Sinds oorlog 82.000 Oekraïners naar Nederland, meeste in Randstad
DEN HAAG (ANP) - Sinds het uitbreken van de oorlog in Oekraïne hebben zo'n 82.000 inwoners uit dat land zich ingeschreven bij een Nederlandse gemeente. In de vier grootste gemeenten - Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht - vonden absoluut gezien de meeste Oekraïners een nieuw thuis. Almere, Westland, Dordrecht en Haarlemmermeer volgen. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) donderdag op basis van de meest recent beschikbare cijfers tot november 2022.
De Oekraïense vluchtelingen wonen verspreid over het land. Het Gelderse Rozendaal, een buurgemeente van Arnhem, is de enige gemeente waar op 1 november van vorig jaar geen enkele Oekraïner woonde. Afgezet tegen inwonertal telt Renswoude in de provincie Utrecht relatief de meeste Oekraïense nieuwkomers (33 per 1000 inwoners). Het Noord-Limburgse Gennep (22 per 1000 inwoners), Pekela in de provincie Groningen (17 per 1000 inwoners) en Vaals in Zuid-Limburg (13 per 1000) volgen. Het landelijk gemiddelde komt uit op zo'n 5 Oekraïense nieuwkomers per 1000 inwoners.
Van de 82.000 vluchtelingen met de Oekraïense nationaliteit woonde ruim de helft op 1 november op een adres dat aan het begin van vorig jaar nog onbewoond was. Het gaat dan bijvoorbeeld om snel opgeknapte huizen en gemaakte slaapplaatsen. Bijna 20 procent van de vluchtelingen woonde in bij andere Oekraïners die al vóór de Russische inval in Nederland woonden.
Ook is een deel van de Oekraïense vluchtelingen die zich sinds de Russische inval in Nederland vestigden, weer vertrokken. Volgens het CBS waren op 1 januari van dit jaar bijna 17.000 Oekraïners weer vertrokken. Dat is 16 procent van alle Oekraïense vluchtelingen die sinds het uitbreken van de oorlog in Nederland terechtkwamen.
Meer uit Binnenland
'S-GRAVENZANDE (ANP) - Jade Kops, die via Instagram openhartig vertelde over haar leven met kanker, is overleden. Dat heeft haar familie bekendgemaakt op Instagram. Ze is 19 jaar geworden.
39 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Bestuurders van de corporale studentenvereniging A.S.C./A.V.S.V. uit Amsterdam kunnen weer een beurs krijgen. Na ophef over vrouwonvriendelijk gedrag besloten de Universiteit van Amsterdam, de Vrije Universiteit en de Hogeschool van Amsterdam het corps te straffen. Volgens de instellingen werkt de vereniging aan cultuurverandering en is er "voldoende vertrouwen om de banden te herstellen".
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een 17-jarige jongen uit het Noord-Hollandse Uithoorn is aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij een explosie op 16 maart bij een pand aan de Strawinskylaan aan de Amsterdamse Zuidas. De explosie was bij het Atrium-gebouw. De politie onderzocht een verband met de aanslag bij de joodse school aan de Zeelandstraat in Amsterdam-Zuid enkele dagen eerder. Een politiewoordvoerder meldt vrijdag dat de politie er niet van uitgaat dat deze verdachte ook bij de explosie bij de school betrokken was.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie doet onderzoek naar de uit de hand gelopen azc-demonstraties bij Loosdrecht deze week, meldt justitieminister David van Weel. Hij sluit niet uit dat zulke demonstraties escaleren door de aanwezigheid van groepen die "niks goeds hebben in de zin, of die uit zijn op rellen of een ideologische overtuiging hebben".
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) is "zeer bezorgd" om berichten over een angstcultuur bij opleidingsplekken voor verzekeringsartsen bij het UWV zelf. Het AD en EenVandaag berichtten eerder vrijdag dat vooral in Amsterdam verzekeringsartsen in opleiding een te hoge werkdruk en onveilige werkomgeving ervaren.
4 uur geledenARNHEM (ANP) - De rechtbank in Arnhem heeft vrijdag vier jaar cel opgelegd aan de 58-jarige Koert H. voor het stichten van brand in de Arnhemse binnenstad. Door de enorme brand werden in de nacht van 5 op 6 maart vorig jaar tien historische panden verwoest.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Lidewij de Vos, fractievoorzitter van Forum voor Democratie, is in verwachting van haar eerste kind. Dat heeft ze vrijdagochtend bekendgemaakt op X.
4 uur geleden