Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Shell ziet jaarwinst halveren na record in 2022

Shell ziet jaarwinst halveren na record in 2022

LONDEN (ANP) - Olie- en gasconcern Shell heeft vorig jaar de winst zien halveren in vergelijking met 2022. In dat jaar zette het Britse bedrijf nog een recordwinst in de boeken dankzij de sterk gestegen energieprijzen door de oorlog in Oekraïne. Maar de prijzen van olie en met name aardgas lagen vorig jaar weer aanzienlijk lager, wat dus druk zette op de winstgevendheid.

Volgens Shell bedroeg de nettowinst 19,4 miljard dollar. In het jaar daarvoor boekte Shell nog een recordwinst van meer dan 42 miljard dollar. Dat komt neer op een winstdaling van 54 procent. De totale omzet kwam vorig jaar uit op meer dan 323 miljard dollar. Dat was nog ruim 386 miljard dollar in het voorgaande jaar.

Shell kondigde verder aan in het eerste kwartaal van dit jaar nog eens voor 3,5 miljard dollar aan eigen aandelen in te gaan kopen. Ook wordt het dividend verhoogd. In een toelichting zei topman Wael Sawan, die sinds begin vorig jaar aan het hoofd staat van Shell, dat het bedrijf vorig jaar in totaal 23 miljard dollar heeft uitgekeerd aan de aandeelhouders in de vorm van dividend en de inkoop van eigen aandelen.

Reactie Milieudefensie

Milieudefensie reageert furieus op de mededeling dat er weer meer geld naar de aandeelhouders gaat. "De winst lijkt gehalveerd, maar deze is afgezien van afgelopen jaar sinds 2011 nog nooit zo groot geweest. Terwijl mensen ook in Nederland moeite hebben om rond te komen, verdienen de Shells, Exxons en Totals nog steeds aan het veroorzaken van de klimaatcrisis", zegt de milieuorganisatie. De topman van Shell trapt in de ogen van Milieudefensie ook "nog steeds op de rem als het gaat om duurzame investeringen en lanceert ondertussen grote nieuwe fossiele projecten in bijvoorbeeld Brazilië en de Golf van Mexico".

Sawan is bezig in de kosten te snijden bij Shell om zo de prestaties te verbeteren en beter de concurrentie aan te kunnen gaan met grote Amerikaanse olieproducenten. Zo gaan banen verloren bij de tak voor groene energie. Ook bekijkt Shell minder presterende onderdelen, voor bijvoorbeeld een mogelijke verkoop.

Andere oliemaatschappijen

De topman stelt dan ook dat in 2024 door zal worden gegaan met het "versimpelen" van de organisatie. Daarmee lijkt hij te hinten op meer banenverlies. Momenteel telt Shell wereldwijd meer dan 90.000 werknemers in ruim zeventig landen.

Shell is het eerste grote oliebedrijf dat met cijfers over 2023 komt. Vrijdag brengen de grote Amerikaanse oliemaatschappijen ExxonMobil en Chevron resultaten naar buiten. Het Britse BP en het Franse TotalEnergies melden volgende week cijfers.

Meer uit Financieel

Prosus trekt AEX omlaag na cijfers Chinees Tencent

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een verlies de handel uitgegaan. Techinvesteerder Prosus was een negatieve uitschieter na kwartaalcijfers van het Chinese internetconcern Tencent, waarin het AEX-bedrijf een groot belang heeft. Beleggers wereldwijd reageerden ook op nieuwe cijfers over de inflatie in de Verenigde Staten.

6 minuten geleden
Cabinepersoneel easyJet Frankrijk opgeroepen te staken

PARIJS (ANP/AFP) - Vakbonden hebben het cabinepersoneel van easyJet Frankrijk opgeroepen om zaterdag en zondag te staken. Dat hebben drie bonden in een gezamenlijke verklaring bekendgemaakt. De luchtvaartmaatschappij vraagt de vakbonden om af te zien van de acties, omdat die in een erg druk weekend vallen.

44 minuten geleden
Rijn in Duitsland bereikt laagste waterstand ooit

HAMBURG (ANP/RTR) - De Rijn heeft in Duitsland een nieuw dieptepunt bereikt. Dat meldt het Duitse agentschap voor de binnenvaart woensdag. Hierdoor kunnen vrachtschepen vastlopen.

51 minuten geleden
Schiphol vindt wachttijden te lang na nieuw grenscontrolesysteem

SCHIPHOL (ANP) - Schiphol vindt de wachttijden voor groepen reizigers te lang sinds de invoering van een digitaal grenscontrolesysteem. Aankomende passagiers met een niet-EU-paspoort moeten volgens de luchthaven gemiddeld één tot twee uur wachten, en dat is volgens Schiphol ongewenst.

1 uur geleden
Wall Street opent met bescheiden winsten na inflatiecijfers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met kleine winsten begonnen. De aandacht op Wall Street ging onder meer uit naar nieuwe cijfers over de inflatie in de Verenigde Staten. Ook kwamen er positieve cijfers van grote Amerikaanse techbedrijven.

2 uur geleden
Ierse investeringsmaatschappij heeft interesse in Accell

DUBLIN (ANP) - De Ierse investeringsmaatschappij Quanta Capital heeft interesse in de overname van de Accell Group, moederbedrijf van onder andere fietsmerken Sparta, Batavus en Babboe. Dat laat topman Mel Sutcliffe weten middels een statement.

2 uur geleden
Ultimatum vakbonden Schiphol om beveiligers, anders snel acties

UTRECHT (ANP) - CNV en FNV hebben opnieuw gedreigd met acties op Schiphol. De vakbonden geven de luchthaven en de drie beveiligingsbedrijven daar tot volgende week woensdagmiddag de tijd om met concrete toezeggingen te komen voor betere werkomstandigheden en een minder hoge werkdruk. Doen ze dat niet, dan komen de beveiligers volgens een gezamenlijke verklaring kort daarna in actie.

5 uur geleden