Shell wil met nieuwe fabriek meer plastic recyclen
MOERDIJK (ANP) - Shell heeft op zijn terrein in Moerdijk een fabriek geopend die moet helpen meer plastic afval te recyclen tot nieuwe grondstoffen. Andere bedrijven leveren een olie die ze onder hoge temperatuur hebben gewonnen uit plastic afval. Shell zelf zuivert die zogeheten pyrolyseolie en vervolgens kan een andere installatie er basischemicaliën van produceren voor nieuwe plastics.
Pyrolyse maakt chemische recycling mogelijk. In tegenstelling tot "mechanische" recycling door plastic te wassen, te versnipperen en opnieuw te gebruiken, verandert plastic afval door pyrolyse op molecuulniveau. Dat maakt het volgens Shell mogelijk om meer voedselverpakkingen te recyclen die aan de hygiënevereisten voldoen. Dat vermindert uiteindelijk ook de behoefte aan fossiele aardolie als grondstof voor plastics.
Nu wordt nog maximaal 46 procent van het plastic afval gerecycled, de rest wordt verbrand. Volgens Shell kan de nieuwe installatie daar verandering in brengen.
Kritiek
"Moerdijk is de eerste locatie binnen Shell die pyrolyseolie op industriële schaal en met een innovatieve technologie inzet", zegt directeur Richard Zwinkels van het Shell Chemicals Park Moerdijk. Hij verwacht dat de nieuwe fabriek helpt "om een echt circulair systeem voor plastic van de grond te krijgen in de maatschappij".
Er is ook kritiek op pyrolyse. Zo stelt de Amerikaanse organisatie Beyond Plastics, die strijdt tegen plasticvervuiling, dat het chemisch recyclen van plastic via pyrolyse erg vervuilend is. Tegelijkertijd valt de hoeveelheid afval die met de technologie opnieuw kan worden gebruikt tegen, meldt Beyond Plastics. Emeritus hoogleraar Peter Rem van de TU Delft, gespecialiseerd in recycling, vult aan dat pyrolyse van relatief duur plastic tot nu toe nog een laagwaardig product maakte. Dat strookt niet met het idee van circulariteit.
Shell zelf erkende onlangs dat de mogelijkheden voor chemische recycling tegenvallen. Het doel om tot 2025 minstens 1 miljoen ton plastic afval via pyrolyse te verwerken in nieuwe producten is onhaalbaar gebleken, schreef het olie- en gasconcern in zijn duurzaamheidsrapport over vorig jaar. Een probleem is dat daarvoor goed gesorteerd plastic nodig is, dat ook nog is ontdaan van onder andere voedselresten. In dat sorteren moet nog veel worden geïnvesteerd. "Hier gaat ook veel tijd overheen", zegt een Shell-woordvoerder. "We zeggen niet dat we de totaaloplossing hebben, maar wel een stukje van de oplossing."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street lieten maandag herstel zien, al moesten ze bij het slot een deel van de eerdere winsten weer inleveren. Beleggers reageerden positief op de opmerkingen van de Amerikaanse president Donald Trump over een pauze van de aanvallen door de Verenigde Staten op Iraanse energiefaciliteiten de komende vijf dagen om ruimte te bieden voor onderhandelingen. Dat gaf handelaren hoop op een naderend einde van het conflict in het Midden-Oosten. Dat heeft de olieprijzen opgedreven en de vrees voor een wereldwijde recessie aangewakkerd.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Vanwege de sterk gestegen brandstofprijzen vragen werkgevers steeds vaker aan leaserijders om bij goedkope tankstations te tanken in plaats van langs de snelweg. "Dat deden ze al, maar nu gebeurt dit nog vaker. Momenteel is het extra relevant", zegt een woordvoerster van Ayvens, de grootste leasemaatschappij van Nederland.
3 uur geledenURK (ANP) - Een groot deel van de Nederlandse visserij blijft deze week binnen vanwege de hoge brandstofprijzen. Ruim de helft van de tientallen boomkorvissers, qua vangst de grootste categorie in de sector, gaat deze week niet de zee op omdat dit niet langer rendabel is. "Zo'n besluit is heel uitzonderlijk", zegt directeur Geert Meun van branchevereniging VisNed naar aanleiding van eerdere berichtgeving door De Telegraaf.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veerdiensten overwegen hun tarieven te verhogen of hun dienstregelingen in te perken vanwege de hogere prijzen voor brandstof. Dat zegt secretaris Erik van Toor van branchevereniging Veerdiensten Nederland. Onder de koepel vallen onder andere de veren van GVB in Amsterdam.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland verliest op het gebied van nieuwe geneesmiddelen steeds meer terrein aan andere landen, ook binnen Europa. De van oorsprong sterke farmaceutische branche in ons land klaagt over lange, strenge en onvoorspelbare toelatingstrajecten, waardoor sommige medicijnen veel later of helemaal niet meer in ons land op de markt komen. "We zien dat de concurrentiepositie voor klinische studies iedere maand verslechtert", zegt Martijn Bax, directeur bij de Nederlandse locatie van AstraZeneca, tijdens een persbijeenkomst in Den Haag.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen gingen maandag halverwege de dag plots omhoog en sloten in de plus. Beleggers reageerden op opmerkingen van de Amerikaanse president Donald Trump. Hij meldde dat de Verenigde Staten de aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten de komende vijf dagen zullen pauzeren in afwachting van de lopende gesprekken met Iran. De feestvreugde op de beurs werd echter aan het einde van de handel getemperd toen de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf de gesprekken ontkende en Trumps bewering bestempelde als nepnieuws.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Touringcarbedrijven vrezen klanten te verliezen als ze vragen om compensatie voor de gestegen brandstofprijzen. Dat meldt een woordvoerster van hun branchevereniging Koninklijk Nederlands Vervoer (KNV). Touringcarbedrijven zijn bijvoorbeeld ondernemingen die leerlingen vervoeren voor schoolreisjes.
6 uur geleden