
Skiester Jelinkova vergeet in Lech even alle frustraties
LECH (ANP) - Met een tiende plek tijdens de parallelreuzenslalom in Lech leverde skiester Adriana Jelinkova een historische prestatie. Nooit eerder eindigde een Nederlandse zo hoog in een wereldbekerwedstrijd in het alpineskiën. "Onwijs gaaf", zegt Jelinkova vanuit het Oostenrijkse skioord. "Maar dat mijn tiende plek historisch is vanuit Nederlands oogpunt, is mij nog niet echt gaan dagen. Ik ben vooral blij weer te kunnen skiën. Ik heb sinds lange tijd weer plezier beleefd."
De in Oostenrijk woonachtige Jelinkova kon noodgedwongen maandenlang niet op de ski's staan nadat het vorige seizoen voortijdig was beëindigd als gevolg van de coronapandemie. "De periode daarna was raar", aldus de 25-jarige skiester, die in Tsjechië is geboren, maar opgroeide in Nederland. "Ik zat alleen maar thuis en kon niet meer trainen. Terwijl er wel gewoon sneeuw op de bergen lag."
De inkomsten van Jelinkova liepen behoorlijk terug. Vergeleken met de absolute wereldtop zijn haar middelen sowieso beperkt. Haar team bestaat uit slechts twee mensen: trainer René Rijsdijk en haar moeder. "Het is iets wat ik vaak vergeet, maar ik heb een heel klein team vergeleken met de wereldtoppers. Voor mijn trainer en mijn moeder is het skiën eigenlijk een tweede baan. Ze hebben financieel behoorlijk geleden."
Niet goed genoeg
Vorige week kwam Jelinkova al in actie bij de wereldbekerstart in Finse Levi, waar ze niet wist te imponeren. "Het was niet goed genoeg. De stress van de afgelopen periode heeft veel energie gekost. Bovendien was het organisatorisch niet heel goed in Finland en was het ontzettend donker. De zon komt in deze tijd van het jaar maar weinig boven in Lapland, terwijl ik daar normaal juist een enorme 'boost' van krijg."
Na de sportieve en financiële malaise van de laatste maanden zette Jelinkova donderdag in Lech haar beste klassering ooit neer. "Als ik het zo naar mijn zin heb, kan ik het beste skiën bij mijzelf naar boven halen. En dan zie je dat ik me met de besten ter wereld meet. Dat is gezien mijn kleine team en kleine budget heel speciaal."
Jelinkova verbeterde de prestatie van Angelika van der Kraats, die in 1985 elfde werd op de combinatie in Bad Kleinkirchheim en daarmee lang het Nederlandse record in handen had. "Daar heb ik nog niet echt over nagedacht. Maar natuurlijk maakt mij dat trots." Over twee weken doet Jelinkova mee aan de wereldbeker reuzenslalom in het Franse Courchevel.
Meer uit Sport
PORTRUSH (ANP/AFP) - Golfer Scottie Scheffler heeft op de tweede dag van het Brits Open de leiding genomen. De Amerikaanse nummer 1 van de wereld en olympisch kampioen noteerde op de Royal Portrush in Noord-Ierland een ronde van 64 slagen, zeven onder par. Scheffler staat halverwege op tien onder par, één slag voor op de Brit Matthew Fitzpatrick.
2 uur geledenBERGEN (ANP) - Nsikak Ekpo is als tweede geëindigd op de 100 meter van de Europese kampioenschappen voor atleten jonger dan 23 jaar. De 22-jarige Nederlander finishte in 10,30 in het Noorse Bergen. Hij bleef in de finale iets boven zijn persoonlijk record (10,23). De winst ging naar de Fransman Jeff Erius (10,28).
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het WK beachvolleybal vindt in 2027 van 20 tot en met 29 augustus plaats in Nederland. Het toernooi wordt in ieder geval gehouden in Den Haag, Rotterdam en Apeldoorn, meldt de internationale volleybalbond FIVB en de Nederlandse volleybalbond Nevobo. Hoogstwaarschijnlijk komt daar nog een vierde speelstad bij.
6 uur geledenPEYRAGUDES (ANP) - Tadej Pogacar heeft in de Tour de France ook de klimtijdrit naar Peyragudes gewonnen. De Sloveense geletruidrager was in de dertiende etappe, een individuele tijdrit van 10,9 kilometer, met een tijd van 23.00 minuten ruim sneller dan Jonas Vingegaard uit Denemarken en zijn landgenoot Primoz Roglic.
7 uur geledenOLSENE (ANP) - Nienke Veenhoven heeft de tweede etappe van de Baloise Ladies Tour gewonnen. De wielrenster van Visma - Lease a Bike was de snelste in een massasprint van een rit over 127 kilometer met start en aankomst in het Belgische Olsene. De 21-jarige Veenhoven, geboren in Oostzaan, boekte haar eerste profzege.
7 uur geledenBUNSCHOTEN-SPAKENBURG (ANP) - Tennisser Guy den Ouden heeft de halve finales van het Dutch Open Tournament bereikt. De als tweede geplaatste Nederlander versloeg op het gravel in Bunschoten-Spakenburg de Belg Gauthier Onclin met 6-2 6-3.
9 uur geledenLOUDENVIELLE (ANP) - Mattéo Vercher is als eerste renner vertrokken in de individuele klimtijdrit in de Tour de France. De Fransman van Team TotalEnergies staat laatste in het algemeen klassement en vertrok om 13.10 uur als eerste renner in de dertiende etappe. Roel van Sintmaartensdijk vertrekt als derde om 13.12 uur. Geletruidrager Tadej Pogacar vertrekt als laatste renner om 17.05 uur.
10 uur geleden