Sjoerdsma wil zakendoen met China, ondanks mogelijke sanctie
DEN HAAG (ANP) - Sjoerd Sjoerdsma, aankomend minister van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, heeft er vertrouwen in dat hij "gewoon zaken kan doen" met China. Dit ondanks de sancties die de Chinese overheid vijf jaar geleden aankondigde tegen de D66'er. Maandag na zijn gesprek met beoogd premier Rob Jetten noemde Sjoerdsma China een "belangrijke handelspartner van Nederland".
In 2021 nam de Tweede Kamer een motie van Sjoerdsma aan waarin stond dat "in China genocide plaatsvindt op de Oeigoerse minderheid". Als reactie op Europese strafmaatregelen kwam Sjoerdsma op een sanctielijst te staan, waardoor hij China niet meer in zou mogen.
Het is onduidelijk of de sancties tegen Sjoerdsma nog steeds van kracht zijn. Hij rekent er wel op, maar zei ook: "Dat weet ik officieel niet, omdat de Chinese overheid dat nooit formeel naar mij heeft gecommuniceerd."
Mensenrechtenschendingen China
"Ik neem mijn idealen voor mensenrechten, voor internationaal recht, mee dit kabinet in", beloofde Sjoerdsma. "Daar hoeft niemand zich zorgen over te maken. Tegelijkertijd ben ik volledig gecommitteerd aan het coalitieakkoord."
In het akkoord van D66, VVD en CDA staat: "We benutten waar dat nog mogelijk is kansen in onze relatie met China." Tegelijkertijd wil de coalitie het land "aanspreken" op mensenrechtenschendingen. Dat is een mildere houding dan bij bijvoorbeeld diefstal van intellectueel eigendom, waartegen de coalitie "onverbiddelijk" wil optreden.
Sjoerdsma zei open te staan voor contact met Chinese vertegenwoordigers. "Als minister dien ik de belangen van alle Nederlanders en van alle Nederlandse bedrijven. Dat is natuurlijk anders dan als Kamerlid, waarin je vooral het perspectief vanuit je partij moet vertegenwoordigen."
Meer uit Politiek
GORINCHEM (ANP) - De inwoners van de gemeente Gorinchem kunnen op woensdag 29 april opnieuw naar de stembus. Het stadsbestuur heeft deze datum vastgesteld, nadat een meerderheid van de gemeenteraad een herstemming wilde. Aanleiding zijn vermoedens van stemfraude bij de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en de NAVO hadden deze week contact met de Verenigde Staten nadat president Donald Trump had gedreigd uit de NAVO te vertrekken. "Daar is contact over. Ook om de Amerikanen te wijzen op dat we juist meer uitgeven aan Defensie", zei premier Rob Jetten tijdens zijn wekelijkse persconferentie.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Rianne Letschert (Cultuur) vindt het "ontzettend goed nieuws" dat de Roemeense kunstschatten die vorig jaar werden geroofd uit het Drents Museum in Assen, waaronder een eeuwenoude gouden helm, weer zijn teruggevonden. "Wat een heugelijke dag", aldus de D66-bewindsvrouw.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het handelen van minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingshulp, D66) rond het terugdraaien van bezuinigingen op subsidie voor UNRWA is niet voor herhaling vatbaar, vindt asielminister en vicepremier Bart van den Brink (CDA).
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet verlengt de missie van het fregat Zr. Ms. Evertsen in het oosten van de Middellandse Zee "tot in beginsel begin mei". Dat heeft minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) de Tweede Kamer laten weten. Het schip vertrok vorige maand naar de regio om bij te dragen aan de verdediging van NAVO-bondgenoten die bedreigd worden door de oorlog in het Midden-Oosten.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Robert van Gasteren geeft zijn zetel niet terug aan de BBB in de Eerste Kamer. Hij gaat verder als zelfstandig senator, bevestigt BBB-fractievoorzitter Ilona Lagas woensdag na berichtgeving van WNL.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - PVV, SP en 50PLUS vinden het een slecht idee om een eigen bijdrage te vragen voor wijkverpleging vanwege de nadelige gevolgen. Dat bleek woensdag tijdens een zorgdebat. Coalitiepartij CDA gaf aan niet doof te zijn voor de zorgen, maar desondanks voor het plan te zijn.
1 dag geleden