Sjoerdsma weet niets van "schaduwdeal" naast akkoord met PRO
DEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) zegt niet op de hoogte te zijn van een "schaduwdeal" binnen de coalitie naast de overeenkomst met PRO over extra geld voor ontwikkelingshulp. Volgens ingewijden zou D66 het wetsvoorstel strafbaarstelling verheerlijking terrorisme gaan steunen in ruil voor steun van de VVD voor het akkoord met PRO.
Het kabinet heeft met de grootste oppositiepartij afgesproken dat er dit jaar 380 miljoen euro extra naar hulp gaat. Sjoerdsma heeft de steun van PRO nodig om zijn begroting door de Eerste Kamer te loodsen. Zonder de toezegging zou de partij in de senaat tegenstemmen, waardoor de begroting het niet zou halen. Dat gebeurde voor het laatst bijna honderd jaar geleden.
De Kamer besprak donderdag de afspraak die met PRO is gemaakt, maar werd verrast door de "schaduwdeal". Oppositiepartijen eisten daarop opheldering. In een kort briefje liet de minister weten dat het wetsvoorstel strafbaarstelling verheerlijking terrorisme "geen onderdeel" uitmaakt van het akkoord met PRO. Later tegen de pers wilde hij niet hardop zeggen niets van zo'n nevenafspraak te weten.
Niet overtuigd
Het briefje overtuigde de oppositie niet. Onder meer SP, Groep Markuszower, PRO, ChristenUnie en Volt vroegen om meer informatie. "Het is wel gerelateerd aan deze begroting", zei Sarah Dobbe (SP). Suzanne Kröger (PRO) vroeg om een nieuwe brief waarin meer duidelijkheid wordt geschapen over de "schaduwdeal". Zij zei "geschokt" te zijn over de mogelijke extra afspraak.
Het akkoord met PRO is "heel helder", reageerde Sjoerdsma. Die gaat over geld. "Ik ga niet over fracties. Ik ga niet over mensen die niet bij het kabinet zitten."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Kiezers zijn ontevreden over het kabinet-Jetten, in aanloop naar Prinsjesdag over ongeveer anderhalve week. Volgens een enquête van onderzoeksbureau Ipsos I&O is 18 procent te spreken over het beleid van het kabinet. Dat is het laagste punt sinds het aantreden van Jetten (D66) als premier in februari.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat burgemeesters sneller de mogelijkheid hebben om een demonstratie te verplaatsen naar een andere locatie, desnoods met dwang. Ook wordt voor hen duidelijker wanneer demonstranten strafbaar zijn. Verder worden de noodbevoegdheden van burgemeesters verduidelijkt in de wet.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat aangifte doen van het lekken van nog vertrouwelijke begrotingsstukken aan de media, zei minister-president Rob Jetten tijdens zijn wekelijkse persconferentie na afloop van de ministerraad. "Dat doe ik in principe altijd als er op deze manier wordt gelekt", aldus de premier.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is geen narcostaat, benadrukt justitieminister David van Weel na de grote schietpartij in Overasselt eerder deze week. Criminelen zijn hier niet de baas, aldus de VVD-bewindsman na afloop van de wekelijkse ministerraad. "Ik durf gewoon een dikke middelvinger op te steken naar Bolle Jos, en te vertellen dat we hem gaan pakken."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) doet een hernieuwde oproep aan de vakbonden om aan te komen praten over de toekomst van de sociale zekerheid. "De tijd is rijp", aldus de D66-bewindsman voor aanvang van de wekelijkse ministerraad.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens landbouwminister Jaimi van Essen een "no-go" dat alle boeren via een generieke maatregel veedieren moeten wegdoen. Het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) schreef in een rapport dat de zogeheten generieke korting op dierrechten een "ultieme remedie" is om stikstofdoelen in 2035 te halen. Maar Van Essen zei voorafgaand aan de ministerraad dat dit niet nodig is.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Zorgminister Sophie Hermans adviseert mensen zichzelf te beschermen tegen muggen, als zij willen voorkomen besmet te raken met het westnijlvirus. Dit jaar hebben zeker negen mensen het virus opgelopen, meldde het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) donderdag.
1 dag geleden