Shutdown Amerikaanse overheid afgewend
WASHINGTON (ANP) - De financiering van de Amerikaanse landelijke overheid is veiliggesteld nadat een plan van Republikein Mike Johnson, de nieuwe voorzitter van zijn fractie in het Huis van Afgevaardigden, voldoende steun kreeg van beide partijen.
Met 336 stemmen voor en 95 tegen is een zogenoemde shutdown van de overheid afgewend. De Amerikaanse politiek had tot vrijdagavond om de financiering van overheidsinstellingen te regelen, anders zouden veel ambtenaren in aanloop naar de feestdagen niet meer betaald krijgen. Het voorstel moet nu ook nog door de Senaat worden geloodst, waar zowel de Democraten als de Republikeinen hun steun hebben uitgedrukt.
Het plan van Johnson voorziet alleen in een oplossing op de korte termijn en daardoor moet er begin volgend jaar verder onderhandeld worden. De financiering van overheidsinstellingen loopt nog enkele weken door. Sommige diensten krijgen geld tot januari, anderen tot februari. Ook moet er een akkoord komen over steun aan Israël en Oekraïne.
Mike Johnson werd drie weken geleden verkozen tot de nieuwe voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, na een lange, slepende politieke strijd, met name door onenigheid binnen de Republikeinse partij. De stemming van dinsdag wordt gezien als zijn eerste grote verwezenlijking.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/AFP) - In Engeland is een proces begonnen tegen de Russische kapitein van een vrachtschip dat vorig jaar op de Noordzee in botsing kwam met een tanker. Bij het incident ontstond een grote brand en kwam een bemanningslid om het leven.
28 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Iraanse diplomaten zijn niet langer welkom in en bij de gebouwen van het Europees Parlement. Dat meldt voorzitter van het Europees Parlement Roberta Metsola op X.
34 minuten geledenNUUK (ANP/RTR) - De regering van Groenland heeft benadrukt dat de verdediging van het eiland in NAVO-verband geregeld zou moeten worden. De regering benadrukt "op geen enkele" manier te accepteren dat de Verenigde Staten het gebied willen inlijven.
35 minuten geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum zegt een "goed gesprek" te hebben gehad met haar Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Ze hebben het volgens haar onder meer gehad over handel en de bestrijding van drugssmokkel, schrijft Sheinbaum op X.
1 uur geledenCARACAS (ANP/AFP/RTR) - De Venezolaanse regering zegt "de afgelopen uren" 116 gevangenen te hebben vrijgelaten. Mensenrechtenorganisaties zijn kritisch op de claim en meldden lagere aantallen.
1 uur geledenHAVANA (ANP/AFP) - Cuba zegt, op wat kleine zaken na, "niet in gesprek" te zijn met de Verenigde Staten. Dat schrijft president Miguel Díaz-Canel op X.
1 uur geledenBERN (ANP) - De planeet Mars had ongeveer drie miljard jaar geleden waarschijnlijk een grote oceaan. Die bedekte mogelijk ongeveer de helft van het oppervlak. Onderzoekers van de universiteiten van Bern in Zwitserland en Padua in Italië hebben dat berekend.
2 uur geleden