Sjojgoe: Oekraïens offensief slaagt op geen enkel front
MOSKOU/KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne boekt volgens de Russische minister van Defensie Sergej Sjojgoe geen vooruitgang in het offensief tegen Rusland. "De Oekraïense strijdkrachten hebben op geen enkel front hun doelen bereikt", zegt hij in een verklaring die het ministerie heeft verspreid. Hij erkende wel dat zijn manschappen het ook moeilijk hebben.
"De meest gespannen situatie is aan het front bij Zaporizja", zegt Sjojgoe. Volgens hem worden Russische brigades aangevallen door Oekraïense militairen "die getraind zijn door westerse instructeurs".
De Oekraïense regering zegt bij herhaling dat de strijdkrachten wel degelijk vooruitkomen in de strijd, al is ook duidelijk dat het langzaam gaat. "Ondanks alles en ongeacht wat iedereen zegt, rukken we op", schreef de Oekraïense president Volodymyr Zelensky afgelopen weekend op Telegram.
Geen andere wind
Toen werd ook duidelijk dat Zelensky zijn minister van Defensie Oleksiy Reznikov wilde vervangen. Die werd er al langere tijd van beschuldigd te weinig gedaan te hebben tegen corruptie binnen de krijgsmacht, al zou hij daar zelf niet bij betrokken zijn. Het Oekraïense parlement heeft dinsdag ingestemd met het vertrek van Reznikov. Een besluit over zijn opvolger wordt waarschijnlijk woensdag pas genomen.
Zelensky wil de Krim-Tataar Roestem Oemjerov benoemen op die post. Hij gaf de leiding aan een organisatie van de Oekraïense overheid die zich bezighoudt met privatiseringen en staatseigendommen, maar is dinsdag ook uit die functie ontheven. Daarmee wordt zijn overstap naar Defensie mogelijk.
Het Kremlin zegt dinsdag niet te verwachten dat er met een nieuwe minister van Defensie een andere wind zal waaien in de Oekraïense regering.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Meer dan 1 miljoen huishoudens in de Verenigde Staten zitten zondag zonder stroom als gevolg van een zware winterstorm die de oostelijke en zuidelijke staten heeft lamgelegd met hevige sneeuwval en ijzel. Volgens de website PowerOutage waren de zwaarst getroffen staten Tennessee (330.000 klanten zonder stroom) en Mississippi en Louisiana (elk meer dan 100.000).
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse oud-president Barack Obama heeft de dood van een tweede burger door federale agenten in Minneapolis scherp veroordeeld. In een samen met zijn vrouw Michelle afgegeven verklaring zei Obama dat de dodelijke incidenten een "wake-upcall" moeten zijn, omdat de fundamentele Amerikaanse waarden "steeds meer onder vuur liggen".
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het hoofd van de rechterlijke macht in Iran heeft duidelijk gemaakt dat er "zo snel mogelijk" processen volgen tegen de mensen die zijn opgepakt bij de recente protesten tegen het islamitische regime. Zij die schuldig worden bevonden, worden "zonder de minste genade" gestraft, zei hij tegen persbureau Mizan.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische strijdkrachten zoeken op een begraafplaats in Gaza naar de overblijfselen van de laatste overleden gijzelaar die door Hamas nog niet is overgedragen aan Israël. Dat heeft het kantoor van premier Benjamin Netanyahu bekendgemaakt.
5 uur geledenKOBANI (ANP/AFP) - Een VN-hulpkonvooi is zondag aangekomen in de Syrische stad Kobani, waar een Koerdische meerderheid woont. De vrachtwagens hebben onder meer brandstof en voedsel aan boord, zegt VN-hulporganisatie OCHA.
7 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - In Venezuela zijn zondag minstens tachtig politieke gevangenen vrijgelaten. Dat meldt de non-gouvernementele organisatie Foro Penal, die stelt dat de vrijlatingen onder druk van de Verenigde Staten plaatsvinden. De vrijlatingen gebeurden in gevangenissen in het hele land, aldus de ngo.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte denkt niet dat Europa ooit zonder de VS kan om zichzelf te beschermen. Dat zegt hij in een interview met Het Financieele Dagblad (FD). "Amerika is cruciaal voor onze bescherming", aldus Rutte.
8 uur geleden