Shell ziet winst dalen door lagere inkomsten uit gas
LONDEN (ANP) - Olie- en gasconcern Shell heeft een lagere jaarwinst geboekt door lagere olieprijzen en gedaalde inkomsten uit de handel in aardgas. Tegelijkertijd wist het Britse bedrijf de kosten naar beneden te brengen, wat topman Wael Sawan tevreden stemt.
De nettowinst over heel 2024 daalde 17 procent tot 16,1 miljard dollar. Dat had onder andere te maken met een kleiner verschil tussen de productiekosten en verkoopprijzen voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng). In de voorgaande jaren profiteerden Shell en andere energieconcerns nog van torenhoge prijzen voor gas en olie na de Russische inval in Oekraïne.
In het slotkwartaal kelderde de aangepaste nettowinst naar net geen 3,7 miljard dollar, van 7,3 miljard dollar een jaar eerder. Dat kwam naast lagere winstmarges op olie en gas ook door hogere afschrijvingen op boorinstallaties voor de zoektocht naar nieuwe olievelden.
Hernieuwbare energie
Sawan spreekt van "sterke financiële prestaties" tegen een achtergrond van lagere olieprijzen. Aandeelhouders gaan daar ook van profiteren. Ze krijgen een 4 procent hoger dividend. Daarnaast koopt Shell voor 3,5 miljard dollar eigen aandelen in, wat de waarde van de overgebleven stukken stuwt.
Bij zijn aantreden als hoogste baas van Shell benadrukte Sawan dat activiteiten voor hernieuwbare energie, zoals windmolenparken of waterstoffabrieken, ook moeten bijdragen aan het rendement van het concern. Deze divisie was het afgelopen jaar verlieslatend, onder andere doordat de marges op de verkochte groene stroom sterk waren gedaald. Daarnaast schreef deze divisie bijna 1,1 miljard dollar af, vooral in Noord-Amerika.
De klimaatbeweging uitte het afgelopen jaar felle kritiek op Shell, dat zijn doelstelling voor CO2-vermindering in 2030 afzwakte en juist meer fossiele lng produceert. Maar topman Sawan zegt "meer waarde met minder uitstoot" te willen leveren, waarbij hij ook de kloof in de beurswaarde tussen Shell en grote Amerikaanse concurrenten wil dichten.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - De overheidsschuld van Frankrijk stijgt naar recordhoogte. Doordat de Franse regering er dit jaar niet in slaagt het begrotingstekort in te dammen, groeit ook de schuldenberg.
13 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Media- en entertainmentconcern Paramount Skydance is dicht bij een akkoord met Californië en andere staten die de overname van concurrent Warner Bros. Discovery wilden tegenhouden. Openbaar aanklagers en het bedrijf sluiten mogelijk binnen enkele dagen een overeenkomst, melden meerdere media.
15 uur geledenVOORBURG (ANP) - De organisatie voor Nederlandse tankstationhouders Drive reageert onaangenaam verrast op de accijnsverlaging die Duitsland heeft aangekondigd. Door het prijsverschil dreigen pomphouders in de grensregio vanaf oktober weer klanten te verliezen. "We zagen klanten langzamerhand terugkomen, maar dat wordt nu tenietgedaan", zegt Drive-voorzitter Martin van Eijk.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De recordprijs van diesel in Nederland komt uit op 2,824 euro per liter, meldt voordeelplatform UnitedConsumers. Brandstofprijzen stijgen al een tijdlang door de oorlog tussen de Verenigde Staten en Iran, die de export van brandstoffen door Golfstaten ernstig hindert.
19 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Ook de AI van Google, Gemini, heeft onbedoeld meerdere andere bedrijven gehackt door inloggegevens te raden. Dat gebeurde in mei, heeft het bedrijf bekendgemaakt.
21 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag overwegend hoger gesloten. Beleggers beleefden een bewogen handelsweek waarin de Amerikaanse Federal Reserve de rente voor het eerst in drie jaar verhoogde. De rente op tienjarige Amerikaanse staatsobligaties liep ook weer op na een korte daling, door speculatie dat de hoge energiekosten inflatie kunnen aanwakkeren. Dat zou kunnen leiden tot een nieuwe renteverhoging van de Fed.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - FNV beraadt zich over nieuwe acties in de schoonmaaksector na de vijf stakingsdagen deze week. De vakbond sluit nieuwe stakingen niet uit, laat een woordvoerder weten. FNV voert actie omdat het de door werkgeversorganisatie Schoonmakend Nederland en vakbond CNV gesloten cao wil openbreken.
1 dag geleden