Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Sigrid Kaag over doodsbedreiging: ik was echt ontredderd

Sigrid Kaag over doodsbedreiging: ik was echt ontredderd

DEN HAAG (ANP) - D66-leider Sigrid Kaag heeft genoeg van de doodsbedreigingen aan haar adres. Dinsdagmiddag woonde Kaag bij de rechtbank in Den Haag een zitting van de politierechter bij en maakte ze gebruik van haar spreekrecht in een zaak over zo'n persoonlijke bedreiging. De officier van justitie eiste vier maanden celstraf tegen de 43-jarige Erik van Z. De politierechter veroordeelde hem tot vijf maanden celstraf, waarvan twee voorwaardelijk.

"Ik werd er stil van. Ik was echt ontredderd en ik voelde de angst die het moet inboezemen", zei Kaag over het dreigende Facebookbericht waarvoor Van Z. terechtstond. "Hoe veilig ben ik nog, hoe veilig zijn mijn man en kinderen?" Tegen de verdachte zei ze: "Ik ken u niet. Vanwaar die wens om een einde te maken aan het leven van een ander?"

Kaag zegt dat ze regelmatig haatdragende reacties op sociale media leest. Ze wil dit patroon doorbreken. "Als student vermeed ik de brievenbus voor grote rekeningen. Nu zie ik op tegen de dreigbrieven. Ik ben bang om de post te openen. Onbekommerd de honden uitlaten is er ook niet meer bij." Kaag maakt zich ook zorgen over haar dierbaren en vertelde dat de kinderen niet meer naar huis durven te komen "doordat het familiehuis niet meer een veilige plek is door de baan van hun moeder".

Terugkomst naar Nederland

"De dreiging is begonnen bij mijn terugkomst naar Nederland. Erger geworden sinds ik bekender werd. En acuter sinds een krant onlangs opeens mijn huisnummer online publiceerde." Kaag wil een grens trekken "want op deze manier maken we onze samenleving onveilig voor elkaar". Ze noemde burgemeester Sharon Dijksma, Geert Wilders, leraren en politieagenten en "met name vrouwen met ideeën, talent en ambitie die ontmoedigd raken door de vrouwenhaat online".

Van Z. bedreigde naast Kaag ook demissionair minister van Volksgezondheid Hugo de Jonge. De man plaatste de dreigende teksten op Facebook. "Bij deze geef ik u de melding dat ik voor vanavond 24.00 uur Sigrid Kaag ga aanvallen en zo ga verwonden dat ze of dood is, of nooit meer haar functie kan uitvoeren", schreef hij onder de profielnaam X op 30 september op de openbare Facebookgroep van D66 in Noord-Brabant.

Coronamaatregelen

Van Z. verklaarde dat hij het niet eens is met de coronamaatregelen. "Ik deed het gewoon in een opwelling van woede. Het was impulsief en ik schaam me er diep voor", zei Van Z. tegen de rechter. "Ik heb er niet over nagedacht. Ik heb het in tien seconden getypt en nu zit ik hier. Ik ben geen tiener meer. Ik had er beter over moeten nadenken, zeker nu ik weet wat het allemaal teweegbrengt."

Kaag is tevreden met het vonnis, liet ze na afloop weten. De advocaat van Van Z. zei waarschijnlijk niet in hoger beroep te gaan: "De uitspraak zit niet heel ver van wat we verwacht hadden".

Meer uit Binnenland

Weekend van de Wetenschap trekt 125.000 bezoekers

DEN HAAG (ANP) - Het Weekend van de Wetenschap, dat ieder jaar in het eerste weekend van oktober valt, trok deze editie 125.000 bezoekers. Ruim driehonderd organisaties door heel Nederland openden op 3 en 4 oktober hun deuren voor bezoekers en lieten ze kennismaken met wetenschap en technologie.

1 uur geleden
Op Schiphol opgepakte XR-activisten weer vrij

SCHIPHOL (ANP) - De op Schiphol voor huisvredebreuk gearresteerde demonstranten van Extinction Rebellion (XR) zijn weer vrijgelaten, meldt een woordvoerder van de actiegroep. Het gaat om 32 personen, in tegenstelling tot de 31 die de Koninklijke Marechaussee eerder meldde. De arrestanten zijn met een bus naar het dichtstbijzijnde station gebracht. Het is onduidelijk wat de arrestatie voor gevolgen heeft voor hen.

1 uur geleden
Twee restaurants krijgen twee sterren, zeven zaken een eerste

MAASTRICHT (ANP) - Twee restaurants zijn maandag onderscheiden met twee sterren en zeven zaken hebben een eerste Michelinster gekregen. De Librije blijft het enige restaurant in Nederland met drie Michelinsterren, zo werd duidelijk op de horecavakbeurs in MECC Maastricht.

3 uur geleden
VO-raad wil meer keuze voor scholen bij aanschaf schoolboeken

UTRECHT (ANP) - Middelbare scholen moeten kunnen kiezen uit betaalbare alternatieven en zelf kunnen bepalen of ze papieren schoolboeken, digitale boeken of een combinatie daarvan gebruiken. Dat vindt de VO-raad, de organisatie die de belangen van middelbare scholen behartigt. De raad steunt daarmee de oproep van de Autoriteit Consument & Markt (ACM) om een einde te maken aan verplichte koppelverkoop. Scholieren moeten volgens de ACM nu nog te vaak zowel een papieren als een digitale versie aanschaffen.

3 uur geleden
Nog 21 gemeenten onder toezicht om te weinig opvang asielzoekers

DEN HAAG (ANP) - De overheid heeft 21 gemeenten onder toezicht gesteld, omdat ze te weinig asielzoekers opvangen. Ze moeten in de komende tijd duidelijk maken hoe ze alsnog aan de spreidingswet voldoen. Doen ze dat niet, dan kan de overheid een gemeente opzijschuiven en beslissen dat daar een asielopvang komt.

3 uur geleden
31 arrestaties bij actie Extinction Rebellion op Schiphol

SCHIPHOL (ANP) - 31 demonstranten van Extinction Rebellion (XR) zijn door de Koninklijke Marechaussee op Schiphol aangehouden voor huisvredebreuk. Zij zijn, volgens een woordvoerder, op "vreedzame wijze" naar de uitgang begeleid. De arrestanten worden met een bus weggebracht. Het is onbekend waarheen.

3 uur geleden
RIVM pleit voor betere bestrijding hepatitis B en C

BILTHOVEN (ANP) - Nederland moet meer werk maken van de bestrijding van hepatitis B en C, vinden experts van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Ze hebben een plan opgesteld om het aantal infecties met de virussen verder omlaag te krijgen. Daarin wordt onder meer gepleit voor het testen van meer mensen uit landen waar hepatitis nog relatief veel voorkomt.

5 uur geleden