Sjojgoe: Oekraïens offensief slaagt op geen enkel front
MOSKOU/KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne boekt volgens de Russische minister van Defensie Sergej Sjojgoe geen vooruitgang in het offensief tegen Rusland. "De Oekraïense strijdkrachten hebben op geen enkel front hun doelen bereikt", zegt hij in een verklaring die het ministerie heeft verspreid. Hij erkende wel dat zijn manschappen het ook moeilijk hebben.
"De meest gespannen situatie is aan het front bij Zaporizja", zegt Sjojgoe. Volgens hem worden Russische brigades aangevallen door Oekraïense militairen "die getraind zijn door westerse instructeurs".
De Oekraïense regering zegt bij herhaling dat de strijdkrachten wel degelijk vooruitkomen in de strijd, al is ook duidelijk dat het langzaam gaat. "Ondanks alles en ongeacht wat iedereen zegt, rukken we op", schreef de Oekraïense president Volodymyr Zelensky afgelopen weekend op Telegram.
Geen andere wind
Toen werd ook duidelijk dat Zelensky zijn minister van Defensie Oleksiy Reznikov wilde vervangen. Die werd er al langere tijd van beschuldigd te weinig gedaan te hebben tegen corruptie binnen de krijgsmacht, al zou hij daar zelf niet bij betrokken zijn. Het Oekraïense parlement heeft dinsdag ingestemd met het vertrek van Reznikov. Een besluit over zijn opvolger wordt waarschijnlijk woensdag pas genomen.
Zelensky wil de Krim-Tataar Roestem Oemjerov benoemen op die post. Hij gaf de leiding aan een organisatie van de Oekraïense overheid die zich bezighoudt met privatiseringen en staatseigendommen, maar is dinsdag ook uit die functie ontheven. Daarmee wordt zijn overstap naar Defensie mogelijk.
Het Kremlin zegt dinsdag niet te verwachten dat er met een nieuwe minister van Defensie een andere wind zal waaien in de Oekraïense regering.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/AFP) - Israël waarschuwt dat het een omstreden verbod gaat handhaven op activiteiten van non-gouvernementele organisaties die niet voldoen aan "veiligheids- en transparantiestandaarden". De autoriteiten zeggen dat 37 organisaties zijn geïnformeerd dat hun vergunningen komen te vervallen en dat ze hun werkzaamheden voor 1 maart moeten staken.
16 minuten geledenCRANS-MONTANA (ANP) - Bij een explosie in een bar in het Zwitserse wintersportoord Crans-Montana zijn zeker tien doden gevallen, meldt Sky News op basis van de Zwitserse politie. Ook zijn er tien gewonden. Media in Zwitserland schrijven dat er mogelijk tientallen doden zijn gevallen.
3 uur geledenTAIPEI (ANP/AFP) - De Taiwanese president Lai Ching-te heeft in zijn nieuwjaarstoespraak beloofd de soevereiniteit van Taiwan te beschermen, kort na de grote militaire oefeningen van China rondom het eiland. Vanuit Beijing werd daarna verklaard dat de speech leugens en vijandigheid bevatte.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Zohran Mamdani is donderdagochtend vlak na middernacht (plaatselijke tijd) beëdigd als de nieuwe burgemeester van New York. De 34-jarige Democraat, een rijzende ster op de linkerflank van zijn partij, is de eerste moslim die de leiding krijgt over de grootste stad van de Verenigde Staten.
5 uur geledenPYONGYANG (ANP/AFP) - De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un heeft in zijn nieuwjaarstoespraak de troepen geprezen die momenteel strijden in een "vreemd land" - hoogstwaarschijnlijk Oekraïne. In de boodschap, die donderdag door staatspersagentschap KCNA werd verspreid, onderstreepte hij de onverwoestbare alliantie met Rusland.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft fel uitgehaald naar acteur George Clooney, nadat bekend was geworden dat de Hollywoodster de Franse nationaliteit heeft gekregen. Trump greep het nieuws aan om zowel de acteur als de Franse regering te bekritiseren.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump trekt de Nationale Garde terug uit Chicago, Los Angeles en Portland, meldt hij op Truth Social. De Amerikaanse reservetroepen waren naar die steden gestuurd omdat de gewelddadige criminaliteit er uit de hand zou zijn gelopen. De Democratische bestuurders van de steden wezen erop dat de criminaliteit juist dalende was.
14 uur geleden