Shell zakt in lagere AEX na afschrijving op Russische bezittingen
AMSTERDAM (ANP) - Shell werd donderdag lager gezet op de beurs in Amsterdam. Het olie- en gasconcern maakte bekend dat het een forse afschrijving doet op zijn bezittingen in Rusland. Shell wil Rusland verlaten vanwege de oorlog in Oekraïne. De AEX sloot weer in de min na de stevige verliesbeurt van een dag eerder.
De Europese markten konden de weg omhoog niet vinden door de aanhoudende zorgen over de stijgende rentes. Uit de notulen van de laatste beleidsvergadering van de Federal Reserve bleek dat de Amerikaanse centrale bank de rente in de komende maanden met stappen van 0,5 procentpunt wil verhogen om de inflatie te bestrijden. Ook wil de Fed zijn enorme obligatiebezit gaan afbouwen.
Shell liet weten tussen de 4 en 5 miljard dollar af te schrijven op zijn activiteiten in Rusland en zakte 2,1 procent. Kort na de Russische invasie van Oekraïne maakte Shell al bekend zijn belangen in grote projecten voor de winning van olie en gas in Rusland te willen verkopen. Begin maart nam Shell ook de beslissing om te stoppen met zijn ongeveer vierhonderd tankstations in het land. Het bedrijf koopt geen Russische olie en gas meer.
Randstad
De AEX-index op Beursplein 5 sloot uiteindelijk op 0,4 procent lager 716,53 punten. De MidKap steeg 0,2 procent tot 1050,90 punten. De beurzen in Parijs, Frankfurt en Londen verloren tot 0,6 procent.
Randstad kampte met een adviesverlaging door Kepler Cheuvreux. De uitzender was de grootste verliezer in de AEX met een min van 3,2 procent.
Adyen steeg 0,7 procent. Het betaalbedrijf liet weten samen met Apple te werken aan 'Tap to pay' voor de iPhone. Daarmee moet het voor Amerikaanse winkeliers later dit jaar mogelijk worden om contactloze betalingen te accepteren met een iPhone en een app.
Accell
Accell won 0,6 procent. Het consortium onder leiding van de Amerikaanse investeerder KKR heeft officieel het overnamebod op de fietsenfabrikant gelanceerd. Beleggers kunnen hun stukken vanaf vrijdag aanmelden. De overname ter waarde van 1,6 miljard euro werd eerder dit jaar aangekondigd en moet voor de zomer worden afgerond.
De euro was 1,0899 dollar waard, tegen 1,0912 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,6 procent minder op 95,64 dollar. Brentolie werd 0,9 procent goedkoper op 100,17 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft forse boetes uitgedeeld aan betrokkenen bij een grote fraudezaak. Er is voor 3,4 miljoen euro aan boetes opgelegd aan vier personen en drie bedrijven. Daarnaast wordt ruim 82 miljoen euro aan crimineel verkregen vermogen afgepakt.
25 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Arbeidsinspectie wil de activiteiten van Uber Eats in de regio Amsterdam tijdelijk stilleggen, omdat er maaltijdbezorgers zonder geldige vergunning aan het werk zijn. Dat bevestigt het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (SZW) na berichtgeving van NRC. De Raad van State moet nog bepalen of de inspectie dit bevel mag opleggen.
33 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven hoorden woensdag tot de meest in het oog springende verliezers op de beurs in Amsterdam na nieuwe Amerikaanse dreigementen van importheffingen op Chinese chips. De VS dreigen in de loop van 2027 zo'n heffing aan China op te leggen, meldde het Amerikaanse handelsagentschap USTR dinsdag na onderzoek naar het beleid van China voor zijn chipindustrie. China hekelde die dreigementen woensdag en verklaarde maatregelen te zullen nemen als de VS doorgaat met zijn acties.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Britse olieconcern BP heeft een koper gevonden voor zijn motoroliemerk Castrol. De Amerikaanse investeerder Stonepeak Partners neemt een meerderheidsbelang van 65 procent in het smeermiddelenbedrijf over voor 6 miljard dollar, maakte BP bekend.
2 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China heeft woensdag laten weten dat het tegen het "willekeurig gebruik van tarieven" en de "onredelijke onderdrukking" van Chinese industrieën door de Verenigde Staten is. Met die opmerking reageerden de autoriteiten in Beijing op vragen van journalisten over Amerikaanse plannen om tarieven op Chinese chipimporten in te voeren.
2 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - Goud heeft woensdag voor het eerst een prijs van 4500 dollar per troy ounce (31,1 gram) bereikt. De goudprijs wordt de laatste tijd gestuwd door oplopende spanningen rond Venezuela en speculatie over verdere renteverlagingen in de Verenigde Staten volgend jaar.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De uitgaven van de Nederlandse overheid waren in de eerste drie kwartalen van dit jaar 11 miljard euro hoger dan de inkomsten. Het overheidstekort is daarmee 9 miljard euro groter dan over dezelfde periode van 2024, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers over de overheidsfinanciën.
3 uur geleden