Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Shell wil met nieuwe fabriek meer plastic recyclen

Shell wil met nieuwe fabriek meer plastic recyclen

MOERDIJK (ANP) - Shell heeft op zijn terrein in Moerdijk een fabriek geopend die moet helpen meer plastic afval te recyclen tot nieuwe grondstoffen. Andere bedrijven leveren een olie die ze onder hoge temperatuur hebben gewonnen uit plastic afval. Shell zelf zuivert die zogeheten pyrolyseolie en vervolgens kan een andere installatie er basischemicaliën van produceren voor nieuwe plastics.

Pyrolyse maakt chemische recycling mogelijk. In tegenstelling tot "mechanische" recycling door plastic te wassen, te versnipperen en opnieuw te gebruiken, verandert plastic afval door pyrolyse op molecuulniveau. Dat maakt het volgens Shell mogelijk om meer voedselverpakkingen te recyclen die aan de hygiënevereisten voldoen. Dat vermindert uiteindelijk ook de behoefte aan fossiele aardolie als grondstof voor plastics.

Nu wordt nog maximaal 46 procent van het plastic afval gerecycled, de rest wordt verbrand. Volgens Shell kan de nieuwe installatie daar verandering in brengen.

Kritiek

"Moerdijk is de eerste locatie binnen Shell die pyrolyseolie op industriële schaal en met een innovatieve technologie inzet", zegt directeur Richard Zwinkels van het Shell Chemicals Park Moerdijk. Hij verwacht dat de nieuwe fabriek helpt "om een echt circulair systeem voor plastic van de grond te krijgen in de maatschappij".

Er is ook kritiek op pyrolyse. Zo stelt de Amerikaanse organisatie Beyond Plastics, die strijdt tegen plasticvervuiling, dat het chemisch recyclen van plastic via pyrolyse erg vervuilend is. Tegelijkertijd valt de hoeveelheid afval die met de technologie opnieuw kan worden gebruikt tegen, meldt Beyond Plastics. Emeritus hoogleraar Peter Rem van de TU Delft, gespecialiseerd in recycling, vult aan dat pyrolyse van relatief duur plastic tot nu toe nog een laagwaardig product maakte. Dat strookt niet met het idee van circulariteit.

Shell zelf erkende onlangs dat de mogelijkheden voor chemische recycling tegenvallen. Het doel om tot 2025 minstens 1 miljoen ton plastic afval via pyrolyse te verwerken in nieuwe producten is onhaalbaar gebleken, schreef het olie- en gasconcern in zijn duurzaamheidsrapport over vorig jaar. Een probleem is dat daarvoor goed gesorteerd plastic nodig is, dat ook nog is ontdaan van onder andere voedselresten. In dat sorteren moet nog veel worden geïnvesteerd. "Hier gaat ook veel tijd overheen", zegt een Shell-woordvoerder. "We zeggen niet dat we de totaaloplossing hebben, maar wel een stukje van de oplossing."

Meer uit Financieel

Brussel wil snijden in dividendbelasting voor vereenvoudiging

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een reeks voorstellen gepresenteerd die belastingregimes in het landenblok ingrijpend kunnen veranderen. Volgens het dagelijks bestuur van de Europese Unie verminderen de aanpassingen de administratieve lasten voor bedrijven en stimuleren ze investeringen. Maar het is de vraag of de plannen de vereiste unanieme instemming krijgen van lidstaten, omdat die er ook belastingopbrengsten door dreigen mis te lopen.

3 minuten geleden
Brentolie voor het eerst sinds begin Iranoorlog onder 75 dollar

DEN HAAG (ANP) - De prijs van Brentolie, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten, is woensdag voor het eerst sinds het begin van de Iranoorlog onder de 75 dollar per vat gezakt. Dat de olieprijs daalt, is ook zichtbaar aan de lagere prijzen aan de pomp.

1 uur geleden
Beurzen in New York voorzichtig in de plus na techuitverkoop

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met bescheiden plussen geopend, na de uitverkoop in de techsector op Wall Street van deze week. Beleggers kijken vooral uit naar de cijfers van geheugenchipfabrikant Micron Technology die nabeurs naar buiten komen. Daarbij zal vooral worden gekeken in hoeverre de AI-hausse doorwerkt in de resultaten en verwachtingen van Micron.

1 uur geleden
Eerste schepen gaan volgens evacuatieplan door Straat van Hormuz

LONDEN (ANP/RTR) - De eerste schepen zijn dankzij een evacuatieplan door de Straat van Hormuz gevaren. Dat meldt de Internationale Maritieme Organisatie (IMO), onderdeel van de Verenigde Naties. Het plan werd dinsdag in gang gezet en heeft als doel om honderden schepen veilig uit de Perzische Golf te laten varen.

3 uur geleden
Duitse regering schrapt bouw fregatten, koopt acht bij concurrent

BERLIJN (ANP) - De Duitse regering heeft de bouw van zes fregatten helemaal geschrapt. Dat meldt het Duitse ministerie van Defensie, dat nu een plan maakt voor de aanschaf van acht marinevaartuigen van het Duitse scheepsbouwer TKMS.

5 uur geleden
Oman wijst tijdelijke vaarroutes aan in Straat van Hormuz

MUSCAT (ANP/RTR) - Oman heeft tijdelijke vaarroutes aangewezen voor schepen die veilig door de Straat van Hormuz willen varen. Volgens het land zijn de bestaande vaarroutes niet veilig. Ook heeft Oman verklaard dat de vaarweg open blijft zonder tolheffing op te leggen aan schepen die door de belangrijke zeestraat willen varen.

5 uur geleden
FT: Duitse regering wil bouw fregatten Damen helemaal schrappen

LONDEN (ANP) - De Duitse regering wil de bouw van zes fregatten, een opdracht oorspronkelijk gegeven aan de Nederlandse scheepsbouwer Damen Naval, helemaal schrappen. Dat meldt de Financial Times op basis van twee bronnen.

7 uur geleden