Shell zakt op Damrak na oproep opsplitsing en kwartaalcijfers
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs werd het aandeel Shell donderdag lager gezet. Naast de kwartaalcijfers van het olie- en gasconcern verwerkten beleggers de oproep van de activistische aandeelhouder Third Point om Shell op te splitsen in een bedrijf dat zich bezighoudt met vervuilende fossiele brandstoffen als olie- en gas en een bedrijf dat juist inzet op schone hernieuwbare energie.
Shell behoorde met een min van 1,7 procent tot de grootste dalers bij de hoofdbedrijven op het Damrak. Het concern profiteerde in het derde kwartaal flink van de sterk gestegen olieprijzen en boekte een miljardenwinst. Investeerder Third Point, die met een recent verworven belang een van de grootste aandeelhouders van Shell is, verklaarde in een brief dat opsplitsing van het concern meer duidelijkheid zal verschaffen over de klimaatstrategie van het bedrijf.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent hoger op 815,75 punten. De MidKap zakte 1,5 procent tot 1057,97 punten. De beurzen in Frankfurt en Londen verloren tot 0,4 procent. Parijs won 0,3 procent.
Unibail-Rodamco-Westfield
Winkelvastgoedfonds Unibail-Rodamco-Westfield was de grootste daler in de AEX. De eigenaar van de Mall of the Netherlands wist in het derde kwartaal opnieuw beter te presteren dankzij de versoepeling van de coronamaatregelen. Beleggers hadden echter op meer gehoopt en stuurden het aandeel 3,6 procent lager.
In de MidKap kelderde Flow Traders 13 procent. De Amsterdamse flitshandelaar zag de handelsinkomsten afgelopen kwartaal flink dalen en boekte minder winst dan verwacht. Ook de resultaten van bodemonderzoeker Fugro (min 11 procent) en advies- en ingenieursbureau Arcadis (min 7 procent) konden beleggers niet bekoren.
AB InBev
In Brussel dikte AB InBev 7,6 procent aan. De grootste bierbrouwer ter wereld profiteerde afgelopen kwartaal van de heropening van de Europese horeca en verhoogde zijn verwachtingen. Concurrent Heineken won 3 procent in Amsterdam. Volkswagen zakte 2,9 procent in Frankfurt. De wereldwijde tekorten aan chips hebben duidelijk impact op de financiële resultaten van de Duitse autoproducent, die de omzet en het resultaat zag dalen in het derde kwartaal. Vliegtuigbouwer Airbus profiteerde van het herstel in de luchtvaartsector en schroefde zijn verwachtingen op. Het aandeel klom 3 procent in Parijs.
De euro was 1,1603 dollar waard, tegen 1,1592 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 1 procent tot 81,87 dollar. Brentolie kostte 0,9 procent minder op 83,84 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Victoria's Secret hoorde dinsdag bij de grote winnaars op de aandelenbeurzen in New York. Het lingeriemerk heeft zijn financiële verwachtingen verhoogd na een sterk eerste kwartaal. Topvrouw Hillary Super lijkt daarmee vaart te maken met haar 'new era of sexy'-herstelplan voor het Amerikaanse merk.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen KLM en Transavia hebben op woensdag verschillende vluchten naar Portugese bestemmingen geannuleerd in verband met een staking in het land. Zowel op Schiphol als op de luchthavens in Eindhoven en Rotterdam zijn vluchten geschrapt.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De regering-Trump gaat AI-ontwikkelaars vragen om hun meest geavanceerde modellen vrijwillig aan te bieden voor cyberveiligheidstests door de Amerikaanse overheid, nog voordat ze aan het publiek worden vrijgegeven. Dat volgt uit een presidentieel decreet dat dinsdag werd ondertekend.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De staking van de luchtverkeersleider Skeyes op Belgische luchthavens wordt beëindigd. Een woordvoerster van Skeyes meldt aan het Belgische persbureau Belga dat directie en vakbonden een akkoord hebben gesloten.
5 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - UniCredit heeft zijn belang in de Duitse Commerzbank vergroot tot 34,35 procent. Dat meldt de Italiaanse grootbank dinsdag. Het vergroten van het belang boven de 30 procent is een belangrijke stap voor de Italiaanse bank.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is dinsdag met een stevige winst gesloten. Onder de hoofdfondsen was Prosus de grootste winnaar. Ook de chipbedrijven ASML (plus 4,9 procent), Besi (plus 2,9 procent) en ASMI (plus 2,4 procent) eindigden hoger.
6 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De militaire variant van Elon Musks satellietcommunicatienetwerk Starlink heeft er een flinke klant bij. Na de Amerikaanse heeft ook de Britse krijgsmacht het Starshield-netwerk in gebruik genomen, zeggen twee ingewijden tegen persbureau Reuters.
6 uur geleden