drempel

Dijk benadrukte dat de organisatie steeds meer samenwerkt met de politie en het CSG om mensen te informeren over de opties voor hulp aan slachtoffers. "Afhankelijk van de behoefte van het slachtoffer wordt een vervolgtraject ingezet."

Volgens Dijk is aangifte doen niet het enige doel. "Als er een vermoeden is van een strafbaar feit, moet iemand aangifte kunnen doen. Maar iemand moet vooral goed geïnformeerd worden over de opties die hij heeft. Het gaat erom dat slachtoffers een manier vinden om te komen tot herstel. Voor sommigen is dat door aangifte te doen, maar voor anderen is dat psychische hulp en/of lotgenotencontact." Maar als mensen aangifte willen doen, dan moet de drempel laag zijn, vindt Slachtofferhulp. "Een van de dingen die dan belangrijk zijn, is duidelijke informatie over het proces van aangifte. Dat duidelijk is dat het een lang proces kan zijn."

Volgens Dijk speelt in het herstelproces de manier waarop anderen reageren ook een grote rol. "Dat hoorden we ook veel van slachtoffers terug, dat mensen je niet geloven of dat je zelf een rol hebt gespeeld. Wij proberen daarin ook de omgeving te helpen om die mensen weer te helpen. Het belangrijkste is dat mensen zeggen: Ik geloof je, ik steun je en ik ga je helpen je weer beter te laten voelen".

Meer uit Binnenland

Website DigiD weer toegankelijk

DEN HAAG (ANP) - De website van DigiD is weer bereikbaar, nadat die het grootste gedeelte van de dag was afgesloten vanwege twee zwakke plekken in de PHP-programmeertaal. De meeste websites die worden beheerd door Logius zijn weer online, maar nog niet allemaal, meldt een woordvoerster.

2 uur geleden
Cameratoezicht in Floradorp na rellen

AMSTERDAM (ANP) - In Floradorp in Amsterdam-Noord is per direct cameratoezicht ingesteld. Burgemeester Femke Halsema heeft daartoe besloten na de onrust van de laatste tijd in de wijk.

5 uur geleden
Website en app RTL Nieuws na problemen met PHP weer online

HILVERSUM (ANP) - De app en website van RTL Nieuws zijn na een paar uur offline te zijn geweest weer online. De website was net als vele anderen uit voorzorg offline gehaald vanwege kwetsbaarheden in de programmeertaal PHP.

5 uur geleden
Politie onderzoekt pand Buitenveldert in zaak-Hajar

AMSTERDAM (ANP) - De politie doet onderzoek in een pand aan De Klencke in Buitenveldert (Amsterdam-Zuid) en dat heeft te maken met de zaak-Hajar. Volgens de politie is het de locatie waar de 29-jarige Amsterdamse vermoedelijk om het leven is gekomen. Forensische opsporing en de recherche doen er uitgebreid onderzoek, aldus de politie.

5 uur geleden
Websites meerdere veiligheidsregio's offline om PHP-zorgen

DEN HAAG (ANP) - Websites van zeker dertien van de 25 veiligheidsregio's in Nederland zijn woensdag offline door kwetsbaarheden in de programmeertaal PHP. Organisaties halen hun websites uit voorzorg uit de lucht vanwege het risico op digitale aanvallen. Dat blijkt uit een inventarisatie van het ANP.

7 uur geleden
Patiëntenfederatie: stijging premie brengt patiënten in problemen

DEN HAAG (ANP) - De grootste stijging van de zorgpremie in jaren maakt de aanstaande bezuinigingen op de zorg nog pijnlijker voor patiënten. Dat stelt Patiëntenfederatie Nederland nadat verzekeraar DSW woensdag de premie voor volgend jaar bekendmaakte. Dit in combinatie met het verhoogde eigen risico en het uitblijven van hogere zorgtoeslag gaat "nog meer patiënten in de financiële problemen brengen", schrijft de organisatie.

7 uur geleden
CPNB: stemmen op NS Publieksprijs kan niet door PHP-probleem

UTRECHT (ANP) - De website waarop lezers kunnen stemmen voor de NS Publieksprijs is woensdagmiddag offline gehaald na waarschuwingen over kwetsbaarheden in programmeertaal PHP. Boekenkoepel CPNB laat weten de website uit voorzorg te hebben gesloten.

7 uur geleden