Signify stijgt op beurs na reorganisatie, Viaplay hard onderuit
AMSTERDAM (ANP) - Signify behoorde vrijdag tot de sterkste stijgers op de Amsterdamse beurs. Het verlichtingsbedrijf gaat fors snijden in de organisatie. Op jaarbasis wil het bedrijf daarmee ruim 200 miljoen euro besparen. Bij de reorganisatie zullen banen verloren gaan. Hoeveel wil het bedrijf nog niet zeggen. Het aandeel werd bijna 6 procent hoger gezet.
In Stockholm zag Viaplay 75 procent aan beurswaarde verdampen. De Zweedse streamingdienst, bekend van de Formule 1-uitzendingen in Nederland, heeft een akkoord bereikt over de kwijtschelding van een deel van de schulden. Ook gaat het bedrijf geld ophalen met de uitgifte van nieuwe aandelen. Viaplay kwam dit jaar in financiƫle problemen na grote verliezen en kondigde aan zich uit veel landen terug te trekken.
Hoogste stand
De algehele stemming op de Europese beursvloeren was positief aan het begin van de nieuwe beursmaand. Beleggers trokken zich op aan de koerswinsten op Wall Street, waar de Dow-Jonesindex de maand november afsloot op de hoogste stand van dit jaar.
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,7 procent hoger op 770,11 punten. De MidKap klom 0,5 procent tot 861,54 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 0,5 procent.
Woekerpolisdossier
Chipmachinefabrikant ASML ging op kop in de AEX, met een winst van 1,6 procent. Branchegenoot Besi volgde met een plus van 1,5 procent. Ook olie- en gasconcern Shell (plus 1,2 procent) stond in de kopgroep. Techinvesteerder Prosus sloot de rij met een min van 1,4 procent.
De verzekeraars ASR en NN Group vielen wat terug na de sterke koerswinsten een dag eerder. NN liet weten ook met claimorganisaties te willen gaan praten over woekerpolissen, nu het rivaal ASR is gelukt om een schikking te treffen in het langslepende woekerpolisdossier. Het aandeel verloor 0,6 procent, na een winst van bijna 10 procent een dag eerder. ASR won donderdag 13 procent na het sluiten van de woekerpolisdeal en daalde nu 0,4 procent.
Flying Blue
Air France-KLM steeg 1,6 procent. De luchtvaartcombinatie krijgt 1,5 miljard euro tot zijn beschikking, nu een deal met investeerder Apollo is afgerond. Voor dat geld mag het Amerikaanse Apollo het loyaliteitsprogramma Flying Blue deels uitbaten. Eind oktober werd een financiering van 1,3 miljard euro aangekondigd, maar Apollo heeft dat bedrag verhoogd.
De euro was 1,0898 dollar waard, tegen 1,0905 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,4 procent duurder op 76,27 dollar. Brentolie kostte 0,3 procent meer op 81,09 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese export is in april sterker gegroeid dan verwacht, ondanks druk op de wereldeconomie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens cijfers van de Chinese douane steeg de uitvoer met 14,1 procent tegenover een jaar eerder.
18 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De brede S&P 500-index en de technologiegraadmeter Nasdaq zijn vrijdag met nieuwe recordstanden gesloten, geholpen door een sterk cijfer over de Amerikaanse banenmarkt. Het banenrapport van de overheid viel veel beter uit dan verwacht. Wel werd bekend dat het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten naar een nieuw dieptepunt is gezakt door zorgen bij huishoudens over een hoge inflatie die de koopkracht ondermijnt.
8 uur geledenSUNNYVALE (ANP/BLOOMBERG) - De producent van AI-chips Cerebras Systems wil meer geld ophalen met zijn beursgang op Wall Street dan eerder gepland. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg is Cerebras van plan de uitgifteprijs bij de beursgang te verhogen vanwege de grote interesse van investeerders. Mogelijk kan het bedrijf maandag met een bekendmaking komen.
9 uur geledenSTUTTGART (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse sportwagenfabrikant Porsche sluit drie dochterondernemingen die niet actief zijn in de autoproductie. Daardoor gaan ongeveer vijfhonderd banen verloren. Met de ingreep wil Porsche verder snijden in de kosten en zich meer focussen op de kernactiviteiten.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met een kleine min het weekend ingegaan. Beleggers op het Damrak deden het even rustig aan na een drukke week met veel kwartaalcijfers van grote bedrijven. De aandacht ging nu onder meer uit naar het belangrijke Amerikaanse banenrapport dat beter uitviel dan verwacht. De chipfondsen ASML, Besi en ASMI stonden wel bij de stijgers in de AEX.
13 uur geledenANN ARBOR (ANP) - Het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten is naar een nieuw dieptepunt gezakt door toenemende zorgen over een hoge inflatie door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van voorlopige cijfers voor de meimaand. Amerikaanse huishoudens zijn bezorgd dat de hoge inflatie de koopkracht en eigen financiƫle situatie schaadt.
14 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen vrijdag omhoog ondanks de hernieuwde spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Naast de ontwikkelingen in het Midden-Oosten verwerkten beleggers het banenrapport van de Amerikaanse overheid. Volgens dat rapport zijn er in de grootste economie ter wereld in april 115.000 banen bijgekomen. Dat was meer dan verwacht. De werkloosheid bleef onveranderd op 4,3 procent.
15 uur geleden