Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Slachtoffer luchtaanval eist 2,3 miljoen dollar van Nederland

Slachtoffer luchtaanval eist 2,3 miljoen dollar van Nederland

DEN HAAG (ANP) - Een burgerslachtoffer van een Nederlands bombardement in Irak heeft de Staat aansprakelijk gesteld. De 61-jarige Irakees Basim Razzo eist 2,3 miljoen dollar (omgerekend ruim 2 miljoen euro) van Nederland vanwege het overlijden van vier familieleden, de vernietiging van zijn huis en de ernstige verwondingen die hij zelf opliep.

Dat bevestigt zijn advocaat Liesbeth Zegveld na berichtgeving in NRC. Het gaat om een luchtaanval in september 2015 op een villawijk in Mosul. Razzo wil smartengeld voor het doden van zijn vrouw, dochter, broer en neef, blijkt uit de brief die Zegveld aan Defensieminister Ank Bijleveld heeft gestuurd. De materiële schade die hij wil verhalen, bestaan naast de kosten van het huis en de auto uit medische kosten voor zijn operaties en behandeling en inkomsten die hij misloopt vanwege zijn letsel.

Bijleveld erkende in november dat Nederlandse piloten de luchtaanval hebben uitgevoerd. Het ging om een aanval op het vermeende hoofdkwartier van Islamitische Staat (IS) in Mosul. "Achteraf stelde het coalitiehoofdkwartier Nederland ervan op de hoogte dat dit een woonhuis met burgers betrof", zegt Bijleveld daarover. Dat zou om het woonhuis van Razzo gaan. De inlichtingen waar de coalitie zich baseerde, bleken later onjuist.

Onrechtmatig

"Het bombardement is onrechtmatig aangezien cliënt, zijn familie en zijn woning geen legitiem militair doelwit waren", schrijft Zegveld aan Bijleveld. "Zeker gezien de zeer beperkte en tegenstrijdige inlichtingen had Nederland dienen af te zien van de luchtaanval."

Een paar maanden voor deze aanval op Mosul kwamen bij een Nederlandse luchtaanval op Hawija nabij Kirkuk tientallen mensen om het leven. De aanval was gericht tegen een autobommenfabriek van IS. Er lag veel meer explosief materiaal dan vooraf voorzien waardoor de impact van de aanval veel groter was dan verwacht. Bij Zegveld hebben zich tientallen Irakezen gemeld die een schadevergoeding willen van de Nederlandse staat voor dit bombardement.

Meer uit Binnenland

Schademeldingen aardbeving Zeerijp naar 3346 bij finale update

ZEERIJP (ANP) - Het aantal schademeldingen bij het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) na de aardbeving bij Zeerijp is opgelopen naar 3346, meldt de organisatie vrijdag. Deze update over het aantal schademeldingen is de laatste in een reeks. De aardbeving met een kracht van 3.4 vond vorige week plaats in de nacht van donderdag op vrijdag.

1 uur geleden
Passagiers zijn uit trein bij Hilversum, drie mensen aangehouden

HILVERSUM (ANP) - De passagiers die in een trein zaten die vrijdagmiddag bij Hilversum werd stilgezet vanwege "een verdachte situatie", hebben het voertuig inmiddels verlaten. Dat meldt de politie. Er zijn drie mensen aangehouden.

1 uur geleden
Verdachte situatie in trein bij Hilversum, treinverkeer gestremd

HILVERSUM (ANP) - Er is een "verdachte situatie" in een trein op het traject Amersfoort-Amsterdam, meldt de politie. De trein staat momenteel stil voor station Hilversum, in de buurt van station Hilversum Sportpark, aldus een NS-woordvoerder. De politie meldt dat het treinverkeer in beide richtingen gestremd is.

2 uur geleden
Volkszanger René Karst (59) overleden

DEN HAAG (ANP) - Volkszanger René Karst is op 59-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn management via Instagram bekendgemaakt. Karst scoorde grote hits met nummers als Atje Voor De Sfeer en Liever Te Dik In De Kist.

6 uur geleden
Paul van Gorcum, de Baron in Bassie & Adriaan, overleden

OEGSTGEEST (ANP) - Acteur en regisseur Paul van Gorcum is op 91-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn secretariaat aan het ANP laten weten. Van Gorcum, vooral bekend van zijn rol als Baron van Neemweggen in de televisieserie Bassie en Adriaan, overleed in Oegstgeest.

7 uur geleden
Schrikker Stichting: eerder kinderen uit gezinshuis gehaald

AMSTERDAM (ANP) - Meerdere pleegkinderen zijn zo'n vier jaar geleden al weggehaald uit een gezinshuis in het noorden van het land, omdat ze er verkeerd werden behandeld. Het huis kwam deze week in het nieuws doordat twee kinderen van negen en tien jaar oud er jarenlang ernstig werden verwaarloosd en mishandeld.

7 uur geleden
Zitting over vergismoord Zweekhorst achter gesloten deuren

ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam behandelt vrijdag een zitting over de vergismoord op GGZ-directeur Rob Zweekhorst (44) achter gesloten deuren. De rechtbank wilde zonder pers en publiek in de zaal een getuige horen. "Gelet op zijn veiligheid zullen we de deuren sluiten", zei de voorzitter.

8 uur geleden