Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Slachtofferhulp: meer mensen vragen hulp vanwege seksueel geweld

Slachtofferhulp: meer mensen vragen hulp vanwege seksueel geweld

UTRECHT (ANP) - Steeds meer mensen weten Slachtofferhulp Nederland te vinden als ze te maken hebben met seksueel geweld. Volgens Jiska Dijk, expert seksueel geweld bij de organisatie, is het aantal slachtoffers van seksueel geweld dat geholpen is in 2022 gestegen naar ongeveer 10.000 van ongeveer 7500 in 2021. Een enorme toename, zegt Dijk.

"Dat komt deels ook door The Voice", aldus Dijk. Seksueel geweld kreeg onder meer veel aandacht door de onthullingen over misstanden achter de schermen bij het talentenprogramma The Voice of Holland. "Dat roept veel op bij mensen, ook bij mensen die lang geleden slachtoffer waren en besluiten zich alsnog te melden", aldus de expert. "Doordat het gesprek meer wordt gevoerd, neemt het besef slachtoffer te zijn toe en de drempel hulp te zoeken wordt daardoor verlaagd."

Op basis van nieuwe politiedata meldde het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) dat de politie vorig jaar 9900 seksuele misdrijven heeft geregistreerd, 1100 meer dan in 2021. Het is het hoogste aantal in de afgelopen tien jaar. Vooral aanrandingen en verkrachtingen werden meer gemeld dan voorgaande jaren. Het gaat om een topje van de ijsberg, beaamt Dijk de reactie van het Centrum Seksueel Geweld (CSG) over dat aantal.

Drempel

Dijk benadrukte dat de organisatie steeds meer samenwerkt met de politie en het CSG om mensen te informeren over de opties voor hulp aan slachtoffers. "Afhankelijk van de behoefte van het slachtoffer wordt een vervolgtraject ingezet."

Volgens Dijk is aangifte doen niet het enige doel. "Als er een vermoeden is van een strafbaar feit, moet iemand aangifte kunnen doen. Maar iemand moet vooral goed geïnformeerd worden over de opties die hij heeft. Het gaat erom dat slachtoffers een manier vinden om te komen tot herstel. Voor sommigen is dat door aangifte te doen, maar voor anderen is dat psychische hulp en/of lotgenotencontact." Maar als mensen aangifte willen doen, dan moet de drempel laag zijn, vindt Slachtofferhulp. "Een van de dingen die dan belangrijk zijn, is duidelijke informatie over het proces van aangifte. Dat duidelijk is dat het een lang proces kan zijn."

Volgens Dijk speelt in het herstelproces de manier waarop anderen reageren ook een grote rol. "Dat hoorden we ook veel van slachtoffers terug, dat mensen je niet geloven of dat je zelf een rol hebt gespeeld. Wij proberen daarin ook de omgeving te helpen om die mensen weer te helpen. Het belangrijkste is dat mensen zeggen: Ik geloof je, ik steun je en ik ga je helpen je weer beter te laten voelen".

Meer uit Binnenland

Treinverkeer blijft verstoord op meerdere trajecten

DEN HAAG (ANP) - Het treinverkeer ligt ook dinsdagmiddag nog op meerdere trajecten plat. Zo rijden er tot zeker 17.00 uur geen treinen tussen Deventer en Enschede en tussen Zutphen en Hengelo. Ook op enkele andere lijnen in het midden en oosten van het land zijn nog problemen.

9 minuten geleden
Kabinet wil 5,1 miljard extra besteden aan infrastructuur

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil 5,1 miljard euro extra uittrekken tot en met 2040 voor het Mobiliteitsfonds waarmee veel infrastructuur wordt betaald. Dat geld moet bovenop de miljarden komen die in het coalitieakkoord al zijn afgesproken, meldt het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat.

11 minuten geleden
Kabinet wil extra bezuinigen door regels te versimpelen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de komende tien jaar flink extra bezuinigen door regels te schrappen en te versimpelen. In de Miljoenennota staat dat 200 miljoen euro per jaar moet worden bezuinigd in 2028 en 2029. Vanaf 2031 moet dat jaarlijks 200 miljoen euro worden, oplopend tot 1 miljard euro vanaf 2035.

12 minuten geleden
Begroting Defensie groeit naar bijna 29 miljard euro

DEN HAAG (ANP) - De begroting van Defensie groeit volgend jaar naar 28,9 miljard euro. Ongeveer de helft van dat bedrag gaat naar nieuw materieel, innovatie en vastgoed, laat het ministerie in een verklaring weten.

18 minuten geleden
Raad van State: er is geen tijd meer voor uitstel klimaatbeleid

DEN HAAG (ANP) - De overheid kan besluiten over klimaatbeleid niet langer uitstellen, vindt de Raad van State. De belangrijkste overheidsadviseur hekelt dat het kabinet-Jetten nieuwe plannen pas volgend voorjaar wil maken.

19 minuten geleden
Kabinet wil extra geld voor natuur en boeren die verduurzamen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil extra geld uitgeven voor natuurherstel, agrarisch natuurbeheer en om boeren te helpen met het aanpassen van hun bedrijf. Minister Jaimi van Essen van Landbouw (D66) heeft in totaal 20 miljard voor de komende jaren om het stikstofprobleem op te lossen en legt nu honderden miljoenen extra klaar ten opzichte van de eerdere financiële plannen.

21 minuten geleden
Kabinet maakt 327 miljoen extra vrij voor wederopbouw Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet maakt de komende drie jaar 327 miljoen extra vrij voor de wederopbouw van Oekraïne, zoals voor herstel van de zwaar getroffen energievoorziening. Dat staat in de begroting van het ministerie van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking. Het bedrag komt boven op de 878 miljoen euro die al was gereserveerd voor niet-militaire hulp aan Oekraïne.

22 minuten geleden