Shell wint na stijging olieprijzen, Damrak opent lager
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag lager begonnen aan de nieuwe handelsdag. Olie- en gasconcern Shell steeg na het verder oplopen van de olieprijzen, wat onder meer werd aangewakkerd door spanningen in het Midden-Oosten. Arcadis en Ebusco haalden nieuwe opdrachten binnen. Verder hadden beleggers aandacht voor gestegen rentes op de obligatiemarkten.
Shell won 0,8 procent en stond bij de sterkste stijgers van de hoofdfondsen. De prijzen voor ruwe aardolie bereikten hun hoogste niveau sinds 2014. Een vat Brentolie werd 1,8 procent duurder op 88,04 dollar en Amerikaanse olie steeg 2,2 procent in prijs tot 85,67 dollar per vat.
Naar verwachting zal de vraag naar olie harder toenemen door het economisch herstel na de coronacrisis. Daarnaast nemen geopolitieke spanningen in het Midden-Oosten toe. Jemenitische Houthi-rebellen hebben vermoedelijk een drone-aanval uitgevoerd op olietankers in Abu Dhabi, waarbij drie doden vielen.
Rente
In Parijs steeg olieproducent TotalEnergies 0,3 procent en in Londen won BP bijna 1 procent.
De algehele stemming op de aandelenbeurzen was licht pessimistisch. Dat kwam voornamelijk door de stijgende rente op tienjarige staatsleningen van de Verenigde Staten, die als maatstaf voor de obligatiemarkten wordt gezien. Beleggers houden nu zelfs rekening met een verhoging van de rente door de Amerikaanse Federal Reserve in maart, wat aandelen relatief minder aantrekkelijk maakt.
Arcadis
De AEX-index in Amsterdam zakte 0,6 procent tot 776,89 punten. De MidKap ging 0,3 procent omlaag tot 1.082,02 punten. De beurzen in Parijs, Frankfurt en Londen daalden tot 0,9 procent. In het Verenigd Koninkrijk is de werkloosheid verder gedaald in de drie maanden tot en met november, terwijl economen op geen verandering hadden gerekend.
Arcadis won 0,2 procent na de aankondiging van een nieuwe opdracht. Gedurende vijf jaar gaat het ingenieurs- en adviesbureau twee Schotse elektriciteitsbedrijven helpen bij het geschikt maken van hun stroomnet voor hernieuwbare energie. Met de klus is omgerekend bijna 30 miljoen euro gemoeid.
Ebusco
Ook de Brabantse fabrikant van elektrische bussen Ebusco kreeg een nieuwe opdracht. Het bedrijf levert tien bussen die in de Duitse deelstaat Baden-Württemberg zullen rondrijden. Financiële details van de deal zijn niet bekend. Het aandeel steeg 2,5 procent.
De euro was 1,1397 dollar waard, tegenover 1,1420 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Webwinkel bol heeft een twintigtal eclipsbrillen uit zijn assortiment verwijderd. Dat bevestigt een woordvoerster na berichtgeving door Het Financieele Dagblad. Volgens haar was het voor bol onmogelijk te garanderen dat ze aan de eisen voldoen.
5 uur geledenSAINT-OMER (ANP/BELGA) - In Frankrijk is een onderzoek geopend naar een incident met een ontplofte squishy, een populair antistressspeelgoed. Dat meldt het parket van Saint-Omer zondag. Onlangs liep een 8-jarig jongetje tweedegraads brandwonden op toen een squishy in zijn gezicht explodeerde.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Apple praat met CXMT over de mogelijkheden om geheugenchips af te nemen van die Chinese maker van halfgeleiders. Elke mogelijke deal ligt politiek echter zeer gevoelig, schrijft The Wall Street Journal zondag op basis van ingewijden.
7 uur geledenBOEKAREST (ANP/BLOOMBERG) - Opgeblazen rotsen en afzinkbakken helpen Roemenië om de energievoorziening aan de praat te houden. De inschatting is nu dat het land de tweede kernreactor van de Cernavoda-centrale zeker negen dagen langer kan laten draaien.
9 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De prijzen die Chinese fabrikanten vragen voor hun producten zijn in juli voor het eerst sinds het uitbreken van de Iranoorlog minder hard gestegen. Volgens kenners is dit een teken dat de kostenstijgingen als gevolg van de blokkade van de Straat van Hormuz beginnen af te nemen.
11 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - De topman van het Duitse defensieconcern Rheinmetall moet vanwege een reeks bedreigingen dag en nacht worden beveiligd. Toch weigert Armin Papperger zich te laten intimideren, heeft hij gezegd in een zondag gepubliceerd interview met het Duitse persbureau dpa. "Dit werk moet nu eenmaal gebeuren, en wie de druk niet aankan, hoort niet thuis in deze functie."
12 uur geledenDRIEBERGEN (ANP) - De extreme hitte en langdurige droogte in Europa kan de economie hard raken. Triodos Bank schat dat het extreme zomerweer er zelfs voor kan zorgen dat de eerder voorspelde economische groei voor dit jaar volledig teniet wordt gedaan.
13 uur geleden