Shell winnaar in lagere AEX na importverboden op Russische olie
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index van grootste bedrijven op de aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag opnieuw met een fors verlies gesloten, terwijl de graadmeter voor middelgrote bedrijven wel hoger eindigde. Shell vormde samen met financieel dienstverleners een select groepje winnaars in de hoofdindex. Het olie- en gasconcern kondigde aan volledig uit Rusland te vertrekken wegens de inval in Oekraïne, maar won aan waarde op het nieuws dat het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten de import van Russische olie willen verbieden.
Shell eindigde 2,4 procent hoger. Eerder op de dag stond het aandeel nog op een klein verlies. Een vat Brentolie werd bijna 7 procent duurder op 131,77 dollar en Amerikaanse olie steeg 6,8 procent in waarde tot 127,72 dollar per vat. Dat komt bovenop de forse prijsstijgingen van de afgelopen weken, als reactie op de oorlog tussen Rusland en Oekraïne.
Op andere grondstoffenmarkten was er sprake van grote nervositeit door economische sancties tegen Rusland. Nikkel, een belangrijk metaal voor batterijen en katalysatoren, werd in twee dagen 250 procent meer waard. De Londense beurs voor metalen schortte de handel in nikkel op door de recordstijging. Graan bereikte een recordprijs maar daalde vervolgens ook weer.
Chipbedrijven
De AEX-index verloor 1,8 procent tot 656,74 punten. Onder meer de chipbedrijven ASML en ASMI gingen onderuit, mogelijk door zorgen over oplopende rentes op de obligatiemarkten. Hun branchegenoot Besi was de sterkste daler in de AEX met een verlies van bijna 9 procent.
Aegon klom 0,7 procent. De verzekeraar zal geen nieuwe investeringen meer doen in bedrijven in Rusland en Belarus vanwege de Russische invasie in Oekraïne. Aegon heeft momenteel nog voor 27 miljoen euro aan algemene beleggingen in Rusland uitstaan. Concurrent NN Group won meer dan 5 procent en in de MidKap steeg ABN AMRO 4,7 procent dankzij oplopende rentes.
Midkap
De MidKap won 1 procent tot 928,76 punten, met technologiebedrijf TKH (plus 5,2 procent) als grote winnaar. De onderneming boekte een hogere omzet en winst en behaalde de eigen doelstellingen. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs behaalden een bescheiden winst.
In Londen zakte Greggs ruim 3 procent. De Britse bakkerijketen waarschuwde voor een negatieve impact op de winst dit jaar door de hogere energiekosten en grondstoffenprijzen. Adidas won 4,5 procent in Frankfurt. Het Duitse sportmerk sluit voorlopig zijn winkels en webshop in Rusland.
De euro was 1,0884 dollar waard, tegenover 1,0863 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
LOS ANGELES (ANP/AFP) - Meta-topman Mark Zuckerberg heeft spijt van de trage vooruitgang die zijn bedrijf boekte bij het identificeren van minderjarige gebruikers op Instagram. Dit heeft hij woensdag gezegd tijdens de behandeling van een belangrijke zaak over socialemediaverslaving in het Amerikaanse Los Angeles.
43 minuten geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Bestuurslid Isabel Schnabel van de Europese Centrale Bank (ECB) is van plan haar termijn uit te zitten. Dit heeft de Duitse econoom woensdag gezegd. Eerder woensdag meldden bronnen tegen de Britse zakenkrant Financial Times dat ECB-president Christine Lagarde haar termijn waarschijnlijk niet gaat afmaken.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beursuitbater Euronext, eigenaar van de aandelen- en optiemarkten in onder meer Amsterdam, Parijs en Lissabon, heeft in 2025 een recordjaar gedraaid. Topman Stéphane Boujnah zegt daarbij met "vertrouwen en vastberadenheid" begonnen te zijn aan 2026. Het beursbedrijf profiteert van hogere handelsinkomsten, meer beursgangen en overnames.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Het socialemediaplatform X moet onderzoekers toegang geven tot gegevens rond de verkiezingen in Hongarije op 12 april. Dit heeft het hof van beroep in Berlijn bepaald. De beslissing wordt gezien als een mijlpaal in de uitvoering van de Digital Services Act (DSA) van de EU.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Miljardair Les Wexner heeft tegenover een onderzoekscommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gezegd dat hij een keer op het privé-eiland van Jeffrey Epstein is geweest. De in 2019 overleden zedendelinquent was jarenlang de financieel adviseur van Wexner, die rijk werd met winkel- en marketingconglomeraat L Brands.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De toestroom van Amerikaanse toeristen naar Europa vlakt dit jaar naar verwachting voor het eerst af sinds de sterke opleving na corona. Dit is mogelijk het gevolg van een zwakkere dollar, verslechterende economische vooruitzichten en geopolitieke instabiliteit. Een sterke groei van Chinese en Indiase toeristen zal dit waarschijnlijk compenseren, meldt de European Travel Commission in een nieuw rapport.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Aandelenbeurzen in Europa zijn woensdag flink hoger gesloten. Beleggers reageerden op inflatiecijfers uit het Verenigd Koninkrijk. De Britse inflatie is in januari gedaald naar 3 procent. Dat is het laagste niveau sinds maart vorig jaar.
3 uur geleden